Kwas salicylowy, zastosowanie w oczyszczaniu skóry głowy

Kwas salicylowy jest naturalnym składnikiem izolowanym z kory wierzby białej. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz złuszczające. Należy do beta-hydroksykwasów (BHA), który jako jedyny kwas w kosmetologii rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć do mieszków włosowych i je oczyścić.

Pozytywne działanie kwasu salicylowego:
– Oczyszcza oraz zwęża ujścia gruczołów łojowych
– Przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych oraz podrażnień
– Złuszcza zgrubiałą warstwę rogową naskórka
– Zapobiega powstawaniu zapalenie mieszka włosowego

Kwas salicylowy znajduje zastosowanie w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia skóry głowy. Dzięki właściwościom oczyszczającym kwas salicylowy znalazł zastosowanie w walce z łojotokiem oraz łupieżem. Dzięki rozpuszczalności w tłuszczach kwas przenika przez warstwę sebum i dociera do mieszków włosowych, gdzie zaczyna swoje działanie bakteriobójcze i łagodzące usuwając nadmiar łoju i zanieczyszczeń oraz łuski zalegającej na skórze głowy. W większym stężeniu działa na skórę złuszczająco, tak więc wygładza skórę poprzez usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Niestety istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających w swoim składzie kwas salicylowy należą do nich:
– Ciąża i karmienie piersią
– Uczulenie na salicylany np. aspirynę
– Otwarte rany
– Kuracja stężonymi retinoidami