Badanie skóry głowy

Badanie skóry głowy, jest bardzo istotnym elementem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia leczenia. Aby specjalista mógł określić stan hydro-lipidowej warstwy na skórze, nie należy jej myć na około dobę a włosów nie farbować na około miesiąc przed badaniem.

Udając się na badanie, spodziewać się należy pytań takich jak:

  • kiedy rozpoczął się problem,
  • jaka jest intensywność schorzenia,
  • czy występują podobne przypadki i uwarunkowania w rodzinie.

 

Etapy badań

Pierwszym etapem jest naoczne badanie i porównanie gęstości włosów w różnych partiach na głowie. Dysproporcja pomiędzy ilością włosów w różnych partiach może już wskazywać na konkretne schorzenie czy łysienie. Specjalna skala Norwood’a klasyfikuje łysienie typu męskiego. Z pomocą tej skali, specjalista określić może dokładne stadium łysienia i możliwości leczenia.

Kolejnym etapem jest delikatne przeciąganie palcami po włosach badanego. Jeżeli podczas testu wypadnie do 5 włosów, są to włosy telogenowe – w fazie spoczynku. Naturalnie wypadać może kilkadziesiąt włosów dziennie, tak niewielka ilość nie wskazuje na nadmierne wypadanie.

Do dokładnego badania skóry i włosów, stosowany jest specjalny trychoskop. Specjalista bada dany obszar przy zbliżeniu ok. 200x. Badanie to bardzo dobrze sprawdza się w diagnozowaniu problemów ze skórą głowy. Choroby takie jak: łojotok, łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica często nie są w pełni widoczne gołym okiem. Dzięki trychoskopowi, trycholog jest w stanie określić:

  • poziom aktywności mieszków włosowych,
  • intensywność łysienia,
  • odrost włosów.

Często specjalista wyrywa klika włosów w celu zbadania kondycji cebulek włosów. Dzięki temu, określić może kondycję oraz odżywienie cebulek.

Poza badaniami, specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, aby na podstawie wszystkich elementów postawić dokładną diagnozę oraz zalecić najefektywniejszy plan leczenia.

 

 

Do końca marca badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy