Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?

Utworzono: 10 października 2023

Problem z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych może być spowodowany nieprawidłową pielęgnacją lub doborem niewłaściwych kosmetyków. Niestety walka z przetłuszczającymi się włosami często przypomina błędne koło. Co zrobić, by uzyskać zadowalające efekty? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że przetłuszczają się nie włosy, a skalp – efekt tłustych, strączkujących się włosów wynika z nadmiernej produkcji łoju przez komórki skóry głowy. Co ważne, wytwarzanie sebum jest procesem nie tylko naturalnym, ale i potrzebnym, ma bowiem za zadanie ochronę skalpu przed przesuszeniem. Dlaczego więc wiążą się z nim aż takie problemy?

Częstotliwość mycia włosów

Co zrobić, aby włosy się nie przetłuszczały? Po pierwsze, ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasu pomiędzy ich myciem. Im częściej używamy szamponu, tym bardziej pobudzamy komórki do produkcji sebum – nasz organizm czuje bowiem, że pod wpływem działania kosmetyku usunięta została jego poprzednia warstwa. Komórki produkują więc łój “ze zdwojoną siłą”, aby stworzyć na skalpie barierę ochronną. W efekcie odczuwamy potrzebę umycia włosów już na drugi dzień (a czasami nawet jeszcze tego samego dnia!). Co ważne, “przetrzymywanie” przetłuszczonych włosów również nie jest najlepszym rozwiązaniem — może bowiem prowadzić do rozwoju drobnoustrojów na skalpie.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Po drugie, należy wyeliminować z pielęgnacji szampony o silnym działaniu oczyszczającym — a przynajmniej ograniczyć ich stosowanie i używać naprzemiennie z produktami o łagodnym składzie. Za działanie usuwające warstwę sebum odpowiedzialne są m.in. takie składniki, jak Sodium Laureth Sulfate (SLS). Nie jest to substancja szkodliwa, ale używana zbyt często może prowadzić do naruszenia płaszcza hydrolipidowego naskórka. Co ciekawe, również postępowanie odwrotne może mieć podobne efekty — używając zbyt łagodnego detergentu, nie domyjemy skalpu w odpowiednim stopniu i również będziemy narzekać na przetłuszczone włosy. Kluczowa jest więc zbalansowana pielęgnacja.

Podwójne mycie i dokładne spłukiwanie szamponu

Uwagę warto przywiązać do poprawnej techniki mycia włosów. Zamiast rozprowadzać szampon na całej długości kosmyków, trzeba wcierać go bezpośrednio w skalp, wykonując delikatne ruchy. Warto zastosować mycie podwójne: na początku użyjmy tylko niewielkiej ilości kosmetyku, a po jego spłukaniu umyjmy skórę głowy dogłębnie. Zadbajmy, by na włosach nie pozostały żadne kosmetyki — mogą spowodować tzw. “strączkowanie”. Nie zmywajmy szamponu ciepłą wodą, nie suszmy gorącym powietrzem suszarki i nie trzymajmy włosów zbyt długo pod “turbanem” z ręcznika — wysoka temperatura sprawia, że skóra się poci.

Wyeliminowanie błędów w pielęgnacji wystarczy, by pozbyć się problemu z włosami, które nadmiernie się przetłuszczają. Czasami jednak nadmierna produkcja łoju może być wynikiem innych procesów zachodzących w organizmie, przy których zwykła zmiana szamponu może okazać się bezskuteczna. Wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Brak komentarzy do wpisu