Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie

 

Nieprzyjemne swędzenie głowy – co to może oznaczać?

Jeśli w ostatnim czasie skóra głowy zaczęła Cię swędzieć i zacząłeś tracić więcej włosów niż zwykle możliwe, że doszło do rozwoju grzybicy. To podstępne schorzenie doprowadza do skutków ubocznych – choroba rozwija się również w okolicy twarzy, pozbawiając owłosienia wokół oczu. Dlatego bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja przy wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów oraz podjęcie leczenia.

Warto wiedzieć, że grzybica głowy dotyka ludzi z powodu zarażenia się od zwierząt mikroskopijnymi dermatofitami, które są niezwykle inwazyjne. Wystarczy kontakt z zakażonym zwierzęciem, by po niedługim czasie zauważyć pierwsze objawy: wypadanie włosów, łuszczenie się, swędzenie oraz pieczenie skóry, a także nieprzyjemny zapach.

 

Odmiany choroby

Wyróżnia się następujące rodzaje grzybicy skóry głowy:

  • strzygąca – nazwą nawiązuje do powstających w wyniku choroby ciemnych plamek na głowie. Włosy wypadają partiami, pozostawiając na głowie łyse, swędzące placki.
  • drobnozarodnikowa – objawy są podobne jak w przypadku grzybicy strzygącej, ale rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż pozostałe odmiany choroby.
  • woszczynowa – chory traci większą część włosów, a na skórze pojawiają się żółte złuszczenia, które mogą nieprzyjemnie pachnieć oraz swędzieć. Nieleczona doprowadza do pojawienia się blizn oraz łysiny.

Znając typ grzybicy można podjąć leczenie i pozbyć się złuszczającego naskórka. Każda odmiana przejawia charakterystyczne widoczne objawy. Osobom zmagającym się ze schorzeniem trudno ukryć postępujące zmiany. Stąd konieczne jest podjęcie leczenia oraz zwalczenie grzybicy, którą mogą zarazić się również osoby przebywające w pobliżu chorego.

 

Leczenie choroby

Nieprzyjemne swędzenie oraz łuszczenie się czubka głowy doprowadza do utraty włosów. Zaniedbanie leczenia może w szybkim tempie przyczynić się do powstania łysiny. Stąd zaleca się, by po pojawieniu się pierwszych objawów rozpocząć leczenie i sięgnąć po preparaty, które zwalczają oddziaływanie dermatofitów na stan skóry. Ponadto powikłania mogą spowodować wystąpienie dodatkowych objawów (szczególnie u dzieci): swędzenie w okolicy uszu oraz karku, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, stany zapalne i zakażenie gronkowcami.

By przyspieszyć leczenie grzybicy, konieczna jest prawidłowa diagnoza. Choroba ta często mylona bywa z innymi schorzeniami, których objawy są podobne: łysieniem plackowatym, łuszczycą czy liszajcem. Swędząca skóra głowy może również sugerować łupież. Zadaniem lekarza będzie rozpoznanie choroby oraz ustalenie jej stopnia zaawansowania. Przepisane preparaty zahamują rozprzestrzenianie się schorzenia. W swoim składzie posiadają gryzeofulwinę oraz terbinafinę, które posiadają właściwości grzybobójcze.

 

Zabiegi pielęgnacyjne

Skuteczne radzenie sobie z uciążliwymi objawami schorzenia dotyczy również zmiany w dotychczasowej pielęgnacji włosów. Oprócz stosowania maści oraz środków odkażających chory powinien sięgnąć po szampon z ketokonazolem. Do tego konieczna będzie wymiana grzebieni oraz przedmiotów do golenia. Skóra dotknięta grzybicą powinna być często strzyżona.

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777