Wypadanie włosów po porodzie

Autor: Hair Medica
Utworzono: 24 marca 2015

Spis treści

 

Problem z wypadającymi włosami w okresie poporodowym ma praktycznie każda kobieta. Jest to zmora świeżo upieczonej mamy, która i tak jest bardzo zmęczona opieką i pielęgnacją dziecka. A tu dodatkowy problem! Z czego wynika? Winne są hormony. Ale po kolei.

 

Cykl życia włosa

Kluczem do zrozumienia przyczyn wypadania włosów po porodzie jest poznanie cyklu ich życia, który trwa od 5 do 8 lat. Składa się on z trzech faz:

  • fazy wzrostowej – anagen – trwa od 2 do 8 lat. Generalnie ponad 90% włosów powinno znajdować się akurat w tej fazie na naszych głowach.
  • fazy drugiej – katagen – to faza przejściowa, kiedy następuje zahamowanie wzrostu i przygotowanie się do wypadnięcia. W trakcie jej trwania końcówka odrywa się od brodawki, która jest w mieszku, po czym przesuwa się bliżej powierzchni skóry.
  • fazy ostatniej – telogen – faza spoczynku mieszka. Czas jej trwania to okres od 2 do 4 miesięcy. Mieszek podczas tej fazy kurczy się, odpoczywa, a pod koniec fazy telogenu zaczyna tworzyć nową łodygę, zarazem wypychając tę starą. Cykl powtarza się.

 

Przyczyny – hormony

Ciąża jest stanem chwilowej wariacji hormonalnej. Podczas jej trwania organizm kobiety funkcjonuje zupełnie inaczej. Hormony stają się odpowiedzialne za wszelkie zmiany, które również dotykają włosów. Podczas ciąży poziom estrogenów jest znacznie podwyższony, co warunkuje to, że kobiece mieszki nie przechodzą w fazę katagenu. Przestają wypadać, więc mamy ich znacznie więcej. Wypadanie włosów po porodzie rozpoczyna się w okresie 2-3 miesięcy po narodzinach dziecka – zaczyna wtedy spadać poziom estrogenu i dochodzi do gwałtownej utraty włosów. Zdarza się, że świeżo upieczone mamy mogą stracić od 20 do 30% objętości swojej fryzury! Jednakże pamiętajmy, że wypadanie włosów po porodzie jest procesem całkowicie naturalnym – wypadają włosy, które powinny wypaść podczas 9 miesięcy ciąży i te, które wypadłyby teraz.

Oczywiście zdarza się, że liczba tych, które wypadają jest znacznie większa i wtedy potrzebna jest ingerencja zewnętrzna, w postaci wsparcia witaminowego.

 

Jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?

Każda mama powinna pamiętać, że stabilizacja hormonów po porodzie sięga do czasu, gdy odstawimy dziecko od piersi. Przez ten okres kobieta nie może wspomagać się żadnymi ziołami, witaminami czy wcierkami, by nie zaszkodzić dziecku (wraz z mlekiem matki, dziecko pobiera wszystko to, co ona przyjmuje). Jeżeli jednak zjawisko nasila się, zaczynamy mieć do czynienia z tzw. łysieniem poporodowym. Pocieszającym jest fakt, że przez to zjawisko przechodzi większość kobiet. Zwykle problem znika sam po 6-9 miesiącach po zakończeniu ciąży.

Dopóki matka karmi dziecko piersią, jedyne po co może sięgać to szampony przeciw wypadaniu włosów po porodzie i odżywki do spłukiwania. Po odstawieniu dziecka od piersi specjaliści zalecają 3-miesięczną kurację wspomagającą, w której stosuje się specjalne wcierki przyspieszające wzrost i hamujące wypadanie. Jeżeli jednak to nie pomaga, zalecane jest wykonanie wszystkich badań hormonalnych minimum w 3 miesiące po odstawieniu dziecka od piersi i szukanie przyczyny głębiej.

Poporodowe wypadanie włosów wynika ze spadku poziomu estrogenów w organizmie, z jakim mamy do czynienia od momentu urodzenia dziecka. Warto jeszcze raz podkreślić, że proces ten obejmuje zarówno włosy, które powinny wypaść w trakcie, jak i po ciąży. Mimo, że ta ilość może wydać się niepokojąca, to w większości przypadków jest to zupełnie normalne i przemijające zjawisko. W czasie od 6 do 9 miesięcy po ciąży wszystko powinno wrócić do normy. Do nadmiernego przerzedzania fryzury przyczynić się może również karmienie piersią. Laktacja wiąże się bowiem ze zwiększonym poziomem prolaktyny w organizmie.

 

Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Aby zapobiec nadmiernej utracie włosów po urodzeniu dziecka, należy stosować dietę bogatą w makro i mikroelementy. Ważne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B. Na stole młodej mamy nie powinno zabraknąć ryb i jaj, bogatych w cynk, miedź oraz żelazo. Minerały te są bardzo istotne z punktu widzenia kondycji włosów. Odżywki i maski wzmacniające również przyniosą pozytywne rezultaty, jednak wymagają systematycznego stosowania. Zalecamy ostrożność w przypadku witamin do zażywania ustnego. Kobieta może sięgać po nie dopiero, gdy zakończy karmienie piersią. Nie należy łączyć różnych preparatów witaminowych, aby nie doprowadzić do przedawkowania któregoś ze składników.

Do momentu ustabilizowania równowagi hormonalnej, czyli do upływu około 6 miesięcy po porodzie, najlepiej zrezygnować z inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, takich jak farbowanie, trwała czy stosowanie lakierów, pianek i żeli. Można za to skorzystać z zabiegu odżywiającego lub nawilżającego oferowanego w salonie fryzjerskim. Herbata z melisy pozwoli młodej mamie zminimalizować stres, który również może przyczyniać się do wzmożonego wypadania włosów. Jeżeli problem nie minie do 9 miesięcy od urodzenia dziecka, a na głowie zacznie być widać wyraźnie przerzedzone miejsca, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub trychologa.

Zachęcamy zarówno obecne mamy, których obecnie dotyczy wypadanie włosów po ciąży, jak i te przyszłe, by udały się do specjalisty trychologa w celu diagnozy. Dobierze on odpowiednie szampony oraz odżywki i jednocześnie zadba o skórkę głowy, by nic nie stało na przeszkodzie, aby odzyskać piękną, lśniącą fryzurę.

Zobacz najlepsze metody leczenia wypadania włosów

 

Znalezienie sposobu na wypadanie włosów pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Ich utrata, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego wypadania włosów oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa

Do końca czerwca badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy


 

Brak komentarzy do wpisu