Pielęgnacja łojotokowej skóry głowy

Łojotok jest bardzo niebezpieczny dla skóry głowy. Nadmierne zaleganie wydzieliny łoju na skórze powoduje zaburzenie prawidłowej pracy skóry, co jest związane z osłabieniem odżywiania mieszków włosowych. Włosy wyglądaja nieestetycznie, są tłuste i nieświeże. Bardzo ważna w łojotoku jest odpowiednia pielęgnacja skóry, ponieważ zlekceważenie problemu może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, a to już króka droga do łysienia.

Nadmierne przetłuszczanie owłosionej skóry głowy jest spowodowane łojotokiem, czyli nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Umiejscowienie gruczołów łojowych na skórze głowy jest ściśle powiązane z obecnością mieszków włosowych. Wydzielina, którą produkują gruczoły łojowe powoduje pokrywanie łodygi włosa filmem ochronnym. Jeżeli gruczoły są nadaktywne i wydzielają zbyt dużo łoju, powodują że włosy pokrywają się zbyt grubą warstwą lipidową, dlatego wyglądają na nieświeże i przyklapnięte.
Oczywiście odpowiednia ilość wydzielanego łoju jest potrzebna włosom, ponieważ są one wtedy odpowiednio nawilżone i chronione przed nadmierną utratą wilgoci, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo łoju, mycie głowy powinno odbywać sie odpowiednio często. Warto jednak pamiętać, aby nie pozbawiać całkowicie włosa filmu ochronnego.

Podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie skóry głowy. Najlepiej w oczyszczaniu skóry głowy sprawdzają się lotiony szczególnie te na bazie kwasów owocowych, które działają jak peeling chemiczny i dodatkowo mają właściwości nawilżające. Dodatkowo bardzo ważna jest obecność kwasu salicylowego, który usuwa nadmierne rogowacenie naskórka. Przykładem takiego preparatu może być lotion detoxy, który reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega zanieczyszczaniu skóry.

Dalszy etap polega na dobraniu odpowiedniego szamponu do naszej skóry. W przypadku łojotoku bardzo dobrze sprawdzają się ekstrakty z szałwii, zielonej herbaty, babki lancetowatej oraz bluszczu.
Aby uregulować pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć ilość wydzielanego łoju najlepiej stosować preparaty oczyszczające na przemian z preparatami do skóry wrażliwej. Przy systematycznym stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów skóra juz po miesiącu jest zregenerowana, oczyszczona i mieszki wydzielają mniej łoju.