Zakola na głowie u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści:

Przerzedzone, krótkie włosy w części skroniowej to kosmetyczny defekt, z którym boryka się wielu mężczyzn, choć zmagają się z nim również niektóre kobiety. Zakola zwykle nie są rezultatem zaniedbanej pielęgnacji. To przypadłość, która rozwija się z różnych powodów. Najczęściej ma jednak podłoże genetyczno-hormonalne i w takich przypadkach zwykle prowadzi do łysienia. Czy są jakieś sposoby na zatrzymanie tych objawów i wyleczenie się z zakoli?

Przyczyny powstawania zakoli u mężczyzn

Przerzedzenia i osłabione włosy na głowie mogą być wynikiem niedoborów w diecie różnych ważnych składników odżywczych: cynku, biotyny witamin z grupy B i wielu innych. W ten sposób organizm daje nam znać, że potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Utrata włosów może być też związana z przewlekłym stresem i przyjmowaniem niektórych leków. W wielu przypadkach za powstawaniem zakoli stoi jednak choroba, jaką jest łysienie androgenowe.

Stres i niedobory – co powoduje zakola u mężczyzn?

Problem z wypadaniem włosów u mężczyzn może mieć swoje źródła w niewłaściwej diecie. Jeśli żywimy się produktami mocno przetworzonymi, pijemy słodkie napoje, nadużywamy alkoholu i papierosów, to taka dieta odbije się na stanie całego organizmu. Składniki odżywcze w pierwszej kolejności zapewniają funkcjonowanie najważniejszych organów w naszym ciele, a nie docierają już do mieszków włosowych na głowie. Kosmyki szybciej się łamią i wypadają. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, minerałów, mikro- i makroskładników pomaga w zachowaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosów i przekłada się na ich lepszą kondycję.

Za rozwój zakoli i objawy łysienia odpowiadać może także silny, długotrwały stres. Taki stan prowadza do zaburzeń w krążeniu obwodowym, a przez to – do niedokrwienia mieszków włosowych. Może przyczyniać się również do rozwoju stanów zapalnych w skórze głowy oraz do zaburzania naturalnego cyklu wzrostu włosa. W ten sposób przyspiesza jego przejście w fazę telogenową, czyli stadium jego spoczynku. Łysienie wywoływane jest także przez leki antydepresyjne. Jeśli podejrzewamy taką przyczynę wypadania włosów, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Zakola – łysienie androgenowe. Czym jest ta przypadłość?

Ten rodzaj łysienia opisywany jest jako męski, chociaż zdarza się, że powstawaniem zakoli na głowie borykają się również kobiety. Takie określenie nie wywodzi się jednak znikąd. Za stopniowym cofaniem się linii włosów stoi bowiem testosteron – a mówiąc dokładniej jego aktywna forma. DHT, czyli dihydrotestosteron, jest związkiem chemicznym, który odpowiada za rozwój męskich cech płciowych, ale może też działać drażniąco na receptory mieszków włosowych. Przekłada się to na szybsze wypadanie włosów i spowolnienie wzrostu nowych. Co ciekawe, mieszki o największej wrażliwości na DHT występują właśnie na tych obszarach głowy, na których formują się zakola.

Łysienie androgenowe ma też podłoże genetyczne. Dużo bardziej narażeni na wystąpienie tego defektu kosmetycznego są mężczyźni, których ojcowie i dziadkowie również się z nim borykali. Pierwsze objawy mogą pojawiać się nawet przed 30. rokiem życia. Szacuje się, że problem dotyczy nawet ponad 70% mężczyzn.

Fazy pogłębiania się przypadłości

Zakola w łysieniu typu męskiego powiększają się stopniowo. Do określenia jego poszczególnych etapów służy tzw. skala Norwooda. Jest ich siedem – pierwszy to początkowa faza choroby, siódmy oznacza zaawansowane stadium łysienia. Ta metoda pomiarowa pomaga również w ocenie możliwości leczenia przypadłości. Sposób na zahamowanie wypadania włosów powinien być dobierany do rozległości zmian na głowie.

Łysienie typu męskiego rozpoczyna się od łagodnej recesji przedniej linii włosów. Następnie dochodzi do powstawania ubytków w okolicach skroni. W trzecim etapie według skali Norwooda pojawiają się przerzedzenia na czubku głowy. Z czasem wszystkie obszary łączą się w jeden.

Czy istnieje dobry sposób na zakola? Jak leczyć łysienie?

Jest kilka metod na zahamowanie recesji przedniej linii włosów. Co na łysienie i zakola mogą zasugerować nam trycholodzy? Pierwszym sposobem na wzmocnienie kondycji kosmyków może być używanie miejscowych maści, kremów, wcierek i emulsji z substancją zwaną minoksydyl, która polepsza ukrwienie skóry głowy. Terapia farmakologiczna polega zaś na przyjmowaniu środków doustnych hamujących działanie hormonu DHT. Przed wybraniem sposobu na leczenie łysienia typu męskiego trzeba przeprowadzić badania diagnostyczne, w tym morfologię krwi.

Rozwiązań można też szukać w medycynie estetycznej. Zabiegi takie, jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia, laseroterapia czy infuzja tlenowa mają na celu wzmocnienie mieszków włosowych i dostarczenie im mnóstwa składników odżywczych. Te sposoby walki z łysieniem typu męskiego przynoszą rezultaty dopiero po pewnym czasie. Zaleca się wykonywanie ich w seriach.

Wcześniejsze rozpoczęcie kuracji może przynieść lepsze efekty. Skuteczność wybranego sposobu leczenia w dużej mierze zależy od rozmiarów zakoli na głowie. Na jego ostatnich etapach jedyny satysfakcjonujący rezultat przynosi czasem przeszczep włosów. Na zupełnie przeciwległym końcu stoi jeszcze inny sposób na poradzenie sobie z objawami – ogolenie głowy na łyso.

Zakola na głowie – domowe sposoby

Mężczyźni borykający się z problemem wzmożonego wypadania kosmyków mogą wprowadzić pewne sposoby pielęgnacji, które pomagają w poprawieniu stanu skóry głowy. Do takich prostych czynności należy masaż skalpu w miejscu cofającej się linii włosów. Regularnie wykonywany, pobudza krążenie krwi, a przez to pomaga w dostarczaniu składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu nowych kosmyków. Skórę można masować opuszkami palców lub specjalnym masażerem. Ważne tylko, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Peeling skóry głowy to kolejna metoda pielęgnacji, która stymuluje naczynia krwionośne, a do tego usuwa ze skóry nagromadzoną warstwę naskórka. W ten sposób można przygotować skalp do przyjęcia składników odżywczych. Walkę z pogłębianiem się zakoli powinno się też wspierać odpowiednią dietą.