Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry to zapalna choroba, która występuje na skórze gładkiej oraz owłosionej. Cechuje je przewlekły i nawrotowy przebieg o typowym obrazie klinicznym z tendencją do samoistnego wygasania. Schorzeniu towarzyszy świąd, typowa lokalizacja oraz dodatni wywiad rodzinny w kierunku atopii, pod której nazwą kryją się rozmaite choroby pod względem klinicznym. Atopię obserwuje się zazwyczaj u dzieci 10 – 15 %, rzadziej u dorosłych 1 – 3% dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z towarzyszącym, silnym świądem i lichenizacją

 

Przyczyny

Choroba rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, okresie niemowlęctwa, może jednak ujawnić się w każdym wieku. Jedynie około 2% przypadków pojawia się po 20 roku życia.
Etiopatogeneza schorzenia jest wieloaspektowa. Uwzględnia się:

genetyka

potwierdza to dodatni wywiad rodzinny oraz 70% przypadków występowania choroby u bliźniąt jednojajowych

rozregulowania immunologiczne

istotą jest nadmierna aktywność komórek Langerhansa, które wiążą IgE na swojej powierzchni poprzez swoisty receptor

zjawiska nieimmunologiczne związane z cytokinami

toksyny gronkowca, innych bakterii i wirusów, które mogą odgrywać rolę superantygenów – białka produkowane przez różne mikroorganizmy, które biorą udział w powstawaniu wielu chorób jak zatrucie pokarmowe, łuszczyca czy wstrząs septyczny). Superantygeny łączą się bezpośrednio z głównym układem zgodności tkankowej MHC klasy II na zewnątrz miejsca przyłączania antygenu, co powoduje aktywację znacznej ilości limfocytów T, w przeciwieństwie do klasycznych antygenów.

nieprawidłowy skład bariery naskórkowej

mutacje filagryny, zmniejszenie ilości ceramidów, kolonizacja Staphylococcus aureus

czynniki środowiskowe

alergeny wziewne (kurz, pyłki roślin, roztocza, alergeny grzybicze, bakteryjne, grzybicze
pokarmowe (owoce, mleko, jaja kurze, ryby)
niektóre drożdżaki
bakterie
czynniki drażniące – wełna (dlatego chorzy źle znoszą lanolinę) i detergenty

zaburzenia psychosomatyczne

udział neuropeptydów wskazuje na związek pomiędzy układem nerwowym skóry, a procesem zapalnym w atopii, co tłumaczy rolę stresów w powstawaniu zmian, mechanizm świądu i wzmożony dermofrafizm.

 

Cechy skóry atopowej

Poza powyższymi zjawiskami podstawowe znaczenie dla powstawania atopowego zapalenia skóry mają pewne cechy skóry:
skłonność do rogowacenia mieszkowego
suchość

skłonność do skurczy drobnych naczyń (biały dermografizm – linijne zblednięcie miejsca potarcia), wzmożona wrażliwość skóry na różnorodne bodźce i obniżenie progu świądowego.

 

Objawy i przebieg

Obraz kliniczny zależy od wieku pacjenta i obejmuje postać niemowlęcą, dziecięcą oraz dorosłych. Zmiany mają charakter wypryskowy z tendencja do lichenizacji. Charakterysteyczna lokalizacja to zgięcia łokciowe i kolanowe, twarz i szyja. W przypadku nasilonego swiądu i i w przypadku rozległych zmian mogą występować powiększone węzły chłonne.

Zmiany w przebiegu atopowego zapalenia skóry, znajdujące się na owłosionej skórze głowy występują zazwyczaj w okresie niemowlęctwa. Towarzyszą mu rumieniowo – grudkowe ogniska o żywoczerwonej barwie z wyraźnymi przeczosami i nadrzerkami, nierzadko pokrytymi krwotocznymi strupami. Zajęte obszary są zgrubiałez objawami zliszajowacenia, bardzo często na skórze karku. Czasem występuje delikatne złuszczanie. Włosy są suche i łamliwe, występuje skłonność do przerzedzenia, czasem cofanie linii włosów na czole. Zawsze towarzyszy silny świąd, przez co chory nadmiernie drapie i pociera skórę co sprawia, że jego paznokcie są bardzo wygładzone, jakby polakierowane. Może występować przerzedzenie lub zanik zewnętrznej części brwi.

 

Różnicowanie

Prawidłowe rozpoznanie musi opierać się na ocenie cech klinicznych i wynikach badań pomocniczych. Pomocne będzie wykonanie skórnych testów płatkowych oraz oznaczenie eozynofilów w surowicy.

W rozpoznaniu różnicowym uwzględnia się:

  • łojotokowe zapalenie skóry głowy
  • łuszczycę
  • alergiczne kontaktowe zaoalenie skóry
  • świerzb

Metody leczenia atopowego zapalenia skóry

 

Znalezienie sposobu na atopowe zapalenie skóry głowy pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego atopowego zapalenia skóry głowy oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Do końca listopada badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy