Łojotokowe zapalenie skóry głowy

4

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechnie występujące, przewlekłe schorzenie, które dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej swój początek ma w okresie dojrzewania z największym nasileniem u młodych dorosłych. Szacuje się, że do 3% naszej populacji, a do 5% spośród dzieci dotyka ten problem. Jest to stan zapalny skóry charakteryzujący się nawrotowym przebiegiem, z zaostrzeniami w okresie jesienno – zimowym, w obrębie owłosionej skóry głowy, w okolicach łojotokowych. Ta uporczywa choroba przedstawia się zmianami złuszczającymi o podłożu rumieniowym wraz z wysiękami. Może zajmować skórę całego ciała, na co również należy zwracać uwagę podczas różnicowania i stawiania diagnozy. Najczęstsze występowanie zmian: fałdy nosowo-wargowe, policzki, powięki, w obrębie brwi, małżowiny uszne, klatka piersiowa, okolicę międzyłopatkowa.

 

Przyczyny i powstawanie


Bardzo ważną informacją jest, że schorzenie to nie zawsze występuje u osób z problemem łojotoku. Jest to bardzo ważne ponieważ łojotokowe zapalenie skóry jest błędnie rozpoznawane przez brak łojotoku, zapewne przez nazwę schorzenia, która wskazuje, że łojotok jest niezbędnym elementem. Patogeneza jest wieloaspektowa. Za główne czynniki uważa się zaburzenie pracy gruczołów łojowych, ich wzmożoną pracę wraz ze zmodyfikowanym składem sebum, wzrost kolonizacji Malassezia spp., czynniki środowiskowe i immunologiczne.

Istotna jest interwencja już przy stwierdzeniu łupieżu tłustego, ponieważ jest on uważany jako wczesne stadium łojotokowego zapalenia skóry.

 

Czym jest niewłaściwy skład sebum?

Wielu ekspertów twierdzi, że nadprodukcja sebum i jego niewłaściwy skład to główne przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry. Zamiast skwalenu i wolnych kwasów tłuszczowych obserwuje się wzrost cholesterolu i triglicerydów. Ważnym aspektem jest również oddziaływanie androgenów na zaburzenie pracy gruczołów łojowych.

 

Malassezia – lipofilny drożdżak

Malassezia jest lipofilnym drożdżakiem, którego wzmożona kolonizacja jest odpowiedzialna za nasilenie zmian podczas nawrotów, co powoduje nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego komórek organizmu gospodarza na obecność komórek drożdżaka.

 

Czynniki nasilające zmiany skórne

  • nieprawidłowa dieta
  • nieprawidłowa higiena osobista
  • stres
  • zanieczyszczone środowisko
  • obniżona odporność
  • zaburzenia neurologiczne
  • alkoholizm

 

Objawy i przebieg


Charakterystyczne są koliste ogniska rumieniowe często pokryte żółtymi strupami, którym silne towarzyszy złuszczanie naskórka, wysięki wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Przez to, że zmianom towarzyszy świąd nierzadko pojawiają się przeczosy, nadżerki i strupy.
Łojotokowe zapalenie skóry cechuje sezonowość, nasilenie zmian występuje jesienią i zimą z zajęciem skóry twarzy: małżowiny uszne, fałdy nosowo – wargowe, brwi oraz okolicy mostowej i przykręgosłupowej. Podczas długo utrzymujących się zmian w obrębie skóry głowy dochodzi do przerzedzenia włosów, dlatego tak ważna jest szybka reakcja dla zachowania dużej ilości zdrowych włosów. Całkowita remisja zmian jest niemożliwa ze względu na przewlekłość schorzenia.

 

Rozpoznanie


W rozpoznaniu łojotokowego zapaleniu skóry pomocne będzie wykonanie badania mikologicznego oraz biopsji skóry.

 

W diagnostyce różnicowej uwzględnić należy:

  • dermatozy o podłożu alergicznym
  • łuszczycę
  • grzybicę

 

Leczenie


Schemat postępowania jest bardzo podobny jak w przypadku łupieżu tłustego. Celem szybkiego i skutecznego usunięcia objawów – łuski oraz stanu zapalnego, jest stosowanie specjalistycznych szamponów zawierających najwyższej jakości składniki aktywne w odpowiednich ilościach i stężeniach. Szampon powinno się stosować codziennie lub co drugi dzień dwukrotnie myjąc skórę głowy dwa razy, z pozostawieniem na 2 – 3 minuty przy drugim myciu. Kiedy problem jest bardziej zaawansowany sam szampon nie wystarczy. Wskazane jest stosowanie środka złuszczającego przed myciem oraz po myciu celem zapobiegania nawrotom.

 

Jakie działanie powinny wykazywać środki do leczenia łojotokowego zapalenia skóry?

Finansowane usługi z programu Zdrowe Włosy SPRAWDŹ >>
fff