Łupież biały, pstry, różowy – jak pozbyć się schorzenia?

Spis treści

 

Przyczyny łupieżu

Łupież powstaje w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego namnażania się komórek naskórka. Najczęstszą przyczyną wywołującą to schorzenie jest grzyb Pityrosporum ovale- te mikroorganizmy żyją na skórze każdego z nas, jednak nie u wszystkich rozwijają się na tyle, by powodować łupież. Ponad to na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku. Zaostrzaniu objawów łupieżu dodatkowo sprzyja szereg różnych czynników zewnętrznych między innymi ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, czyli nadmiar środków do stylizacji, oraz rzadkie mycie włosów i niedokładne spłukiwanie szamponu. Łupież pojawia się często także u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających – najbardziej szkodzi spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru. Łupież łupieżowi nierówny, więc aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia, zapraszam do lektury krótkiej charakterystyki poszczególnych z nich

 

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy

– o łupieżu suchym mówimy wtedy, kiedy z głowy sypia białe, suche płatki widoczne często na ciemnym ubraniu. Czasem towarzyszy mu swędzenie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów. Może prowadzić do łupieżu tłustego.

Łupież tłusty

– charakteryzuje się większymi, tłustymi płatami o żółtym zabarwieniu. Nie leczony powodujące trwałe łysienie. Łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia. Leczenie łupieżu tłustego jest bardziej skomplikowane niż się nam wydaje. Przede wszystkim wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze maść zawierającą substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Kuracja wymaga stosowania szamponów przeciwłupieżowych – i to zarówno wtedy, gdy łupież występuję, jak i profilaktycznie, raz na jakiś czas, po ustąpieniu objawów. Dodatkowo należy uzupełnić dietę witaminami z grupy B oraz E i A.

Łupież pstry

– występuje głównie w obrębie klatki piersiowej, karku i pleców, objawia się brunatnymi lub różowymi plamami na skórze. Plamy przybierają nieregularne kształty o powierzchni około 3 – 4 mm, które z czasem zlewają się z sobą w całość. Leczenie polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem.

Łupież rumienowy

– schorzenie to atakuje głównie mężczyzn. Ma łagodny przebieg, a rozpoznać go można po ciemno-czerwonych lub brunatnych plamach na udach i w okolicy moszny.

Łupież biały – ta odmiana występuje głównie u dzieci i ludzi młodych. Rozpoznamy go po białych , swędzących plamach w okolicach twarzy i kończyn.

 

Czy łupieżem można się zarazić?

Tak, ponieważ grzybice są chorobami zakaźnymi, a w powstawaniu łupieżu ważną rolę odgrywa wyżej wspomniany grzyb drożdżopodobny .Może on także wywoływać i nasilać objawy łojotokowego i atopowego zapalenia skóry. Najczęściej zarazić się można drogą pośrednią, przez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, nakryć głowy czy spaniu na jednej poduszce.

Walka z łupieżem bywa trudna, dlatego, że schorzenie to ma skłonność do nawrotów, zwłaszcza u pacjentów, które stosują kurację przeciwłupieżową tylko do czasu ustąpienia objawów. Tymczasem ważne jest prowadzenie leczenia ściśle według zaleceń specjalisty. Postawienie diagnozy rozpoczyna się od konsultacji oraz szczegółowego badania, po którym następuje dobór odpowiednich środków.

Do leczenia łagodnych postaci łupieżu używane są szampony, lotiony oraz emulsje o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające substancje aktywne takie jak pirytonian magnezu,kwas salicylowy, siarczek selenu, klimbazol czy cynk.

 

Jak pozbyć się łupieżu?

Łuszczenie się naskórka jest charakterystyczne dla wielu osób. Pojawienie się płatów suchej białej skóry widocznych na ciemnych ubraniach powinno jednak zaniepokoić. W ciągu życia można mieć do czynienia z chorobą, która doprowadza do powstania białych, tłustych lub różowych zmian naskórka (zwanych również wykwitami Gilberta). Często występującą przypadłością jest również łupież pstry, który wymaga leczenia.

 

Objawy łupieżu

W przypadku typu suchego skóra łuszczy się i pozostawia białe płatki, do pozbycia się których wystarczy szampon lub zastosowanie domowej metody, polegającej na użyciu olejku rycynowego. Przy typie tłustym na głowie mogą pojawić się plamy doprowadzające do łysienia. W przypadku odmiany różowej Gilberta wykwity pojawiają się na nogach. Łupież pstry to z kolei schorzenie, które rozwija się na klatce piersiowej. Jak się pozbyć podobnych objawów?

W sytuacji, w której stan suchej skóry utrzymuje się przez dłuższy czas, można rozpocząć leczenie lub zainwestować w szampon przeciwłupieżowy, który przyspieszy pozbywanie się białych lub tłustych wykwitów. Pomocne okażą się także domowe sposoby na przesuszenie naskórka.

Inną odmianą schorzenia jest łupież różowy Gilberta. Łuszczący się naskórek doprowadza do powstawania plamek. Z reguły wystarczy zamaskować wykwity i pozwolić, by ta różowa odmiana choroby Gilberta zniknęła samoistnie. Można jedynie sięgnąć po domowe sposoby, by pozbyć się swędzenia oraz przesuszenia (na przykład przetrzeć skórę mlekiem), a także wykorzystać szampony lecznicze.

 

Poważna choroba skóry

Bywają jednak sytuacje, że domowe sposoby i szampon nie wystarczą, a suche lub tłuste wykwity przenoszą się na pozostałe części ciała. Zapewne rozwija się łupież pstry. Czerwone plamy widoczne są w okolicy klatki piersiowej i pleców. W tym przypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Szampon na łupież pstry może nie wystarczyć. Domowe sposoby na białe lub tłuste wykwity skórne także okażą się zbędne. Podobnie jak w przypadku typu różowego Gilberta pozostaje podjęcie leczenia i sięgnięcie po preparaty, mające na celu złagodzenie objawów pstrej odmiany schorzenia.

 

Leczenie łupieżu

Owłosiona skóra głowy to szczególnie wrażliwe miejsce, które narażone jest na liczne bodźce czynniki zewnętrzne, które wpływają bezpośrednio na kondycję włosa i skóry. Nawet najdrobniejsze zachwianie równowagi w funkcjonowaniu jej mechanizmów są widoczne natychmiastowo i świadczą o patologii. Każdy symptom wymaga natychmiastowej interwencji w postaci całościowego, wnikliwego badania.

Łupież to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w gabinecie trychologicznym. Jest niebolesnym, nie zaraźliwym zjawiskiem o przewlekłym i sezonowym przebiegu.

 

 

Metody leczenia

Szybka interwencja w przypadku zauważenia czy zdiagozowania łupieżu jest konieczna nie tylko ze względów estetycznych ale w celu niedopuszczenia do trwałego łysienia. Metody leczenia łupieżu przede wszystkim opierają się na leczeniu miejscowym, czyli stosowaniu specjalistycznych preparatów jak lotiony, szampony, emulsje, ekstrakty

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w leczeniu łupieżu?

  • keratolityczne
  • cytostatyczne
  • przeciwgrzybicze
  • odbudowujące naturalną barierę ochronną

Leczenie łupieżu zwykłego – krok po kroku

Leczenie łupieżu suchego powinno opierać się na stosowaniu bardzo łagodnych preparatów, którym celem będzie naprawienie uszkodzonej bariery ochronnej naskórka. Należy usunąć nieprawidłowości w jej przepuszczalności, zwiększyć ilość lipidów z zachowaniem ich unikalnego i naturalnego składu. Składniki aktywne zawarte w preparatach nie mogą być drażniące dla skóry. Agresywne środki myjące znajdujące się w większości szamponów są wręcz zakazane, gdyż zaostrzają i potęgują istniejący już łupież. Bardzo ważne jest aspekt odżywiania, należy dokładnie przeanalizować dietę i włączyć brakujące składniki.

Właściwa dieta powinna skupić się na:

  • ograniczenie spożywania produktów małowartościowych, przetworzonych
  • produkty bogate w witaminę F, B6, A (wątróbka, kiełki pszenicy, jaja kurze, kapusta)
  • mikroelementy jak wapń, magnez, fosfor i potas
  • produkty bogate w kwasy omega – 3 jak awokado, ryby, oleje, słonecznik, siemię lniane
  • wypijanie większej ilości wody

Kolejne ważne aspekty w leczeniu łupieżu to:

  • unikanie stresu, używek
  • aktywność fizyczna

Kuracja domowa

Bez właściwej pielęgnacji skóry opartej na preparatach z unikalnymi recepturami ciężko mówić o uzdrowieniu skóry głowy. Na rynku specjalistyczne preparaty do problematyki skóry głowy nie są powszechne, przez co, wydawałoby się banalne do leczenia schorzenia, ciągną się miesiącami.

Przed procesem mycia wskazane jest zastosowanie pre-szamponu, serum, czy emulsję które pełni funkcje ochronne, nawilżające i przygotowuje skórę głowy do procesu mycia i rozmiękcza łuskę.

Z pewnością należy myć skórę głowy tylko wtedy kiedy tego wymaga, nie za często i nie za rzadko. Jeśli trzeba codziennie, to tylko szamponem do tego przeznaczonym z dużą ilością olejków, ekstraktów roślinnych. Skórę głowy powinniśmy myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia z pozostawieniem na ok 2 – 3 minuty i obficie spłukać wodą. Po osuszeniu skóry głowy i włosów aplikujemy lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, zapobiega nawrotom łupieżu. Pozostawiamy go bez spłukiwania. Pamiętajmy o tym, żeby nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.

Efekt kuracji jest widoczny po jednorazowym zastosowaniu preparatów. Przynosi ulgę i komfort. Nie należy jednak poprzestać na jednorazowej aplikacji. Kuracja powinna trwać około 3 miesiące, z odstawieniem wszystkich innych preparatów wcześniej używanych aby nie zakłócać procesu naprawy skóry.

Posiadacz skóry z łupieżem suchym powinien zawsze zwracać uwagę na stosowane preparaty, zawsze mieć pod ręką ten profesjonalny, aby w razie potrzeby szybko i skutecznie rozprawić się z łupieżem suchym.

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego usunięcia łupieżu suchego i naprawienia bariery ochronnej skóry jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii ze względu na zawartości wysokiej jakości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych. Połączone są z masażem relaksacyjnym, który koi zakończenia nerwowe co w połączeniu z zapachem wprawia w błogi relaks. Zabiegi trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów.

Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu oraz oczekiwań czy upodobań pacjenta. Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są skuteczne. Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trychoskopem specjalista dobiera najlepszą, która z metod będzie najlepsza.

Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu serii zabiegów zalecane są zabiegi przypominające raz na 2 – 3 miesiące.

Aby efekty leczenia łupieżu suchego były jak najlepsze kuracja w gabinecie musi był połączona z profesjonalnymi preparatami do stosowania w domu.

Leczenie łupieżu tłustego – krok po kroku

Leczenie łupieżu tłustego ma charakter miejscowy i powinno opierać się stosowaniu preparatów keratolitycznych, cytostatycznych, przeciwgrzybiczych. Składniki o działaniu keratolitycznym powinny wyeliminować zalegający na skórze głowy naskórek (kwas salicylowy, siarka, mocznik), cytostatycznym o działaniu antyproliferacyjnym i regulującym proces regeneracji naskórka, a przeciwgrzybicze jak siarczek selenu, pirytionian cynku hamująco na rozwój bakterii i grzybów. Leczenie ogólne jest zarezerwowane jedynie dla ciężkich postaci łupieżu tłustego. Bardzo ważna jest szybka ingerencja ponieważ łupież tłusty predystynuje do łojotokowego zapalenia skóry oraz trwałego łysienia.

Podobnie jak w przypadku łupieżu suchego bardzo ważnym aspektem jest dieta, która powinna zawierać produkty bogate w witaminę F, B6, A (wątróbka, kiełki pszenicy, jaja kurze, kapusta), mikroelementy jak wapń, magnez, fosfor i potas, cynk. Unikanie stresu, używek, częsta aktywność fizyczna odgrywają również ważną rolę.

Kuracja domowa

Bez dobrania odpowiednich preparatów do stosowania w domu szanse na usunięcie problemu są bliskie zeru. Należy postępować według schematu: oczyszczanie – wstępne usunięcie łuski, mycie skóry głowy – szamponem, aktywizacja – działanie zapobiegające nawrotom.

Do etapu pierwszego – oczyszczania należy użyć albo lotionu na bazie kwasu salicylowego, mlekowego i azelainowego o płynnej formule lub serum, emulsję zawierającą olejki i ekstrakty eteryczne. Dwa podejścia spowodują skuteczne usunięcie łuski, co umożliwi przejście do dalszych etapów postępowania z łupieżem tłustym. Skórę głowy myjemy wtedy kiedy tego wymaga, codziennie lub co drugi dzień. Skórę głowy powinniśmy myć dwukrotnie, delikatnie masując. Podczas drugiego mycia z pozostawieniem szamponu na około 2 – 3 minuty i obfitym spłukaniem wodą. Po osuszeniu skóry głowy wmasowujemy lotion, ampułkę bez spłukiwania, które będą zapobiegać nawrotom łupieżu, działać przeciwświądowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Już po pierwszym użyciu tłusta łuska zostaje w dużym stopniu usunięta, co poprawia walory estetyczne i hamuje proces łysienia. Kuracja domowa powinna trwać do 3 miesięcy.

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Profesjonalne zabiegi trychologiczne na łupież tłusty są praktycznie takie same jak w przypadku łupieżu tłustego. Różnią się wykorzystywanymi preparatami, ponieważ mają zupełnie inne składniki aktywne.

Czas leczenia

Kuracja domowa wraz z profesjonalną w gabinecie trychologicznym trwa zazwyczaj około 1 – 3 miesięcy. Jest to uzależnione od skali problemu.

Efekt leczenia

Efekty są widoczne natychmiastowo już po jednorazowym zabiegu lub zastosowaniu w domu, natomiast proces naprawy skóry trwa dłużej w związku z czym ostateczne efekty widać po zakończonej 1 – 3 miesięcznej kuracji.
Skóra głowy jest porządnie nawilżona, pozbawiona łuski, ma właściwy płaszcz hydrolipidowy i barierę ochronną, nie swędzi, ma wyregulowaną pracę gruczołów łojowych, nie jest podrażniona.

 

Czy łupież powraca

Zarówno łupież zwykły jak łupież tłusty mogą powrócić gdy pacjent powróci do dawnych nawyków lub zaistnieją czynniki sprzyjające. Dlatego warto zapoznać się z tym schorzeniem, zrozumieć go i wdrożyć właściwe nawyki, dzięki którym prawdopodobieństwo nawrotu będzie minimalne.

 

Co może spowodować łupież nieleczony

Jeśli zaniedbamy kwestię usunięcia łupieżu może się on przerodzić w znacznie poważniejsze schorzenia. W przypadku łupieżu tłustego w łojotokowe zapalenie skóry. Zarówno łupież tłusty jak łojotokowe zapalenie skóry prowadzą do trwałego wyłysienia.

Nie zaprzestanie agresywnemu działaniu w przypadku łupieżu zwykłego może nadal potęgować
uszkodzenie bariery ochronnej, do praktycznie całkowitego jej usunięcia. Jeśli pozbędziemy się tego co ochrania nasze wnętrze, wszelkie zanieczyszczenia i mikroorganizmy mają ułatwioną drogę przenikania, co powoduje podrażnienia, wypryski, alergie. Włosy stają się suche, łamliwe oraz może dojść do wzmożonego wypadania.

 

Znalezienie sposobu na łupież pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łupieżu poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa

Do końca października badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łupież Sprawdź >>