Leczenie przetłuszczających się włosów

Powszechnie nazywany problem przetłuszczających się włosów jest w efekcie nadprodukcji sebum/łoju przez gruczoły łojowe, czyli przez istniejący łojotok. Na rozwój i powstanie łojotoku mają wpływ głównie podłoże genetyczne – wpływ androgenów, nieprawidłowa pielęgnacja skóry czy niektóre choroby, dlatego czasem niezbędna jest dodatkowa wizyta u innego specjalisty, zazwyczaj endokrynologa. Wyeliminowanie łojotoku eliminuje przetłuszczanie się włosów. Przetłuszczanie się włosów wiąże się z nieestetycznym wyglądem włosów, są przyklapnięte, nieświeże, nierzadko przerzedzone oraz z koniecznością ciągłego ich mycia, jako jedyna metoda poprawiająca ich wygląd. Czas utrzymywania się ich w zadowalającej kondycji, puszystości po umyciu trwa jednak bardzo krótko, ponieważ powszechnie używane preparaty nie mają możliwości aby skutecznie “wyciągnąć” sebum, w konsekwencji mieszek włosowy przed umyciem i zaraz po, jest tak samo “zalany” wydzieliną gruczołów łojowych, która z czasem ulega procesowi krystalizacji czego następstwem jest łysienie.

 

Czynniki torujące drogę do łojotoku:

  • skłonności osobnicze
    • wrodzona ilość i rozmieszczenie receptorów androgenowych w obrębie komórek skóry i gruczołów łojowych w danych okolicach skóry, tzw. okolice łojotokowe
    • wpływ funkcji komórek gruczołu łojowego (sebocytów) oraz skłonności do rogowacenia, szczególnie w obrębie mieszków włosowych, na nasilenie łojotoku
  • komponenta immunologiczna – aktywacja prozapalnych cytokin, czego skutkiem jest powstanie stanu zapalnego
  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza hiperandrogenizm i nadprodukcja progesteronu u kobiet (keratynocyty czyli żywe komórki skóry oraz sebocyty – komórki gruczołów łojowych mieszka włosowego mają receptory dla androgenów)
  • obecność enzymu 5 – alfa reduktazy w mieszku włosowym, który odpowiada za przekształcenie testosteronu w jego aktywną formę 5DHT. Powstały w wyniku transformacji dihydrotestosteron jest najsilniejszym androgenem, który zwielokratnia wydzielanie łoju.
  • niektórych schorzeniach układu nerwowego: parkinsonizm, zapalenie mózgu – wzmożone wydzielanie łoju przy
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, dieta

 

Rodzaje przetłuszczających się włosów:

  • wrodzony, na skutek skłonności osobniczych
  • nabyty, na skutek niewłaściwej pielęgnacji

 

Metody leczenia

Każda kuracja trychologiczna opiera się na dwóch podstawowych metodach kuracje domowe i gabinetowe. Łączenie ich w jednym czasie daje najszybsze i najskuteczniejsze efekty. Dobór kuracji jest uzależniony od przyczyny przetłuszczania i jego intensywności. Kierują się one zahamowaniem nadmiernej produkcji sebum oraz wystymulowaniem włosów utraconych przez jego nadmiar. Ważnym aspektem jest włączenie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, unikanie czynników stymulujących gruczoły łojowe jeśli to konieczne farmakoterapii celem uregulowania, usunięcia nieprawidłowości.

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w walce z przetłuszczaniem się włosów?

  • usuwanie sebum,
  • regulacja pracy gruczołów łojowych,
  • regulacja procesu keratynizacji,
  • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • odblokowanie ujść mieszków włosowych
  • stymulacja podziałów mitotycznych w mieszku włosowym – porost nowych włosów

Kuracja domowa

Podstawowym elementem każdej kuracji trychologicznej jest wdrożenie kuracji domowej opartej na sprawdzonych i najwyższej jakości preparatach trychologicznych. Dzięki zawartości wysokiej jakości składników aktywnych, co odróżnia je od tańszych preparatów drogeryjnych, przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami, w krótkim czasie przyniosą usunięcie problemu przetłuszczających się włosów, dając pacjentowi ogromną ulgę i komfort.

Peelingi, szampony, kremy, maski na bazie glinki, lotiony są głównymi środkami wykorzystywanymi do leczenia przetłuszczających się włosów. Peelingi bazować powinny na enzymach, alfa i beta – hydroksykwasach, kwasach salicylowych oraz ekstraktach roślinnych. Szampony należy stosować naprzemiennie – zapobiega to przyzwyczajeniu się skóry do danego składnika czyszczącego, najlepiej zmieniać szampon co pół miesiąca (stosować 2 szampony naprzemiennie). Do wyregulowania flory bakteryjnej wykorzystywane są antyseptyczne i antybakteryjne właściwości wybranych ekstraktów roślinnych zawartych w lotionach, które nie obciążają skóry, a zapewniają długotrwałe poczucie odświeżenia przez przywrócenie odpowiednich warunków. Skóra łojotokowa charakteryzuje się szybką reakcją na środki aktywne, niestety też szybko się do nich przyzwyczaja. Aby uniknąć wyhamowanej reakcji, środki należy stosować naprzemiennie. Należy pamiętać, że łojotok wywołany kwestiami osobniczymi musi być zawsze kontrolowany. Po skończonej kuracji zawsze powinny być stosowane specjalistyczne preparaty ale ze zmniejszoną częstotliwością, tak aby chociaż dwa razy w tygodniu całkowicie odblokować ujście mieszków włosowych, dając im tlen i przeciwdziałać utracie włosów.

Schemat stosowania preparatów trychologicznych jest zawsze ten sam, a więc około 15 – 20 minut przed myciem należy zaaplikować lotion peelingujący, maskę seboregulującą czy serum na bazie olejów eterycznych. Następnie przejść do procesu mycia. Myć szamponem wtedy kiedy jest potrzeba, nawet codziennie, ale tylko takim przeznaczonym do skóry łojotokowej z dużą ilością olejków, ekstraktów roślinnych wysokiej jakości. Skórę głowy powinno się myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia preparat pozostawić na około 2 – 3 minuty i obficie spłukać wodą. Po delikatnym osuszeniu skóry głowy i włosów należy zaaplikować lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, reguluje pracę gruczołów łojowych, udrażnia mieszek włosowy dzięki czemu włosy na dłużej pozostają puszyste i świeże. To produkt bez spłukiwania. Ważne jest aby nigdy nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.

 

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego pozbycia się problemu przetłuszczających się włosów wskazane będzie przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii ze względu na zawartości wysokiej jakości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych. Połączone są z masażem relaksacyjnym, który koi zakończenia nerwowe co w połączeniu z zapachem wprawia w błogi relaks. Zabiegi trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów.

Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu oraz oczekiwań czy upodobań pacjenta. Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są skuteczne. Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu serii zabiegów zalecane są zabiegi przypominające raz na 2 – 3 miesiące. Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trichoskopem specjalista dobiera najlepszą, która z metod będzie najlepsza.
Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu.

Połączenie profesjonalnych zabiegów gabinetowych wraz z intensywną kuracją domową jest gwarancją szybkiego uporania się z problemem i doprowadzenia do odrostu nowych włosów, które wypadły na skutek istniejącego łojotoku.

 

Czas leczenia

Kuracja domowa wraz z profesjonalną w gabinecie trychologicznym trwa zazwyczaj około 1 – 3 miesięcy. Jest to uzależnione od skali problemu. W przypadku łojotoku wrodzonego warto jest by pacjent przynajmniej raz w tygodniu zastosował preparat trychologiczny, najlepiej peeling czy szampon aby nie dopuścić do krystalizacji sebum w mieszku i łysienia.

 

Efekty leczenia

Efekty są widoczne natychmiastowo już po jednorazowym zabiegu lub zastosowaniu w domu, natomiast proces wyregulowania pracy gruczołów trwa dłużej, w związku z czym ostateczne efekty widać po zakończonej 1 – 3 miesięcznej kuracji.

Skóra głowy ma właściwy płaszcz hydrolipidowy, barierę ochronną jest odświeżona i dogłębnie oczyszczona wraz z ujściami mieszków włosowych, dochodzi do odrostu nowych włosów.

 

Znalezienie sposobu na przetłuszczające włosy pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia tłustych włosów poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Do końca września badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy