Dieta i wypadanie włosów: skutki niedoboru składników odżywczych

Pacjenci z problemem wypadania włosów często pytają, czy suplementy mogą pomóc przywrócić wzrost włosów lub zapobiec dalszemu ich wypadaniu. W rzeczywistości wiele osób wprowadza suplementację bez konsultacji ze specjalistą w nadziei, że suplementy pomogą. Jest to wykorzystywane przez nieuregulowany przemysł suplementów. Podczas gdy mieszki włosowe są jednymi z najbardziej aktywnych metabolicznie w organizmie i na wzrost włosów może mieć wpływ zarówno niedożywienie białkowo-kaloryczne, jak również niedobór składników mineralnych.

Niedobory żywieniowe mogą wpływać zarówno na strukturę włosów jak i ich wzrost. W efekcie niedoborów dochodzi do łysienia telogenowego. Badania wskazują również potencjalny związek między niedoborami żywieniowymi a łysieniem androgenowym, łysieniem typu żeńskiego oraz łysieniem plackowatym. Wielu pacjentów zmagających się z problemem wypadania włosów pyta o zalecenia dietetyczne bądź suplementy, które mogłyby zmniejszyć wypadanie. Należy pamiętać, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie ma obowiązku sprawdzania suplementów pod względem składu, bezpieczeństwa czy skuteczności działania. Jest to zadanie producentów. W związku z tym pamiętajmy, że suplement suplementowi nie równy i to, że produkt jest wprowadzany na rynek z informacją: “hamuje wypadanie włosów” nie oznacza, że każdemu pomoże. Ponadto nadmierna suplementacja niektórych składników odżywczych może być szkodliwa, więc najlepiej jej dobór skonsultować ze specjalistą (dietetykiem, trychologiem, lekarzem).

A więc jaką suplementację rozważyć?

ŻELAZO
Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów żywieniowych, który bardzo często sprzyja wypadaniu włosów. Niektóre populacje są bardziej narażone na niedobory tego składnika. Kobiety w wieku przedmenopauzalnym, z racji utraty krwi w trakcie miesiączki mogą mieć niedobory żelaza. Inne czynniki ryzyka to choroby powodujące zaburzenia wchłaniania, takie jak np. celiakia. Osoby będące na dietach wegetariańskich lub wegańskich, bądź przyjmujące H2 blokery mogą być w grupie ryzyka niedoborów. U pacjentów z niedoborem żelaza może dojść do niedokrwistości, zmniejsza się również ilość zmagazynowanej formy żelaza, czyli ferrytyny. Badania oceniające wpływ ilości ferrytyny na wypadanie włosów dają sprzeczne wyniki, jednakże niektóre z nich wykazały, że u pacjentów z różnymi typami wypadania zawartość ferrytyny była poniżej normy. Istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań w tym temacie. Należy pamiętać, że do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie i pamiętać o monitorowaniu stężenia żelaza i ferrytyny we krwi, bo nadmiar tego składnika może być szczególnie szkodliwy.

W kolejnych artykułach będę opisywać inne suplementy, których wprowadzenie w przypadku wypadania włosów należy rozważyć. Które są bezpieczne a na które trzeba szczególnie uważać.