Strupki na głowie – przyczyny, jak zapobiegać

Autor: Hair Medica
Utworzono: 27 stycznia 2023

Spis treści:

Zdarza się, że podczas przeczesywania włosów pod grzebieniem wyczuwamy niewielkie zgrubienia. Czy krostki i strupki na głowie powinny być powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny ich powstawania i kiedy warto udać się z nimi na konsultację do specjalisty? O tym poniżej.

Strupki na głowie jako symptomy chorób skórnych

Obecność krostek na skalpie może być jednym z objawów wielu dermatoz. Łuszczyca, grzybica, zapalenie mieszków włosowych czy łojotokowe zapalenie skóry mają wiele różnych symptomów – w tym również strupki i ropne wykwity. To, czy zmagamy się z chorobą, stwierdza lekarz. Jeśli wraz z krostkami odczuwamy też swędzenie, obserwujemy zaczerwienienie skóry głowy i zauważamy wzmożone wypadanie włosów, udajmy się na konsultację. Warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z dermatozą, nawet jeśli strupki występują samoistnie, ale nie ustępują lub pojawia się ich coraz więcej.

Grzybica a strupki na głowie

Za rozwój wielu dermatoz odpowiadają grzyby chorobotwórcze (dermatofity). Warunki do rozwoju tego schorzenia stwarzamy poprzez nieprawidłową higienę i zachowania – na przykład przez zbyt rzadkie mycie skalpu lub korzystanie z cudzych ręczników do włosów. Do grzybicy prowadzić może też stosowanie leków obniżających odporność. Jej głównym objawem jest wzmożone swędzenie skóry, któremu może towarzyszyć duża liczba strupków. Z takimi symptomami powinniśmy udać się do dermatologa. Lekarz przepisze odpowiednie maści, może też zalecić przyjmowanie preparatów doustnych.

Strup na głowie przy łuszczycy

O ile grzybica to choroba zakaźna, którą można wyleczyć, to łuszczyca jest już niestety uwarunkowanym genetycznie, przewlekłym schorzeniem, którego objawy da się jedynie łagodzić. Jej głównym symptomem są tzw. łuski powstające w wyniku przyspieszonego narastania naskórka. Zdarza się, że towarzyszy im swędzenie, wypadanie włosów, a także obecność krostek – w przypadku tego ostatniego mówimy o odmianie krostkowej łuszczycy. Choroba może mieć przebieg łagodny lub przybrać postać ciężką; ponieważ ma przewlekły charakter, cierpiące na nią osoby zauważają też różne stany jej natężenia. Jak już wspomniano, leczenie przebiega objawowo i polega na łagodzeniu stanu zapalnego, usuwaniu narastających “łusek” i przywracaniu skórze głowy właściwego poziomu nawilżenia.

Zapalenie mieszków włosowych

Obecność swędzących i wypełnionych ropą wykwitów to główny objaw schorzenia, jakim jest zapalenie mieszków włosowych. Dochodzi do niego wskutek niewłaściwej higieny. Zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja rozwojowi bakterii (np. gronkowca złocistego), z którymi zwykle walczy się za pomocą antybiotyków. W przypadkach o łagodniejszym przebiegu specjalista może też przepisać maść.

Strupki na głowie – objawy trądziku

Krostki na skalpie nie zawsze oznaczają chorobę. W wielu przypadkach mogą być po prostu objawem trądziku. Najczęściej więc taka przypadłość dotyka nastolatków i młodych dorosłych, którzy zmagają się z wypryskami również na innych częściach ciała. Na skórze głowy, podobnie jak na twarzy, znajdują się ujścia gruczołów łojowych, których nadmierna aktywność prowadzi do przetłuszczania się skalpu, a w dalszej kolejności do powstawania wypełnionych ropą wykwitów. Schorzenie może pogłębiać się wskutek problemów hormonalnych, niewłaściwej diety lub przewlekłego stresu. Jak sobie z nimi poradzić? Czasami do ograniczenia występowania strupków wystarcza zmiana w sposobie pielęgnacji włosów. Odpowiedni szampon znormalizuje poziom wydzielanego łoju. Krostki związane z procesem dojrzewania najczęściej ustępują samoistnie. W przypadku trądziku dorosłego o dużym nasileniu dermatolog może przepisać odpowiednie maści lub doustne antybiotyki.

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych prowadza też do łojotokowego zapalenia skóry. To przewlekłe schorzenie, które daje podobne objawy, co trądzik. Poza wykwitami zauważamy ponadto łuszczenie się skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów.

Reakcja alergiczna lub efekt złej pielęgnacji

Stan zapalny, zaczerwienienie i krostki mogą również wskazywać na uczulenie. W ten sposób na drażniące substancje reaguje skóra na całym ciele, nie tylko na skalpie. Reakcja alergiczna często ma związek z używaniem niewłaściwych szamponów, odżywek lub wcierek do włosów. Zdarza się też, że strupki na głowie powstają wskutek suszenia włosów bardzo ciepłym nawiewem. Wyeliminowanie drażniącego składnika i wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji powinno wystarczyć, aby uporać się z problemem.

Czy da się zapobiegać rozwojowi strupków na głowie?

Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z objawem choroby, czy tylko z niegroźną reakcją na drażniący czynnik. Jak już wspomniano wcześniej, wprowadzenie odpowiednich metod pielęgnacji w wielu przypadkach będzie skuteczną metodą profilaktyki. Rozwojowi grzybicy też można zapobiegać – tu ważne jest zachowanie higieny, używanie własnych ręczników i grzebieni oraz unikanie kontaktu z chorymi. Jeśli mamy do czynienia z wykwitami ropnymi, nie należy ich wyciskać ani rozdrapywać. Prowadzi to tylko do dalszego rozprzestrzenienia się bakterii na skórze głowy.

Brak komentarzy do wpisu