Hair Medica - Klinika Włosów > Blog > Bez kategorii > Składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów

Składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów

Minerały czyli makroelementy i mikroelementy są związkami niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zapewniają one przede wszystkim zdrowie, ale także rozwój i zdolność do reprodukcji.

Makroelementy i mikroelementy stanowią około 4% masy ciała. Aż 30 składników mineralnych to pierwiastki, które są konieczne do życia. Organizm ludzki nie jest w stanie ich sam wytworzyć, dlatego człowiek musi przyjmować je z pożywieniem.Składniki mineralne dzieli się na dwie grupy: makroelementy oraz mikroelementy. Ten podział jest związany z zapotrzebowaniem organizmu na te związki. Dzienne zapotrzebowanie na makroelementy wynosi ponad 100 mg, natomiast na mikroelementy, czyli tak zwane pierwiastki śladowe, nie przekracza 100 mg.

Do makroelementów zaliczają się: wapń, magnez, chlor, potas, fosfor oraz sód. Natomiast pierwiastki śladowe to: żelazo, miedź, cynk, jod, mangan, molibden, fluor, selen i chrom. Wszystkie składniki mineralne pełnią określone funkcje w organizmie, a zapotrzebowanie na nie zależy od kilku czynników, między innymi od płci i wieku. Sole mineralne wchodzą w skład komórek, płynów ustrojowych, enzymów, hormonów, biorą udział w przenoszeniu tlenu do komórek, w zachowaniu prawidłowej pobudliwości nerwów,mięśni, gospodarki wodno-elektrolitowej, a także w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Siarka to składnik mineralny, który jest podstawowym składnikiem keratyny- buduje strukturę włosów.Biotyna pozytywnie wpływa na tempo wzrostu włosów oraz stan korzenia włosa. Niedobór tej witaminy prowadzi do zmatowienia, łamliwości włosów oraz ich wypadania. Cynk to składnik mineralny jest elementem wielu enzymów, również tych, które są niezbędne do prawidłowej funkcji i budowy włosa. Jego niedobór odzwierciedla się w kondycji włosów, które stają się słabe, matowe i wypadają. Żelazo niedobór jest przyczyną niedokrwistości, która objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, w tym również nadmiernym wypadaniem włosów. Witamina B5, B12 i kwas foliowy. Witamina E korzystnie wpływa m.in. na stan naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie cebulek włosa.

Do końca kwietnia wizyty finansowane z programu "Zdrowe Włosy"
Wybierz usługę
Wybierz miasto
Rezerwuj wizytę
fff