Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – to choroba zapalna skóry gładkiej oraz owłosionej skóry głowy, której charakterystyczną cechą jest nawrotowość oraz przewlekłość, zmiany występują w typowych lokalizacjach, towarzyszy im świąd oraz dodatni wywiad rodzinny w kierunku atopii.

Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się w okresie niemowlęcym, często u dzieci i młodzieży, jednak choroba może objawić się w każdym wieku. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową. Jednym z głównych czynników wpływających na powstawanie choroby jest podłoże genetyczne, co potwierdza rodzinny charakter schorzenia. Dodatkowo zalicza się wady bariery naskórkowej oraz czynniki środowiskowe, do których należą alergeny wziewne (kurz, pył, alergeny zwierzęce, grzybicze, bakteryjne), pokarmowe (mleko, ryby, jaja kurze, owoce) oraz zaburzenia psychosomatyczne.

Zmiany w przebiegu AZS na skórze mogą być różne, w przypadku owłosionej skóry głowy często widać zaczerwienienia, zwiększone łuszczenie, odczuwalny jest świąd i napięcie skóry. Bardzo często dochodzi do zajęcia małżowin usznych oraz przenoszenie zmian na otaczającą skórę gładką. Podstawą leczenia i profilaktyki jest właściwa pielęgnacja skóry. Niezaprzeczalnie, stosowanie wyłącznie leków z grupy glikokortykosteroidow jest niewystarczalne dla skutecznej remisji. Aby znaleźć przyczynę schorzenia należy wykonać testy alergiczne, nietolerancje pokarmowe, badania genetyczne.

Terapia AZS wymaga wiele cierpliwości ze względu na nawrotowość choroby. Przy tym schorzeniu najważniejsza jest właściwa pielęgnacja skóry. Zalecane jest stosowanie masek przeznaczonych do skóry głowy, a także unikanie drażniących składników kosmetyków, alkoholu, olejków eterycznych, składników mających działanie rozgrzewające.