Świąd skóry głowy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 21 lipca 2015

Spis treści

 

Każdy nas w pewnym momencie spotyka się z problemem świądu na skórze głowy, który bywa niezwykle uporczywy i krępujący. Drapanie tylko pogarsza ten stan. Często również odczuwamy ból na skórze głowy, ponieważ wówczas skóra jest bardzo wrażliwa. Może to trwać jeden dzień, ale czasami taki stan utrzymuje się tygodniami i może prowadzić do utraty włosów.

 

Przyczyny swędzącej skóry głowy

Jest wiele czynników, które mogą spowodować swędzenie skóry głowy. Możliwe przyczyny tego problemu to:

 

Chemikalia

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu, świądu i wrażliwości skóry głowy jest korzystanie agresywnych środków chemicznych, które mogą prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy. Farbowanie włosów, szampony, które zawierają silne detergenty (Sodium Lauryl Sulfate -SLS) są szczególnie szkodliwe i ciągłe korzystanie z tych produktów pozbawia skórę głowy i włosy ich naturalnego „płaszcza” ochronnego.

 

Grzybica

Grzybica skóry głowy objawia się w różny sposób, mogą to być okrągłe, czerwone ogniska złuszczające, na których włosy są ułamane lub dochodzi do wyłysienia, mogą tworzyć się nacieki zapalne z ropną wydzieliną. Silny świąd, i ranny powstające przy drapaniu mogą prowadzić do wtórnego zakażenia.

 

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Zakażenia bakteryjne, takie jak liszajec lub zapalenie mieszków włosowych  oraz zakażenia wirusowe, półpasiec i ospa wietrzna mogą pojawić się również na skórze głowy. Zmiany na skórze mogą być przyczyną bólu i świądu skóry. Z kolei świąd i drapanie mogą nasilać przebieg i powodować wtórne zakażenia.

 

Choroby pasożytnicze

Wszawica skóry głowy wywołana jest przez wesz głowową. Objawem jest świąd wywołany ukłuciem wszy zlokalizowanym najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. Powikłaniem drapania są wysiękowe zmiany.

 

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą układu odpornościowego, w której dochodzi do nadmiernej proliferacji (przyspieszonego namnażania komórek) naskórka, co objawia się jako zapalne grudki pokryte srebrzystą łuską.  Nagromadzenie się łusek, stan zapalny i suchość skóry mogą powodować silny świąd skóry, co może być przyczyną powstawania bolących ran i infekcji.

 

Chemioterapia

W trakcie chemioterapii, jednym z efektów ubocznych są zmiany na skórze głowy. Prócz wypadanie włosów, na skórze głowy dochodzi zaczerwienienia, suchości skóry, pojawienia się wyprysków. Na skórze może pojawić się wysypka. Dochodzi do świądu, który bardziej podrażnia i tak osłabioną skórę. Skóra jest bolesna, tkliwa, wrażliwa na kosmetyki. W trakcie lub po chemioterapii wzrasta podatność na infekcję, więc drapanie i uszkodzenie skóry przyczynia się do zakażeń skóry.

 

Nadmierny łojotok

Nadmierna praca gruczołów łojowych prowadzi do częstego zalegania wydzieliny gruczołów na skórze, zalegający łój podrażnia skórę i wywołuje świąd. Ponadto może dochodzić do tworzenia się łupieżu tłustego, który nasila swędzenie skóry.

 

Alergie

Kontaktowe zapalenie skóry jest to alergia na niektóre substancje. Na skórze głowy najczęstszą przyczyną wyprysku kontaktowego są farby, ale zmiany mogą się pojawić po każdym kosmetyku. Pojawia się rumień, miejscowe złuszczanie, grudki wysiękowe, pęcherzyki, silny świąd czasami drobne uszkodzenia i pęknięcia naskórka.
Atopowe zapalenie skóry, choroba uwarunkowana genetycznie. Pojawiają się zmiany w postaci plam na podłożu rumieniowym, pęcherzyków, grudek pokrytych strupami. Skóra jest sucha, łuszcząca się i swędząca. Podrażnienia mogą wywoływać ból i pieczenie. Często dochodzi do infekcji.

 

Stres, depresja, lęk

Stres, sytuacje nerwowe, mogą być przyczyną świądu, uczucia palenia na skórze i bólu skóry głowy. Często jest to tylko wrażenie czasami przyczyną jest bardzo uwrażliwiona i unerwiona skora głowy.

 

Znalezienie sposobu na świąd skóry głowy pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego świądu skóry głowy oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa

Do końca maja badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy