Jak przyspieszyć porost włosów?

Spis treści

  • Jakie czynniki spowalniają porost włosów?
  • Zbilansowana dieta a przyspieszony porost włosów
  • Domowe sposoby na szybki porost włosów
  • Co na porost włosów? Kosmetyki niezbędne w pielęgnacji
  • Jak szybko rosną włosy?
    •  

      Czy wiesz, czym jest tak zwane „baby hair”? To angielskojęzyczne określenie stosujemy wobec nowych włosów – cienkich, delikatniejszych i co oczywiste, krótszych niż pozostałe. Ich duża ilość świadczy o tym, że organizm posiada potrzebne mu składniki do produkcji nowych kosmyków. „Baby hair” to pożądany widok u wszystkich osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów bądź które narzekają, że ich kosmyki są zbyt cienkie i słabe. W tym artykule podpowiadamy, jak przyśpieszyć porost domowymi sposobami. Opowiadamy też o tym, na jakie składniki warto zwrócić uwagę w diecie i doradzamy, które kosmetyki włączyć do pielęgnacji, by cieszyć się lśniącą i bujną fryzurą. Zapraszamy do lektury!

      Jakie czynniki spowalniają porost włosów?

      Jeśli zależy nam na szybkich efektach, to nie należy skupiać się wyłącznie na pobudzaniu skóry głowy do przyśpieszonego wzrostu nowych cebulek (chociaż jest to oczywiście bardzo ważny krok). Równie ważne jest wyeliminowanie czynników, które mogą przyczyniać się do osłabienia i nadmiernego wypadania kosmyków. Wśród aspektów, które mają negatywny wpływ na stan fryzury, można wymienić niewłaściwą dietę, przewlekły stres i zmęczenie czy też nikotynę. Włosom szkodzi również nieodpowiednia pielęgnacja i częste stylizowanie ich z wykorzystaniem prostownic i lokówek, bez jednoczesnego zapewnienia im ochrony przed wysoką temperaturą, jaką emitują te urządzenia.

      Zbilansowana dieta a przyspieszony porost włosów

      Jeśli chcesz zauważyć u siebie szybki porost włosów, musisz dostarczyć organizmowi potrzebne mu składniki energetyczne: witaminy, minerały i pierwiastki. Dbanie o zbilansowaną dietę to jeden ze sposobów na przyspieszenie wzrostu cebulek. Niezbędne organizmowi makro- i mikroelementy najlepiej wchłaniają się nie przez suplementację, ale właśnie w postaci zdrowo przyrządzonych dań.

      Zwracaj uwagę na to, czy spożywasz posiłki bogate w żelazo – zbyt mała ilość tego składnika w diecie potrafi zaburzyć szybki wzrost włosa. Innym ważnym pierwiastkiem jest cynk, którego niedobór może prowadzić do nadmiernego wypadania kosmyków – wpływa między innymi na przyspieszenie procesu wytwarzania keratyny, czyli ważnego składnika budulcowego. Znaczącą funkcję pełnią między innymi również:

      • krzem, który odpowiada za dotlenienie komórek i właściwe odżywienie kosmyków,
      • selen, który wpływa na ich elastyczność i sprężystość, nawilża i likwiduje wolne rodniki,
      • siarka, która poprawia ich kondycję.

      Wśród innych składników, które najbardziej przyczyniają się do dobrego stanu fryzury, wymienić można witaminę A, C, E oraz szereg witamin z grupy B, w tym B2, B5, B7 i B12. Warto przy tym pamiętać, że nadmierne spożywanie wszystkich wymienionych tu składników odżywczych przynosi równie negatywne efekty, jak ich niedobór. Należy więc dbać o ich odpowiednie zbilansowanie i nie sięgać po dodatkowe suplementy, jeśli nie ma takiej potrzeby.

      Domowe sposoby na szybki porost włosów

      Jeśli lubisz kosmetyczne eksperymenty, to do pielęgnacji włosów możesz wykorzystać różne produkty, które znajdziesz w swojej lodówce lub kuchennych szafkach.

      – Sposób na szybki porost nr 1: olejowanie

      Metodą na wzmocnienie, odżywienie i przyspieszenie wzrostu kosmyków jest ich olejowanie. Możesz do tego wykorzystać zwykłą oliwę z oliwek, ale równie popularne są też specjalne olejki rycynowe, arganowe, kokosowe, z pestek winogron i moreli, a nawet żele z siemienia lnianego i tym podobne domowe kosmetyki. Wybrany produkt należy nanieść na końcówki i pozostawić go na minimum 30 minut. Można potraktować nim zarówno suche, jak i zwilżone kosmyki. Sposobem, który przynosi dobre efekty, jest też łączenie oleju z odżywką. Możesz nawet zostawić produkt na włosach na całą noc i zmyć go rano – pamiętaj tylko o zabezpieczeniu poduszek przez zabrudzeniem.

      Czasami znalezienie oleju, który „polubi się” z Twoimi włosami zajmuje nieco czasu, ale efekty takich poszukiwań mogą być naprawdę spektakularne! Nie musisz też martwić się, że po tym domowym zabiegu Twoja fryzura będzie wyglądała na przetłuszczoną. Olej w rzeczywistości zmywa się w bardzo łatwy sposób. Większość „roboty” wykonuje tu ciepła woda, którą trzeba obficie polać końcówki po naniesieniu produktu. Resztki oleju domyjesz szamponem lub pieniącą się odżywką.

      – Sposób na szybki porost nr 2: wcierki

      W przeciwieństwie do olejowania, któremu poddawane są głównie końcówki kosmyków, wcierki stosuje się bezpośrednio na skórę głowy. Najpopularniejszą z nich jest ta przygotowana z kozieradki. Sposób jej wykonania jest bardzo prosty, a więc bez problemu zrobisz ją w domu:

      1. Jedną łyżkę zmielonych ziaren zalej 100 ml gorącej wody i odstaw do przestygnięcia.
      2. Odcedź powstały napar.
      3. Nanieś wcierkę na skórę głowy, wykonując powolne, koliste ruchy. Resztki produktu możesz przez kilka dni przechowywać w lodówce.

      Stosując wcierki, należy delikatnie masować skórę opuszkami palców – nie wolno jednak trzeć jej zbyt mocno, bo da to efekt odwrotny do zamierzonego. Regularne nanoszenie wcierek przynosi rezultaty w postaci polepszenia ukrwienia skóry głowy, uregulowania poziomu sebum, pobudzenia cebulek do wzrostu i zahamowania wypadania włosów. Ten sposób na przyspieszenie porostu można stosować zarówno przed myciem, jak i po nim. Uwaga: kozieradka może nieco odstraszać zapachem, który przypomina rosół – jeśli nie odpowiada Ci jej stosowanie, to w sklepach z kosmetykami znajdziesz mnóstwo innych wcierek z naturalnymi olejkami i ziołami w składzie.

      Co na porost włosów? Kosmetyki niezbędne w pielęgnacji

      Piękną fryzurę uzyskamy dzięki kompleksowemu podejściu do jej pielęgnacji. Pomogą w tym odpowiednie kosmetyki, w tym wcierki, szampony, olejki oraz preparaty termoochronne.

      1. Pobudzenie i masaż skalpu

      Jak wypomniano wyżej, drogerie i sklepy kosmetyczne oferują różne rodzaje wcierek. Jeśli jednak szukasz innego sposobu na poprawienie stanu skóry głowy, polepszenia jej ukrwienia i pobudzenia cebulek do wzrostu, sprawdź działanie szamponów peelingujących. Zawarte w nich drobinki szybko oczyszczą i złuszczą martwy naskórek. Przy okazji wcierania ich w głowę wykonujesz też delikatny masaż.

      2. Zabezpieczenie końcówek

      Fryzurę warto pielęgnować na całej długości. Dbaj nie tylko o skalp, ale sięgaj też po produkty zabezpieczające końcówki przed rozdwajaniem się. W przeciwnym razie zniszczone włosy będą się plątać i łamać. Dobrze sprawdzi się tu wspomniane już olejowanie, a także stosowanie olejków kosmetycznych, które nakłada się na kosmyki po umyciu. Paradoksalnie, do szybszego porostu włosów przyczynia się też regularne podcinanie końcówek – dzięki temu mamy pewność, że kosmyki na całej długości są ciągle w dobrej kondycji.

      3. Ochrona termiczna

      Podczas stylizacji fryzury często sięgasz po takie urządzenia, jak suszarka, lokówka lub prostownica? Jeśli tak, koniecznie pamiętaj o kosmetykach o działaniu chroniącym przed wysoką temperaturą. Korzystaj z nich również latem – włosy, tak samo jak skóra, są narażone na działanie promieniowania UV. Jeśli lubisz się opalać pamiętaj, by kremy przeciwsłoneczne nanosić również na przedziałek. Nie rezygnuj też z nakryć głowy: czapek z daszkiem, kapeluszy lub bardzo modnych chust.

      Jak szybko rosną włosy?

      Proces wzrostu włosa podzielony jest na trzy fazy: anagenową, katagenową i telagenową.

      • Faza anagenowa jest żywą fazą wzrostu, trwającą od 2 do 7 lat.
      • Faza katagenowa trwa od 14 do 21 dni; w jej trakcie kosmyki nie rosną, a w ich wnętrzu zachodzą różne przemiany i procesy przebudowy.
      • Faza telagenowa to etap, w trakcie którego dochodzi do wypadania kosmyków – na przykład podczas mycia lub szczotkowania. Dziennie tracimy ich około 100.

      W ciągu miesiąca zdrowe kosmyki zazwyczaj wydłużają się o około 1 cm, dziennie – o około 0.03 mm. Nie jest to więc zbyt szybkie tempo, ale już po kilku miesiącach efekt jest zauważalny. Dobrze odżywione włosy powinny w ciągu roku zyskać około 12 cm. Różnorodne sposoby na pobudzanie skóry głowy do produkcji „baby hair” sprawiają, że na uzyskanie pięknej i gęstej fryzury wcale nie będziemy musieli długo czekać.