Trichoskopia

Trichoskopia to termin, który służy nam do obrazowania skóry głowy i włosów. Jest to nowatorskie oraz nieinwazyjne badanie włosów i owłosionej skóry głowy w celu ich diagnozy. Trichoskopia jest doskonałym narzędziem do fotograficznej oceny stanu skóry głowy i włosów w czasie kuracji trychologicznej. Na każdej wizycie możemy porównywać zapisywane obrazy skóry głowy i włosów, dzięki czemu wiemy jakie efekty przynosi leczenie. Samo badanie jest bezbolesne i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań.
Jak przebiega badanie?

Badanie przeprowadza specjalista trycholog przy użyciu urządzenia zwanego trychoskopem powiększający badany obszar nawet 500x. Badany obszar obejmuje zarówno miejsce problematyczne jak i pozostałą część dla porównania. Trichoskopia obrazuje kondycję skóry, ilość włosów, mieszków włosowych oraz struktury włosa. Dzięki przeprowadzonemu badaniu możemy bardziej precyzyjnie określić problem pacjenta. Co z pewnością ułatwi dobór odpowiedniej kuracji trychologicznej oraz szybsze efekty.
Dlaczego warto wykonać trichoskopię?

Zarówno jak w każdym schorzeniu medycznym jak i z problemem wypadania włosów czy skóry głowy pacjent wymaga holistycznego podejścia. Zwykle przeprowadzany jest wywiad medyczny, badanie fizykalne (skóra głowy, ocena objętości włosów, pociąganie włosów) oraz analiza badań laboratoryjnych. Dodatkowym badaniem może być właśnie trichoskopia, która ułatwi diagnozowanie przypadku. Często zdarza się, że specjalista na “pierwszy rzut oka” nie będzie dostrzegał większego problemu, mimo, iż pacjent skarży się na przykład na świąd skóry głowy. Badanie przy użyciu trychoskopu w takim przypadku pozwala nam zobaczyć w dużym przybliżeniu stan skóry głowy, dzięki temu możemy rozpoznać dość często pojawiające się problemy z zaczopowanymi ujściami mieszków włosowych, zanieczyszczenia, pierwsze oznaki łupieżu, które mogą wywołać uczucie swędzenia. Ponadto trichoskopia umożliwia nam różnicowanie typu łysienia, które mogą być często mylone : androgenowe z przewlekłym telogenowym. Za pomocą tej metody diagnozuje się też łysienie plackowate, ponieważ na obrazie łatwo dostrzec specyficzne cechy tego schorzenia jak tzw. włosy wykrzyknikowe. Trichoskopia jest badaniem, które pozwala na szybszą diagnostykę, dzięki czemu możemy działać już w pierwszych stadiach problemu. Warto pamiętać, że w przypadku łysienia im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym więcej włosów możemy wystymulować na nowo. Łatwiej też ocenić jest porost nowych włosów. Badanie pozwala też na różnicowanie włosów wypadających oraz tych, które się łamią.

 

Wskazania do badania :

Badanie jest niezbędne do stwierdzenia, określenia stopnia nasilenia oraz monitorowania:

 

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty trychologa – trichoskopii?

  • Zabierz na wizytę ze sobą aktualne badania krwi – najlepiej takie, które zostały wykonane w ciągu ostatnich 3 – 6 miesięcy : między innymi morfologia z OB, żelazo, ferrytyna, TSH, witamina B12 i D3, testosteron, prolaktyna, progesteron
  • Przygotuj listę leków oraz suplementów jakie obecnie przyjmujesz bądź przyjmowałeś w ciągu ostatnich 3 miesięcy
  • Spisz nazwy produktów jakie stosujesz do pielęgnacji czy stylizacji włosów
  • Zastanów się czy w ostatnim czasie nie stosowano u Ciebie znieczulenia ogólnego, miejscowego czy antybiotykoterapii
  • Przypomnij sobie kiedy rozpoczął sobie Twój problem i jakie do tej pory podejmowałeś kuracje – jak długo one trwały?
  • Przygotuj się na pytania z zakresu Twojej diety, jak ona wygląda czy jest zróżnicowana i regularna
  • W dniu wizyty nie myj włosów, odczekaj co najmniej 24 godziny, nie stosuj też żadnych środków do stylizacji : pianki, lakieru, pasty czy żelu
  • Włosy nie powinny być farbowane około 2-3 tygodnie przed wizytą

 

Do końca września badanie trychologiczne finansowane z programu Zdrowe Włosy