Leczenie łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca jest z pewnością chorobą o podłożu wielokierunkowym. To jedna z najczęstszych genetycznie uwarunkowanych chorób o charakterze zapalno – proliferacyjnym i przewlekłym, nawrotowym przebiegu. Cierpi na nią około 2 – 3% europejczyków dorosłych i około 1% dzieci. Cechuje się zwiększoną proliferacją naskórka, klinicznie objawia się typowymi grudkami i blaszkami pokrytymi srebrzysto białą łuską, które ustępują bez pozostawienia blizn. Obraz i nasilenie zmian jest różne, od pojedyńczych ognisk w poszczególnych okolicach, do zajęcia całej skóry oraz stawów podczas tych najcięższych przypadków.

Łuszczyca skóry głowy prócz podłoża genetycznego, bardzo często jest wynikiem osłabienia układu odpornościowego pod wpływem życiowej traumy czy przewlekłego stresu. Bywają okresy, gdy objawy są znacznie łagodniejsze, często jednak przechodzą do reemisji i choroba znacznie się zaostrza.

  

Etiopatogeneza

 • czynniki genetyczne
 • immunologiczne
 • środowiskowe (infekcje, urazy, ukąszenie owadów)
 • używki
 • stres
 • leki
 • Malassezia sp. (wzrost populacji podczas zaostrzenia zmian na skórze głowy)

  

Obraz kliniczny

Łuszczyca zwyczajna, czyli plackowata stanowi około 85% przypadków zachorowań. Przedstawia się jako dobrze odgraniczone zmiany rumieniowo – naciekowe pokryte łuską w kolorze srebra. Zazwyczaj pojawia się na kolanach, łokciach, owłosionej skórze głowy czy bruździe międzypośladkowej. Występuje tendencja do tworzenia strupów i masywnego złuszczania.

Kiedy zmiany są zlokalizowane w obrębie owłosionej skóry głowy to występuje łuszczyca skóry głowy, wtedy zmiany są często zlokalizowane za uszami, w linii owłosienia, szczególnie czoła, czasem współistnieje łysienie telogenowe. Łysienie bliznowaciejące jedynie w skrajnych przypadkach, np. w przebiegu łuszczycy krostkowej.

  

Metody leczenia

Podstawowym podejściem w leczeniu łuszczycy jest działanie objawowe, ponieważ jest chorobą przewlekłą, nawrotową. Wszystkie czynności będą opierały się na łagodnym i zarazem skutecznym usunięciem łuski. Łuszczyca skóry głowy nie lubi agresywnego działania, agresywnych składników aktywnych, dlatego receptury preparatów trychologicznych stworzone zostały z najwyższym poszanowaniem potrzeb skóry łuszczycowej.

Leczenie łuszczycy ma na celu:

 • przerwanie cyklu, który powoduje zwiększone wytwarzania komórek skóry, zmniejszając w ten sposób stan zapalny i nagromadzanie zrogowaciałej warstwy.
 • usunięcie łuski i wygładzenie skóry, co jest szczególnie istotne w terapiach miejscowych
 • przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia skóry przez odbudowę płaszcza hydrolipidowego

Istotnym elementem kuracji jest likwidacja ognisk chorobowych specjalnie przystosowanymi do tego preparatami o różnej konsystencji, w zależności od obrazu klinicznego, nasilenia zmian. Najczęściej wykorzystywane są peelingi wodne lub oleiste, maski, sera. Proces usuwania łuski musi zawsze przebiegać z zachowaniem wysokiej ostrożności, aby nie potęgować istniejącego już podrażnienia skóry. W przypadkach bardzo intensywnych stadiów choroby – grubych, twardych skupisk łusek, miejsca te należy zmiękczyć specjalnym serum na bazie roślinnych olejków eterycznych z upraw organicznych. Częstym składnikiem preparatów złuszczających jest kwas salicylowy o silnych właściwościach złuszczających.

Zalecane przez specjalistów naszej kliniki peelingi, zwiększają wchłanianie następnie aplikowanych preparatów do miejscowych. Leczenie trychologiczne wyróżnia się tym od innych, iż przykłada dużą wagę do indywidualnej metodyki, traktuje każdy problem jednostkowo oraz skutecznie, bez skutków ubocznych eliminuje uporczywe objawy chorobowe. Pozbawiona łuski, czysta, nawilżona i zdrowa skóra oraz estetyczny wygląd wpływa pozytywnie na stan emocjonalny pacjentów naszej kliniki, zwiększając tym efektywność stosowanych kuracji.

Kurację ściśle uzależniamy od zaawansowania choroby. Stosujemy odpowiednie substancje, często w ich największym dopuszczalnym stężeniu w celu wyeliminowania objawów chorobowych na długi czas. Wszyscy nasi pacjenci widzą znaczną poprawę nawet po tygodniu od rozpoczęcia leczenia. W przypadkach, kiedy chorobie towarzyszyło wypadanie włosów spowodowaliśmy jego zatrzymanie i odrost włosów, które wypadły.

Kuracja domowa

Niezbędnym elementem jest wprowadzenie domowej kuracji trychologicznej stosowanej przez pacjenta rzetelnie i systematycznie przez okres do około 3 miesięcy lub krócej jeśli zmiany wcześniej ulegną cofnięciu. Każda kuracja opiera się na 3 elementach: oczyszczanie wstępne, które ma na celu zmiękczenie i usunięcie łuski, mycie skóry głowy szamponem lub mieszaniną wybranych olei roślinnych o właściwościach leczniczych i ostatnie – nałożenie na skórę głowy preparatu przeciwdziałającego powstawaniu łuski, silne nawilżającego, łagodzącego stan zapalny, którego już nie spłukujemy. Skórę głowy powinno się myć wtedy kiedy zachodzi potrzeba, warunkiem jest używanie dobrych preparatów, zazwyczaj co drugi dzień. Lotiony czy ampułki przeciw powstawaniu łuski, przeciwświądowe, łagodzące stosuje się zawsze po myciu, również na noc czy wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Pamiętajmy o tym, żeby nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.

Efekt kuracji łuszczycy skóry głowy jest widoczny po jednorazowym zastosowaniu preparatów. Przynosi ulgę i komfort. Nie należy jednak poprzestać na jednorazowej aplikacji. Kuracja powinna trwać około 3 miesiące, z odstawieniem wszystkich innych preparatów wcześniej używanych aby nie zakłócać procesu leczenia objawowego.
Pacjent z łuszczycą powinien zawsze zwracać uwagę na stosowane preparaty, pod ręką mieć skuteczny produkt profesjonalny, aby w razie potrzeby szybko i skutecznie usunąć łuskę.

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego usunięcia objawów łuszczycy skóry głowy jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii ze względu na zawartości wysokiej jakości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych. Połączone są z masażem relaksacyjnym, który poza zwiększeniem przenikalności składników aktywnych w głąb skóry, pomaga w usunięciu łuski łuszczycowej i koi zakończenia nerwowe, co w połączeniu z zapachem wprawia w błogi relaks. Zabiegi trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów.

Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu oraz oczekiwań czy upodobań pacjenta. Istnieją zabiegi nieinwazyjne jak i inwazyjne, przy użyciu igły – karboksyterapia. Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są skuteczne. Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trichoskopem specjalista dobiera najlepszą z metod.

Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu serii zabiegów zalecane są zabiegi przypominające raz na 2 – 3 miesiące.

Kuracja w gabinecie nie jest samodzielną metodą leczenia objawów łuszczycy ze względu na trudny charakter schorzenia. Musi był połączona z profesjonalnymi preparatami do stosowania w domu.

 

Styl życia i działania łagodzące objawy łuszczycy:

 • Systematyczna higiena i pielęgnacja – jeśli to konieczne głowę należy myć nawet codziennie,
 • Ekspozycja skóry na niewielkie ilości światła słonecznego. Kontrolowana ilość światła słonecznego może znacznie poprawić stan skóry,
 • Stosowanie kąpieli solankowych,
 • Unikanie w diecie alkoholu, słodyczy, ostrych przypraw.

 

Leki na łuszczycę

W przypadku długo utrzymujących się zmian wskazane jest stosowanie:

 • Leków o działaniu antyproliferacyjnym (cygnolina, antralina- aktualnie rzadziej stosowane, pochodne witaminy D- kalcypotriol, takalcytol, kalcytriol) i przeciwzapalnym (kortykosteroidy).
 • W przypadku braku efektu kuracji zewnętrznej możliwe jest leczenie ogólne (metotreksat, retinoidy, cyklosporyna A, hydroksymocznik), oraz leków biologicznych
 • Leki biologiczne na łuszczycę – w syntezie tego rodzaju leków wykorzystuje się naturalne substancje biologiczne lub imituje się mechanizmy zachodzące w organizmie człowieka. Leki biologiczne w łuszczycy są to leki działające selektywnie na poszczególne elementy reakcji immunologicznych, które prowadzą do powstawania zmian łuszczycowych (infliksymab, etanercept, adalimumab, ustekinumab).

 

Skąd bierze się łuszczyca?

Jest to przykład choroby autoimmunologicznej, czyli takiej, w której organizm atakuje własne tkanki. Specjaliści w badaniu łuszczycy skóry głowy upatrują przyczyn genetycznych. Skłonność do zachorowania możemy więc odziedziczyć po rodzicach (70% ryzyka zachorowania). Chorobą nie można się zarazić. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób młodych, w wieku od 10 do 40 roku życia. Wśród przyczyn wskazuje się również na zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży), silny stres, infekcje oraz zażywanie niektórych leków. Do zachorowania przyczynić się mogą leki z grupy β-blokerów, preparaty przeciwko malarii, a nawet powszechnie stosowane środki przeciwbólowe stanowiące niesterydowe leki przeciwzapalne. Zmiany w układzie immunologicznym prowadzą do zapoczątkowania stanu zapalnego skóry. Podczas gdy zdrowy naskórek złuszcza się po około miesiącu, w łuszczycy zaledwie po czterech dniach.

Podstawą w leczeniu łuszczycy jest stosowanie preparatów o działaniu miejscowym. Pozwalają one usunąć nawarstwione, nieprawidłowo wykształtowane fragmenty naskórka. Preparaty takie jak kortykosteroidy, dziegieć, witamina D czy cygnolina hamują nadmierne tempo podziałów komórkowych i działają przeciwzapalnie. W codziennej pielęgnacji należy za wszelką cenę starać się unikać drapania ognisk zapalnych, choć swędzenie bywa bardzo dokuczliwe. Mycie powinno być bardzo delikatne. Warto sięgać po specjalne preparaty wspomagające leczenie.
Zapraszamy wszystkich borykających się z objawami schorzenia. Terapie są dobierane z udziałem kilku specjalistów z różnych dziedzin biorących udział w diagnozowaniu i leczeniu łuszczycy.

 

Czynniki, które mogą nasilić objawy łuszczycy:

 • Infekcje
 • Stres
 • Urazy, mechaniczne drażnienie, mogą powodować powstawanie nowych zmian zarówno w okresie remisji jak i w aktywnej fazie choroby
 • Niektóre leki (antybiotyki np. tetracykliny, leki przeciwmalaryczne, blokujące receptory, B-adrenergiczne np. Propranolol, sole litu)
 • Dieta- spożywanie ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu może nasilać objawy. Palenie pogarsza stany łuszczycowe. Jeśli palisz – spróbuj rzucić

 

Łuszczyca, przyczyna pogorszonej samoakceptacji

Przez zmiany na skórze, osoba chora na łuszczycę bardzo często miewa kompleksy i czuje się gorsza od reszty. Widzi, że skóra nie jest taka ładna, normalna jak innych, często boryka się z odtrąceniem, co dodatkowo pogłębia chorobę. Należy być świadomym człowiekiem, na miarę obecnych czasów. Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Powinna i musi być czymś normalnie akceptowalnym przez wszystkich, co będzie pomocne w procesie leczenia chorych.
Jako społeczeństwo powinniśmy dołożyć wszelkich starań aby otoczyć opieką chorych z tego typu problemami, zrozumieć ich trudny świat, zwłaszcza to, że to nie jest ich wina, że ich skóra nie jest tak piękna i zdrowa jak Twoja.

 

Znalezienie sposobu na łuszczycę pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojej łuszczycy poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Do końca listopada badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łuszczycę Sprawdź >>