Leczenie łysienia

Łysienie jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w gabinecie trychologicznym. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku i doskwiera im w taki sam sposób.

Przy leczeniu łysienia najważniejsze jest przeprowadzenie szczegółowego badania trychologicznego, w skład którego wchodzi wywiad medyczny, trichoskopia oraz trichogram. Istotna jest klasyfikacja rodzaju łysienia, odnalezienie przyczyny i określenie stopnia zaawansowania na podstawie czego będzie możliwe wdrożenie skutecznej kuracji oraz zaplanowananie czasu jej trwania.

Łysienie dzieli się na trwałe, kiedy mieszek włosowy zostaje całkowicie uszkodzony przez co włos nigdy nie odrośnie i odwracalne, kiedy dochodzi do odrostu włosów.

Z trychologicznego punku widzenia z łysieniem trwałym nic nie da się zrobić, natomiast łysienia odwracalne mają wiele możliwości terepeutycznych zarówno kuracje domowe jak i profesjonalne zabiegi gabinetowe.
Najczęściej występuje łysienie przyczynowe – telogenowe, androgenowe, plackowate zdecydowanie rzadziej bliznowaciejące, czyli nieodwracalne.

Łysienie telogenowe objawia się przerzedzeniem włosów po całości, jest w odwracalne, androgenowe przerzedzeniem na koronie włosów, stale postępuje doprowadzając do trwałej utraty włosów, plackowate, odwracalne – najczęściej regularnymi, bądź nie, obszarami pozbawionymi włosów czy bliznowaciejące, gdzie skóra głowy czy jej wybrane obszary są pozbawione mieszków, włosy nie odrosną.

 

Przebieg leczenia

 • dokładna analiza na 6 miesięcy przed rozpoczęciem problemu
 • zdiagnozowanie przyczyny problemu
 • przeprowadzenie wnikliwych badań dodatkowych
 • usunięcie przyczyny problemu (wdrożenie zasad właściwej pielęgnacji, usunięcie łupieżu, łojotoku)
 • w przypadku łysienia telogenowego jako następstwo chorób ogólnoustrojowych – natychmiastowe rozpoczęcie leczenie
 • w przypadku kiedy przyczyną jest stres – włączenie czynności świadomej walki ze stresem lub włączenie leczenia
 • rozpoczęcie serii zabiegów trychologicznych, których celem będzie doprowadzenie do natychmiastowego zahamowania procesu wypadania oraz przyspieszenie porostu nowych włosów co przyniesie zagęszczenie włosów i usunięcie istniejących przerzedzeń
 • rozpoczęcie intensywnej kuracji domowej, której przebieg i czas trwania jest uzależniony od przyczyny, przebiegu, schorzeń towarzyszących, rodzaju skóry głowy

 

Czas trwania kuracji

Czas trwania kuracji jest uzależniony od wielu czynników, które specjalista musi określić podczas szczegółowego badania, które jest podstawą i gwarantem skuteczności. Najważniejsza jest szybka reakcja oraz późniejsze systematyczne działanie i trzymanie się ściśle do zaleceń specjalisty, ponieważ problem łysienie wymaga zachowania systematyczności i skrupulatności jeśli mówimy o trwałym i satysfakcjonującym efekcie.

Łysienie telogenowe można odwrócić. Najważniejsze jest wdrożenie działań wewnętrznych (suplementacja, leczenie) aby do komórek włosa dostarczyć tego czego potrzebują, a zabrać tego co im przeszkadza i przez co dochodzi do nieprawidłowego wzrostu włosa oraz działania zewnętrzne, które będą tą drogą stymulowały komórki włosa. Skojarzenie tych dwóch metod to jedyne skuteczne rozwiązanie w walce z łysieniem telogenowym. W przypadku łysienia androgenowego, w związku z postępującym stale przebiegiem powinna stać się nieodłączym elementem każdego dnia, jeśli pacjent nie chce doprowadzić do trwałego wyłysienie, poniweważ należy stale dostarczać do mieszka włosowego inhibitora 5 – alfa – reduktazy, który będzie hamował postępowanie zmian.

 

Współczesne możliwości walki z łysieniem

Obecnie istnieje wiele możliwości radzenia sobie z łysieniem. W zależności od jego rodzaju, stopnia utraty włosa po konsultacji ze specjalistą można wybrać coś dla siebie.

Istnieje wiele specjalistycznych preparatów stworzonych jedynie z myślą i pełną dbałością o specyficznej i bardzo wymagającej skórze głowy. Czasem sama kuracja domowa może wystarczyć. Można również przeprowadzać zabiegi profesjonalne nieinwazyjne jak infuzja tlenowa, inwazyjne – mezoterapia igłowa, których celem jest dostarczenie do komórek włosa dużej ilości niezbędnych składników aktywnych. Wykorzystywane są również technologie laserowe, z użyciem fali radiowej.

Kolejną możliwością jest chirurgiczne zagęszczanie włosów, czyli przeszczep włosów w miejsca przerzedzeń.

 

Składniki aktywne skuteczne w walce z łysieniem

 • Minoksidil – powoduje odrost włosów
 • Amineksil – pochodna minoksidilu o podobnym działaniu, hamuje wypadanie włosów
 • Progestolon – na bazie progesteronu, antagonista progestereonu, zalecany w leczeniu łojotoku
 • Finasteryd – inhibitor 5 – alfa – reduktazy, zmniejsza wydzielanie łoju
 • Połączenie cystyna – witamina B6 – jako środek wspomagający
 • Witaminy B2, B5, B6, B8 – przeciwdziałanie wypadaniu włosów
 • Trichopeptydy – zdolne do regulowanie wydzielania sebum, o niepotwierdzonej jeszcze skuteczności
 • Trichosacharydy – odpowiedzialne za stymulowanie komórek cebulki włosa
 • Wyciągi roślinne – Saw Palmetto, Solanum tuberosum, Cananga Odorata, Vitis Vinifera, a także z pokrzywy, Ginkgo Biloba, skrzypu polnego o działaniu przeciwrodnikowym, przeciwłojotokowym. Zawierają czynniki wzrostu oraz właściwości pobudzające krążenie
 • Pochodne krzemu – regulacja okołomieszkowej tkanki łącznej

 

Leczenie łysienia androgenowego

Jak do tej pory nie została opracowana jedna terapia, umożliwiająca osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia. Stwierdzone jednak zostało, że lepsze wyniki leczenia zostały osiągnięte przez pacjentów, w przypadku których problem został wcześnie zdiagnozowany.

Wykazano że Palma Sabałowa znacznie obniża poziom 5α reduktazy dzięki czemu jest zmniejszona transformacja testosteronu do dihydrotestosteronu w konsekwencji czego zapobiegamy miniaturyzacji mieszków i osłabiania włosów.

Łysienie androgenowe można zatrzymać!

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie łysienia oraz odrost włosów, które wypadły.

 

Leczenie łysienia plackowatego

Trudno jest przewidzieć przebieg choroby. Leczenie może pomóc włosom szybciej ponownie odrosnąć.

Trycholog może zalecić jedną lub więcej z następujących czynności, aby umożliwić szybszy odrost:

 • Pozbawienie się traum i stresów – przy pomocy środków psychotropowych lub też przy wsparciu psychologa należy pozbyć się wszelkich traum i stresów.
 • Mezoterapia igłowa, systematyczne wstrzykiwanie do komórek włosa silnych substancji odżywczych, które mogą pobudzić mieszki do wytwarzania włosów.
 • Mezoterapia mikroigłowa, którą pacjenci wykonują samodzielnie w domu. Jest to zabieg systematycznego nakłuwania skóry głowy specjalnym, odpowiednio dobranym wałeczkiem na którym umieszczonych jest 540 mikroigiełek odpowiedniej długości. Systematyczne nakłuwanie zwiększa ukrwienie skóry głowy, potęgując tym samym dopływ substancji odżywczych do włosa a dzięki tworzonym przez igiełki kanałom, później aplikowany preparat absorbuje się w głąb skóry, docierając bezpośrednio do mieszka. Systematyczne stosowanie dermarollera pobudza mieszek oraz przyspiesza odrost włosów.
 • Stosowanie silnych preparatów na porost włosów – produkty trychologiczne stymulujące porost włosów do stosowania systematycznego w domu.
 • Stosowanie PLACENTY (ekstraktu z łożyska) – stymuluje wzrost włosów i zwiększa użycie tlenu przez komórki. Doskonale nawilża tkanki i komórki naskórka.
 • Systematyczne naświetlanie skóry specjalnymi grzebieniami laserowymi.

Dermatolodzy zalecają doustne przyjmowanie kortykosteridu, DPCP oraz stosowanie antraliny.

Pacjenci mogą stosować więcej niż jedną metodę. Połączenie dwóch lub więcej terapii często zwiększa sukces i odrost włosów.

Łysienie plackowate można bardzo szybko trwale wyleczyć.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% wyleczenie łysienia plackowatego oraz odrost włosów, które wypadły.

 

Znalezienie sposobu na łysienie pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Utrata włosów, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łysienia poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Do końca grudnia badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łysienie Sprawdź >>