Trądzik we włosach – czym jest, przyczyny i leczenie

Autor: Hair Medica
Utworzono: 10 października 2023

Czasami podczas mycia, masażu skalpu lub używania grzebienia wyczuwamy niewielkie zgrubienia. Czy jest to powód do niepokoju? Skąd biorą się krostki na skalpie? Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest trądzik pospolity. Skóra głowy jest bowiem podatna na takie same choroby, co cera lub skóra na innych częściach ciała. Gęste włosy sprawiają, że zmiany trądzikowe są mniej widoczne, więc czasami nie jesteśmy w stanie zauważyć, że wyglądają tak samo, jak krostki na czole lub policzkach.

Przyczyny powstawania trądziku we włosach

Do rozwoju krostek na skórze głowy często dochodzi w trakcie okresu dojrzewania. Wytwarzanie zbyt dużej ilości sebum prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów i zatykania ujścia gruczołów łojowych. Rezultatem jest wypełniony ropą, często bolący lub swędzący pryszcz. Nie należy go wyciskać, ponieważ w ten sposób ułatwiamy dalsze rozprzestrzenianie się bakterii po skórze głowy. Trądzik w wieku dorosłym najczęściej ma inne przyczyny niż odmiana młodzieńcza – winna rozwojowi krostek mogą być zmiany w gospodarce hormonalnej lub predyspozycje genetyczne.

Czym jeszcze powodowany jest trądzik we włosach?

Krostki na skórze głowy mogą powstawać także w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Zmianom z ropnym wypełnieniem towarzyszy wtedy zaczerwienienie skóry głowy. Innym razem “winnymi” są bakterie, wirusy lub inne pasożyty. Krosty we włosach są wtedy twarde i bolesne. Takie same objawy można zaobserwować w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, które podobnie jak trądzik, wywoływane jest przez nadaktywność gruczołów łojowych. Dużo częstszym symptomem jest w tym przypadku jednak łuszczenie się skóry, a krosty pojawiają się sporadycznie.

Jak wygląda leczenie pryszczy i trądziku we włosach?

Wszystko zależy od tego, z jaką chorobą mamy do czynienia. Jeśli problem jest nasilony, należy udać się do lekarza – dermatologa lub trychologa – który zbada skórę, oceni charakter zmian i dobierze odpowiednie leki. W zależności od rodzaju i nasilenia trądziku lekarz zaleca stosowanie środków doustnych albo zewnętrznych, przy czym produkty z drugiej grupy wybierane są rzadziej ze względu na ich utrudnione nanoszenie na zmiany. Pryszcze we włosach leczy się podobnie, co zmiany na twarzy; jedynym wyjątkiem są tu preparaty z nadtlenkiem benzoilu, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że rozjaśnią włosy. W cięższych postaciach trądziku sięga się po antybiotyki, na przykład tetracyklinę lub klindamycynę. Bakterie wywołujące zapalenie mieszków włosowych również wymagają walki z pomocą antybiotyków.

Jakie produkty do mycia włosów wybierać?

Dodatkiem do leczenia jest codzienna pielęgnacja, w której powinny się znaleźć kosmetyki o niedrażniących składach. Podczas zmagań z krostkami na głowie lepiej zrezygnować z szamponów i odżywek bogatych w emolienty, przede wszystkim w oleje – ze względu na działanie natłuszczające mogą potęgować zatykanie się porów na skalpie, a w efekcie powstawanie kolejnych ropnych zmian. Leczeniu trądziku we włosach i innych schorzeń powodujących krosty nie sprzyja też stosowanie kosmetyków do stylizacji.

Brak komentarzy do wpisu