Trichogram

Jedną z najbardziej podstawowych i najstarszych metod badań skóry głowy i włosów jest trichogram. Trichogram jest badaniem wskazującym na ilość cebulek w danej fazie wzrostu. Zalecane jest przy problemie łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Metoda ta umożliwia określenie rodzaju utraty włosów. Trichogram wykonuje się w celu oceny mikroskopowej korzeni włosów.
Każdy włos przechodzi przez swój indywidualny i niezsynchronizowany cykl wzrostu. Jest to konieczne ze względu na to, iż stare włosy wymieniają się na nowe. Wyróżniamy następujące fazy wzrostu włosa: anagenu – faza wzrostu, katagenu – faza przejściowa i telogenu – faza spoczynku. Po zakończeniu ostatniego etapu włosy tzw. martwe wypadają podczas mycia, czesania etc. Korzeń włosa charakteryzuje się typową morfologią mikroskopową w każdej z tych faz, dzięki temu podczas badania możemy różnicować ilość poszczególnych włosów w danym etapie i porównywać to do określonych prawidłowych norm. Rozkład procentowy może wskazywać nam na dany mechanizm łysienia.

 

Jak przebiega badanie?

Badanie polega na wyrwaniu około 100 włosów wraz z cebulkami z najbardziej łysiejących na głowie partii. Zwykle pobiera się je z dwóch miejsc w równych ilościach – okolica czołowa oraz potyliczna. Specjalista pobiera włosy jednym i zdecydowanych ruchem przy pomocy kleszczyków ok. 0,5 cm od powierzchni skóry głowy. Dzięki badaniu pod trychoskopem, specjalista jest w stanie określić w jakiej fazie wzrostu znajduje się dana cebulka lub też zbadać stan jej zdeformowania. Prawidłowy poziom włosów w fazie wzrostu to minimum 85%, jeżeli podczas badania okaże się że ponad 15% cebulek znajduję się w telogenowej fazie obumarcia, wskazuje to na łysienie telogenowe. W przypadku łysienia anagenowego zauważalny jest zwiększony odsetek włosów dysplastycznych (pozbawionych pochewek i równomiernie ścieńczałe) i dystroficznych (cienki korzeń, bez pochewki). W prawidłowym trichogramie odsetek tego typu włosów może wynosić ok. 3%. W przypadku łysienia androgenowego wyniki trichogramu nie zawsze będą jednoznaczne. Natomiast obserwuje się zwiększony odsetek włosów w fazie telogenu, włosów dysplastycznych a także widoczną minaturyzację cebulek włosowych.

 

Zniekształcone i ścieńczałe cebulki świadczyć mogą o:

  • łysieniu androgenowym,
  • problemie z niedokrwistością,
  • niezdrowym trybie życia, stresie etc.

Trichogram jest też dobrą metodą w diagnostyce genetycznych chorób związanych z uszkodzeniem łodygi włosa.

Wyrwane do badania włosy odrastają.

 

Jak przygotować się do badania?

Trichogram nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, natomiast ważne jest aby przed jego wykonaniem nie farbować włosów ok. 2 tygodni, nie stosować żadnych środków do stylizacji.

 

Do końca marca badanie trychologiczne finansowane z programu Zdrowe Włosy