Łysienie w młodym wieku – przyczyny, jak sobie z tym radzić

Utworzono: 10 października 2023

Problem nadmiernego wypadania kosmyków może wystąpić już u nastolatków i dwudziestolatków. Nie zawsze przyczyną są predyspozycje do łysienia androgenowego – czasami utrata włosów jest powodowana przez czynniki, które można wyeliminować. Stres i zła dieta należą do właśnie takich okoliczności. Niezależnie od źródła problemu, przerzedzone fryzura, cienkie włosy i ich nadmierne wypadanie może być źródłem wielu kompleksów i dyskomfortu, szczególnie w przypadku osób w młodym wieku.

Łysienie androgenowe w młodym wieku

To najczęstszy powód utraty włosów u mężczyzn. Chociaż z reguły objawy zaczynają być zauważalne między 25. a30. rokiem życia, to czasami do powstawania charakterystycznych zakoli dochodzi dużo wcześniej. Winne są tu męskie hormony, które mogą wprowadzić zamieszanie w organizmie już w okresie dojrzewania. Za łysienie androgenowe odpowiada enzym dihydrotestosteron. To forma testosteronu, oddziałująca na mieszki włosowe, powodując ich osłabienie, a następnie nieodwracalną utratę włosów.

Co ciekawe, łysienie androgenowe, choć typowe dla mężczyzn, czasami diagnozuje się także u kobiet. Predyspozycje genetyczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Jeśli ktoś z bliskiej rodziny zmagał się z utratą włosów na tym tle, to szanse na rozwój łysienia androgenowego nawet w młodym wieku są dość wysokie. Niestety uwarunkowania genetyczne należą do powodów, z którymi bardzo trudno walczyć.

Leczenie łysienia androgenowego w młodym wieku

Choroba ta nie jest w pełni uleczalna, chociaż skutki łysienia androgenowego w młodym wieku można łagodzić i opóźniać postępowanie schorzenia. Całkowite zahamowanie wypadania włosów nie jest możliwe, ale wczesna diagnoza często ułatwia dobranie takiej metody leczenia, która zauważalnie wpłynie na stan skóry głowy. Łagodzenie objawów łysienia androgenowego w młodym wieku w wielu przypadkach polega na stosowaniu środków farmakologicznych (przede wszystkim minoksydolu i finasterydu), przeprowadzaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz wprowadzeniu pielęgnacji ukierunkowanej na wzmocnienie mieszków włosowych. W przypadku nastolatków i dwudziestolatków zmiany dopiero postępują. W związku z tym pacjentom w takim wieku raczej nie zaleca się wykonania przeszczepu.

Utrata włosów w młodym wieku na tle psychicznym

Nastolatki i dwudziestolatkowie mogą zmagać się również z tzw. łysieniem psychogennym. Okres młodzieńczy często wiąże się z wieloma problemami osobistymi, które mogą przerodzić się w źródło długotrwałego stresu. Ten wpływa zaś negatywnie na większość zachodzących w organizmie procesów. Może powodować między innymi osłabienie kondycji włosów i zaburzenie ich fazy wzrostu, co skutkuje wzmożonym wypadaniem. Czasami problemy te przybierają postać trichotillomanii. Jest to zaburzenie psychiczne polegające na kompulsywnym wyrywaniu sobie włosów z głowy oraz z innych część ciała. Ten mimowolny odruch jest reakcją na czynniki stresogenne, która zwykle przynosi ulgę choremu. Trichotillomania może prowadzić do przerzedzania się włosów lub do miejscowego łysienia.

Nieprawidłowa dieta a wypadanie włosów

Osoby w młodym wieku zazwyczaj nie przykładają zbyt dużej wagi do zbilansowanego sposobu odżywiania się. Z jednej strony trudno się temu dziwić — ich organizm bardzo szybko się regeneruje. Czasami jednak zaniedbanie prawidłowej diety może negatywnie odbić się na stanie skóry i włosów. Nieregularne spożywanie posiłków, picie dużych ilości kawy, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, nadużywanie alkoholu czy papierosów — wszystko to może przyczyniać się do pogorszenia kondycji organizmu, szczególnie jeśli niezdrowy tryb życia utrzymujemy przez dłuższy czas. Niedobory składników odżywczych dają o sobie znać na różne sposoby, a wzmożone wypadanie włosów w młodym wieku jest jednym z nich.

Sposoby radzenia sobie z łysieniem w wieku młodzieńczym

Jak zostało wspomniane wcześniej, całkowite zahamowanie łysienia androgenowego nie jest możliwe, nawet jeśli diagnoza zostanie wykonana w młodym wieku. By ograniczać jego objawy, można stosować połączenie środków farmakologicznych z zabiegami oraz pielęgnacją miejsc objętych zmianami chorobowymi. Nierzadko korzysta się również z pomocy endokrynologa, który dobiera leczenie pod kątem hormonalnym.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku utraty kosmyków na tle psychogennym. Tutaj w pierwszej kolejności należy skupić się na znalezieniu źródła stresu lub zaburzeń. Leczenie przebiega nie tylko pod okiem trychologa lub dermatologa, ale też z udziałem specjalisty zdrowia psychicznego, który może wprowadzić na przykład terapię poznawczo-behawioralną.

Z kolei łysienie w młodym wieku z powodu nieprawidłowej diety jest możliwe do wyeliminowania poprzez zmianę sposobu odżywiania. W diagnozowaniu i leczeniu pomocne może okazać się wykonanie badania krwi, w trakcie którego sprawdzone zostaną niedobory niektórych pierwiastków. W zależności od skali problemu o pomoc w zmianie nawyków żywieniowych można zwrócić się do dietetyka. Dużą role odgrywa również codzienna pielęgnacja.

Brak komentarzy do wpisu