Łupież biały, pstry, różowy – jak pozbyć się schorzenia?

 

Łupież powstaje w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego namnażania się komórek naskórka. Najczęstszą przyczyną wywołującą to schorzenie jest grzyb Pityrosporum ovale- te mikroorganizmy żyją na skórze każdego z nas, jednak nie u wszystkich rozwijają się na tyle, by powodować łupież. Ponad to na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku. Zaostrzaniu objawów łupieżu dodatkowo sprzyja szereg różnych czynników zewnętrznych między innymi ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, czyli nadmiar środków do stylizacji, oraz rzadkie mycie włosów i niedokładne spłukiwanie szamponu. Łupież pojawia się często także u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających – najbardziej szkodzi spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru. Łupież łupieżowi nierówny, więc aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia, zapraszam do lektury krótkiej charakterystyki poszczególnych z nich

 

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy

– o łupieżu suchym mówimy wtedy, kiedy z głowy sypia białe, suche płatki widoczne często na ciemnym ubraniu. Czasem towarzyszy mu swędzenie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów. Może prowadzić do łupieżu tłustego.

Łupież tłusty

– charakteryzuje się większymi, tłustymi płatami o żółtym zabarwieniu. Nie leczony powodujące trwałe łysienie. Łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia. Leczenie łupieżu tłustego jest bardziej skomplikowane niż się nam wydaje. Przede wszystkim wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze maść zawierającą substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Kuracja wymaga stosowania szamponów przeciwłupieżowych – i to zarówno wtedy, gdy łupież występuję, jak i profilaktycznie, raz na jakiś czas, po ustąpieniu objawów. Dodatkowo należy uzupełnić dietę witaminami z grupy B oraz E i A.

Łupież pstry

– występuje głównie w obrębie klatki piersiowej, karku i pleców, objawia się brunatnymi lub różowymi plamami na skórze. Plamy przybierają nieregularne kształty o powierzchni około 3 – 4 mm, które z czasem zlewają się z sobą w całość. Leczenie polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem.

Łupież rumienowy

– schorzenie to atakuje głównie mężczyzn. Ma łagodny przebieg, a rozpoznać go można po ciemno-czerwonych lub brunatnych plamach na udach i w okolicy moszny.

Łupież biały – ta odmiana występuje głównie u dzieci i ludzi młodych. Rozpoznamy go po białych , swędzących plamach w okolicach twarzy i kończyn.

 

Czy łupieżem można się zarazić?

Tak, ponieważ grzybice są chorobami zakaźnymi, a w powstawaniu łupieżu ważną rolę odgrywa wyżej wspomniany grzyb drożdżopodobny .Może on także wywoływać i nasilać objawy łojotokowego i atopowego zapalenia skóry. Najczęściej zarazić się można drogą pośrednią, przez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, nakryć głowy czy spaniu na jednej poduszce.

Walka z łupieżem bywa trudna, dlatego, że schorzenie to ma skłonność do nawrotów, zwłaszcza u pacjentów, które stosują kurację przeciwłupieżową tylko do czasu ustąpienia objawów. Tymczasem ważne jest prowadzenie leczenia ściśle według zaleceń specjalisty. Postawienie diagnozy rozpoczyna się od konsultacji oraz szczegółowego badania, po którym następuje dobór odpowiednich środków.

Do leczenia łagodnych postaci łupieżu używane są szampony, lotiony oraz emulsje o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające substancje aktywne takie jak pirytonian magnezu,kwas salicylowy, siarczek selenu, klimbazol czy cynk.

 

Czy wiesz, jak pozbyć się schorzenia?

Łuszczenie się naskórka jest charakterystyczne dla wielu osób. Pojawienie się płatów suchej białej skóry widocznych na ciemnych ubraniach powinno jednak zaniepokoić. W ciągu życia można mieć do czynienia z chorobą, która doprowadza do powstania białych, tłustych lub różowych zmian naskórka (zwanych również wykwitami Gilberta). Często występującą przypadłością jest również łupież pstry, który wymaga leczenia.

 

Przebieg choroby

W przypadku typu suchego skóra łuszczy się i pozostawia białe płatki, do pozbycia się których wystarczy szampon lub zastosowanie domowej metody, polegającej na użyciu olejku rycynowego. Przy typie tłustym na głowie mogą pojawić się plamy doprowadzające do łysienia. W przypadku odmiany różowej Gilberta wykwity pojawiają się na nogach. Łupież pstry to z kolei schorzenie, które rozwija się na klatce piersiowej. Jak się pozbyć podobnych objawów?

W sytuacji, w której stan suchej skóry utrzymuje się przez dłuższy czas, można rozpocząć leczenie lub zainwestować w szampon przeciwłupieżowy, który przyspieszy pozbywanie się białych lub tłustych wykwitów. Pomocne okażą się także domowe sposoby na przesuszenie naskórka.

Inną odmianą schorzenia jest łupież różowy Gilberta. Łuszczący się naskórek doprowadza do powstawania plamek. Z reguły wystarczy zamaskować wykwity i pozwolić, by ta różowa odmiana choroby Gilberta zniknęła samoistnie. Można jedynie sięgnąć po domowe sposoby, by pozbyć się swędzenia oraz przesuszenia (na przykład przetrzeć skórę mlekiem), a także wykorzystać szampony lecznicze.

 

Poważna choroba skóry

Bywają jednak sytuacje, że domowe sposoby i szampon nie wystarczą, a suche lub tłuste wykwity przenoszą się na pozostałe części ciała. Zapewne rozwija się łupież pstry. Czerwone plamy widoczne są w okolicy klatki piersiowej i pleców. W tym przypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Szampon na łupież pstry może nie wystarczyć. Domowe sposoby na białe lub tłuste wykwity skórne także okażą się zbędne. Podobnie jak w przypadku typu różowego Gilberta pozostaje podjęcie leczenia i sięgnięcie po preparaty, mające na celu złagodzenie objawów pstrej odmiany schorzenia.

 

Podsumowanie

Warto zebrać wszystkie dotychczasowe informacje. Łupież biały, suchy, pstry, tłusty oraz różowy Gilberta to schorzenia, które mogą rozwinąć się na skórze każdego z nas. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy zdecydować się na leczenie. Skuteczny okaże się również szampon przeciw łuszczeniu się naskórka.

Zarówno typ pstry, jak i różowy Gilberta przyczyniają się do powstawania nieestetycznie wyglądających wykwitów. Obie odmiany mają tendencję do nawrotu, stąd też dobrze wiedzieć,w jaki sposób pozbyć się choroby, a także jakiej pomocy medycznej szukać.

Teraz już wiesz, jak pozbyć się schorzenia i kiedy należy skorzystać z pomocy. Jeśli zauważysz białe płatki na ubraniu lub przetłuszczającą się skórę głowy, od razu sięgnij po domowe sposoby lub szampon, a także skorzystaj z porady leczniczej. Wymienionych powyżej objawów nie należy zbagatelizować.

Zobacz najlepsze metody leczenia łupieżu

 

Znalezienie sposobu na łupież pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego łupieżu oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od skóry głowy i włosów w całej Polsce.

 

Do końca listopada badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy