Keratyna do włosów

Keratyna jest białkiem, głównym budulcem włosa. Stanowi aż 65 – 90% jego objętości. To element podporowy, szkielet włosa w związku z tym im jest jej mniej, tym włos jest bardziej zniszczony.

Łodyga włosa zbudowana z keratyny jest częścią martwą, to kombinacja aminokwasów, głównie siarkowych jak cysteina i metionina, także z wody, lipidów, minerałów jak siarka, żelazo, azot, srebro, potas, selen. Tzw. mostki dwusiarczkowe, które występują w jej strukturze są odpowiedzialne za elastyczność i strukturę włosa. Prócz martwego tworu naskórkowego jakim jest łodyga włosa, keratyna buduje również paznokieć, nadając mu siłę i odporność na uszkodzenia.

Efekty niedobru keratyny

Niedobór keratyny niesie dla włosa tragiczne skutki, ponieważ wpływa na wyprodukowanie gorszej jakości keratyny przez komórki włosa, tym samym będzie on słabszy i bardziej podatny na negatywne czynniki zewnętrzne. Natomiast uszkodzenie keratyny w wyprodukowanym już włosie także powoduje jego osłabienie, a w konsekwencji całkowite uszkodzenie. Szybka interwencja jest bardzo ważna, ponieważ im mniejsze zniszczenie tym łatwiejsza naprawa. Ważne jest to co dostarczamy do komórek produkujących włos, a także unikania czynników uszkadzających keratynę w wyprodukowanym już włosie czy sztuczna suplementacja keratyny w postaci odpowiednich masek i zabiegów keratynowych.
Niedobór keratyny powoduje, że włos jest suchy, matowy, kruchy, łamliwy, zazwyczaj rozdwojony na końcu. Występują problemy z puszeniem, rozczesywaniem, ułożeniem oraz zahodowaniem włosów do pewnej długości, ponieważ przedwcześnie się wyłamują i kruszą. Łuski włosa pozbawionego keratyny są otwarte, w związku z czym wnętrze włosa nie ma żadnej ochrony, co jest najszybszą drogą do trwałego i praktycznie niemożliwego do naprawy uszkodzenia włókna włosa.

Czynniki powodujące zmniejszenie ilości keratyny we włosie

  • niekorzystne czynniki atmosferyczne: promieniowanie słoneczne, mróz
  • prostowanie prostownicą
  • agresywna chemia fryzjerska
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • suszenie suszarką

Zewnętrzna suplementacja keratyny na włosy

Zewnętrzna suplementacja keratyny może odbywać się na różne sposoby. Najskuteczniejszym sposobem, który zagwarantuje szybki i długotrwały efekt jest połączenie wszystkich metod, ponieważ wtedy dochodzi do aktywowania wszystkich możliwych mechanizmów naprawczych, którymi na obecną chwilę dysponuje nauka.

Metody aplikacji keratyny:

  • poprzez aplikowanie specjalistycznego preparatu o wysokiej zawartości keratyny na skórę głowy
  • nakładanie preparatów keratynowych na łodygę włosa (szampony, maski, eliksiry bez spłukiwania)
  • przeprowadzenie profesjonalnych zabiegów keratynowych

Keratyną w cebulkę włosa!

Aplikacja specjalistycznego lotionu o dużej zawartości wysokiej jakości keratyny pozwoli na przeniknięcie jej do komórki włosa, następnie zwiększonej stymulacji czego efektem będzie grubszy, mocniejszy włos z lepszej jakości keratyną. Preparat należy stosować codziennie, przy dużym problemie nawet dwa razy dziennie przez minimum 3 miesiące. To załatwienie sprawy z nowo wyrastającym włosem. Pytania co z tym już uszkodzonym? Do dyspozycji są dwie pozostałe metody, z podziałem na pielęgnację domową oraz gabinetową.

Keratyna na włosy w domu

Bardzo ważnym elementem w naprawie oraz ochronie łodygi włosa jest stosowanie wysokiej jakości keratyny w preparatach do pielęgnacji. Jeśli skóra głowy jest pozbawiona problemu jak np. łupież, łojotok pierwszym krokiem będzie użycie szamponu z keratyną, pozbawionego agresywnych środków myjących. Skóra głowy powinna być umyta dwukrotnie, a dobrze spłukany. Czyli od procesu mycia włos jest pod pełną kontrolą, z przygotowaniem do kolejnego etapu – regeneracja keratynowa. Włos po umyciu należy osuszyć delikatnie ręcznikiem, nastepnie wtłoczyć preparat keratynowy (maskę lub odżywkę) delikatnie wgniatając, pozostawić na około 5 – 10 min, obficie spłukać i osuszyć ręcznikiem. Na tak przygotowane jeszcze wilgotne włosy aplikujemy serum keratynowe z formułą bez spłukiwania aby ochronić włosy, zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Włos jest zregenerowany, grubszy, lśniący, bardziej podatny na układanie. Domowa kuracja keratynowa powinna trwać około 3 – 6 miesięcy, niektórzy specjaliści rekomendują takie keratynowe rozwiązanie jako trwały element pielęgnacji łodygi włosa.
Keratyna na włosy w gabinecie

Jeśli stopień uszkodzenia łodygi włosa jest na tyle duży, że domowe zabiegi keratynowe nie wystarczają, konieczna jest interwencja “włosowego” specjalisty i przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu keratynowego.
Zabieg keratynowy można wykonać jedynie wysoce wyspecjalizowanym salonie fryzjerskim, trychofryzjerskim czy trychologicznym. To zabieg wieloetapowy, często z użyciem dodatkowych sprzętów jak prostownica czy sauna, które spowodują lepsze przenikanie składników, tym samym lepszy i długo utrzymujący się efekt.

W zależności od producenta, stopnia uszkodzenia łodygi i preferencji klienta odnośnie efektu ostatecznego proces wykonywania zabiegów może różnić się. Zazwyczaj włosy myjemy dwukrotnie, specjalnie dobranym szamponem, zawierającym wysokie stężenie składników stymulujących wzrost włosów oraz poprawiających ich strukturę, a następnie nakładamy specjalistyczną maskę z keratyną, która jest przeznaczona wyłącznie do tego typu zabiegu. Po nałożeniu maseczki siadamy pod sauną, z której wydobywająca się para wodna, która dobroczynnie wpływa na stan naszych włosów oraz skóry czy wprasowujemy keratynę przy użyciu prostownicy we włókno włosa. Czy wykonywania zabiegów jest uzależniony od o wyboru zabiegu. Przy wyborze zabiegu keratynowego trwałego, z użyciem prostownicy, gdzie efekty utrzymują się nawet do 6 – 8 miesięcy, czas trwania zabiegu może wynosić nawet do 4 godzin. Włosy są idealnie wyprostowane, lśniące i gładkie. Czas trwania zabiegu keratynowego bez użycia prostownicy wynosi zwykle godzinę. W efekcie utrzymujemy włosy zdrowsze, bardziej lśniące z podkreśleniem ich naturalnego skrętu, bez efektu trwałego wyprostowania. Należy go wykonywać w serii 4 zabiegów raz na 2 tygodnie lub raz na miesiąc. Wszystkim zabiegom profesjonalnym powinna towarzyszyć keratynowa pielęgnacja w domu, opisana powyżej.

Czy zawierają w składzie preparaty na bazie keratyny

Zabieg keratynowy stosuje się w celu wzmocnienia, wygładzenia, podkreślenia naturalnego skrętu czy trwałego wyprostowania włosów. Preparaty keratynowe, używane podczas zabiegu czy pielęgnacji w domu zawierają nie tylko keratynę, która regeneruje uszkodzone włosy, lecz także antyoksydanty, proteiny, wyciągi z roślin i witaminy, które trwale nawilżają włosy i dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz kwasy tłuszczowe, które tworzą na włosach niewidoczną barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kuracja keratynowa to nowoczesna i innowacyjna terapia, która odmieni twoje zniszczone włosy w piękne, gładkie i lśniące pukle.

Dla kogo zalecana jest keratyna na włos

Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich posiadaczy suchych, zniszczonych, łamliwych, matowych włosów z rozdwojonymi końcówkami. Bez względu na to czy włosy są kręcone, proste czy falowane. Również dla tych najbardziej wymagających, kierujących się złotą zasadą: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Zabiegi profesjonalne czy preparaty do domu są dobierane indywidualnie, zawsze kierują się dobrem włosa i współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Wszystko dobierane jest na podstawie analizy włókna włosa, ponieważ nie każdy włos lubi te same składnik aktywne i dobrze na nie reaguje, oraz preferencji i oczekiwań klienta.

 

Sprawdź jak wygląda zabieg keratynowy

 

lub rezerwuj konsultacje u specjalisty od włosów

Do końca grudnia badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy


 

Sprawdź też: Program do diagnozy