Przeszczep włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 07 września 2015

Przeszczep włosów jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej polegającym na przeniesieniu mieszków włosowych z okolic ciała nie podlegających łysieniu nazywanych okolicą dawczą na okolice pozbawione owłosienia czyli okolicę biorczą. Zabieg ten jest najczęściej stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. W tych przypadkach przeszczepiane mieszki włosowe pochodzą z okolic z nie podlegających łysieniu (tylne i boczne okolice głowy) i są umieszczane w miejscach objętych procesem łysienia (okolica czołowa i centralna głowy).

Transplantacja włosów to dla coraz większej liczby ludzi jedyna szansa na powstrzymanie wypadania włósów. W praktyce jako pierwszy zastosował przeszczep włosów japoński lekarz Okuda, który w 1939 roku opisał użycie wolnych fragmentów skóry owłosionej w rekonstrukcji brwi i okolic oparzonych twarzy i głowy. Jako pierwszy w świecie zastosował i opisał w 1959 roku przeszczep włosów w korekcji łysienia androgenowego u mężczyzn amerykański dermatolog Norman Orentreich. Jest on także twórcą teorii „donor dominant”, według której przeszczepione włosy umieszczone w okolicy biorczej zachowują swoje cechy okolicy dawczej. Dopiero na początku XXI wieku podważył ją koreański lekarz Sungjoo T. Hwang, który wykazał, że okolica biorcza wpływa w pewnym stopniu na wzrost przeszczepionych włosów i zmienia ich cechy.

Przeszczepy uzyskuje się następującymi metodami:

Metoda STRIP

Po angielsku oznacza „pasek” – taki właśnie kształt (około 15 cm x 1-2 cm) ma wycięcie – zazwyczaj z okolicy potylicznej. Uzyskany fragment skóry jest dzielony na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe. Zaletą metody jest znacznie krótszy czas trwania operacji i możliwość uzyskania dużej liczby przeszczepów podczas jednego zabiegu – od 2000 do 4000. Wadą jest pozostawienie w okolicy dawczej blizny o szerokości 1 mm. U osób z cienką i elastyczną skórą głowy blizny mogą ulec poszerzeniu. Aby uzyskać zadowalający efekt przeszczepu włosów w wielu przypadkach potrzebnych jest około trzech zabiegów. Ponowny zabieg można wykonać po około sześciu miesiącach.

Metoda FUE

Technika nosi nazwę „no touch” i dzięki niej ingerencja w skórę ma miejsce tylko do głębokości 1 mm. Poszczególne zespoły mieszkowe są pobierane oddzielnie przy pomocy specjalnego instrumentu o średnicy od 0,8 mm do 1,0 mm. Następnie przeszczepy są umieszczane w okolicy biorczej. Chcąc nosić bardzo krótkie włosy trudno zaakceptować nawet najładniejszą bliznę w tylnej okolicy głowy. Tymczasem technika FUE pozostawia tak drobne i rozproszone blizny że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec ich na głowie ostrzyżonej na przysłowiowe zero. W efekcie stosowania zarówno FUE jak i tradycyjnej metody STRIP uzyskujemy do przeszczepu pojedyncze zespoły mieszkowe, które wszczepione w okolicę biorczą dają finalnie ten sam efekt. Tylko od zmysłu estetycznego chirurga jak i jego sprawności manualnej zależy czy jest to efekt naturalny. Metoda FUE wymaga od zespołu operacyjnego ogromnej precyzji. Okolica dawcza musi być przed zabiegiem całkowicie wygolona. Doskonała współpraca lekarza i asystenta pozwala na sprawne i stosunkowo szybkie pobranie 1000 – 1500 przeszczepów. Czas trwania zabiegu jest także istotny dla żywotności przeszczepów bo jest to żywa ludzka tkanka, z którą należy obchodzić się delikatnie, a przede wszystkim jak najszybciej ponownie wszczepić w skórę jej właściciela. Nie należy ukrywać, że metoda FUE jest bardziej czasochłonna niż metoda STRIP. Czas wykonania zabiegu jest tutaj trzykrotnie dłuższy. W trakcie pierwszego tygodnia po zabiegu tył głowy pacjenta jest w fazie gojenia i nieco ogranicza możliwości funkcjonowania w środowisku. Nie ma natomiast konieczności odbycia wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. W metodzie FUE nie są zakładane jakiekolwiek szwy chirurgiczne. Stosując metodę FUE można zarówno leczyć pacjentów z łysieniem androgenowym jak i osoby posiadające blizny na głowie. Bywa, że właśnie tej metody używamy do korekcji blizn po tradycyjnie wykonanym zabiegu przeszczepu włosów. Obie metody są akceptowalne przy wykonywaniu przeszczepu włosów. Każda z metoda posiada swoje wady i zalety. Przeszczep włosów metodą FUE nadaje się do zamaskowania blizny powstałej przy użyciu metody STRIP, dlatego połączenie obu metod wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Metoda Body Hair Transplant

W tej technice pobierane włosy są z innych partii ciała niż głowa. Najczęstsze miejsca pobrania włosów to: broda, klatka piersiowa, pachy. Wskazania do przeszczepu za pomocą metody BHT to między innymi brak wystarczającej ilości transplantów.

Po przeszczepie włosów przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się obrzęk i zasinienie, czasem pojawia się niewielki ból. Pacjent zazwyczaj dostaje leki przeciwbólowe, neomycynę, czyli antybiotyk do spryskiwania skóry głowy przez pierwszy tydzień, oraz plastry żelowe do zimnych okładów. Po paru dniach, wszelkie dolegliwości powinny minąć. Małe strupki po nakłuciach odpadną. Po tygodniu nie trzeba już stosować specjalnej pielęgnacji. Z odkrytą głową można wychodzić na słońce i mróz. Istnieje kilka poważnych przyczyn, które nie kwalifikują do zabiegu. Należą do nich poważne choroby, np. cukrzyca, nowotwór, choroby układu krążenia. Z listy pacjentów skreślają stany zapalne skóry na głowie, łysienie plackowate i łysina zajmująca większość głowy. Kobiety dyskwalifikują zaburzenia hormonalne.

Przeszczepy włosów są kosztowną inwestycją. Kliniki podają różne ceny– wszystko zależy czyli wielkości łysiny. Cena zabiegu waha się od 2000 do 15 000 zł. Natomiast większość solidnych klinik ma umowy z bankami, więc istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu na operację lub rozłożenia inwestycji na raty. Solidne kliniki udzielają dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów.

 

Jeśli chcesz skonsultować przeszczep włosów dla siebie umów wizytę u trychologa

 

W maju konsultacje z zagęszczania finansowane z programu Zdrowe Włosy

 


 

Brak komentarzy do wpisu