Łupież

 

Skąd bierze się łupież

Łupież powstaje w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego namnażania się komórek naskórka. Najczęstszą przyczyną wywołującą to schorzenie jest grzyb Pityrosporum ovale- te mikroorganizmy żyją na skórze każdego z nas, jednak nie u wszystkich rozwijają się na tyle, by powodować łupież. Ponad to na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku. Zaostrzaniu objawów łupieżu dodatkowo sprzyja szereg różnych czynników zewnętrznych między innymi ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, czyli nadmiar środków do stylizacji, oraz rzadkie mycie włosów i niedokładne spłukiwanie szamponu. Łupież pojawia się często także u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających – najbardziej szkodzi spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru. Łupież łupieżowi nierówny, więc aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia, zapraszam do lektury krótkiej charakterystyki poszczególnych z nich

 

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy

– o łupieżu suchym mówimy wtedy, kiedy z głowy sypia białe, suche płatki widoczne często na ciemnym ubraniu. Czasem towarzyszy mu swędzenie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów. Może prowadzić do łupieżu tłustego.

Łupież tłusty

– charakteryzuje się większymi, tłustymi płatami o żółtym zabarwieniu. Nie leczony powodujące trwałe łysienie. Łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia. Leczenie łupieżu tłustego jest bardziej skomplikowane niż się nam wydaje. Przede wszystkim wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze maść zawierającą substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Kuracja wymaga stosowania szamponów przeciwłupieżowych – i to zarówno wtedy, gdy łupież występuję, jak i profilaktycznie, raz na jakiś czas, po ustąpieniu objawów. Dodatkowo należy uzupełnić dietę witaminami z grupy B oraz E i A.

Łupież pstry

– występuje głównie w obrębie klatki piersiowej, karku i pleców, objawia się brunatnymi lub różowymi plamami na skórze. Plamy przybierają nieregularne kształty o powierzchni około 3 – 4 mm, które z czasem zlewają się z sobą w całość. Leczenie polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem.

Łupież rumienowy

– schorzenie to atakuje głównie mężczyzn. Ma łagodny przebieg, a rozpoznać go można po ciemno-czerwonych lub brunatnych plamach na udach i w okolicy moszny.

Łupież biały – ta odmiana występuje głównie u dzieci i ludzi młodych. Rozpoznamy go po białych , swędzących plamach w okolicach twarzy i kończyn.

 

Czy łupieżem można się zarazić?

Tak, ponieważ grzybice są chorobami zakaźnymi, a w powstawaniu łupieżu ważną rolę odgrywa wyżej wspomniany grzyb drożdżopodobny .Może on także wywoływać i nasilać objawy łojotokowego i atopowego zapalenia skóry. Najczęściej zarazić się można drogą pośrednią, przez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, nakryć głowy czy spaniu na jednej poduszce.

Walka z łupieżem bywa trudna, dlatego, że schorzenie to ma skłonność do nawrotów, zwłaszcza u pacjentów, które stosują kurację przeciwłupieżową tylko do czasu ustąpienia objawów. Tymczasem ważne jest prowadzenie leczenia ściśle według zaleceń specjalisty. Postawienie diagnozy rozpoczyna się od konsultacji oraz szczegółowego badania, po którym następuje dobór odpowiednich środków.

Do leczenia łagodnych postaci łupieżu używane są szampony, lotiony oraz emulsje o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające substancje aktywne takie jak pirytonian magnezu,kwas salicylowy, siarczek selenu, klimbazol czy cynk.

Finansowane usługi z programu Zdrowe Włosy SPRAWDŹ >>
fff