Trychologia

Trychologia, nauka o włosach (trikhos z greckiego włos) jest dziedziną leżącą na pograniczu nauk medycznych i estetycznych. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem chorób owłosionej skóry głowy i włosów oraz szeroko rozumianą pielęgnacją, która ma na celu poprawę jakości skóry głowy, włosów. To bardzo wąska specjalizacja, jednak tylko z pozoru, ponieważ do postawienie właściwej diagnozy i skutecznego usunięcia problemu niezbędna jest znajomość m.in. dermatologii, endokrynologii, dietetyki, patofizjologii, psychologii oraz kosmetologii. Bardzo ważne jest ustalenie chorób, zaburzeń czy niedoborów towarzyszących.

 

Trychologia jako nauka interdyscyplinarna

Z całą pewnością trychologia jest nauką interdyscyplinarną, która łączy w sobie wiele różnych nauk. Poza leczniczym charakterem trychologia stoi na straży zdrowej skóry głowy i włosów, wdrażając i promując prewencję prozdrowotną oraz przeciwstarzeniową. Średnia życia człowieka stale się wydłuża, w związku z tym chcemy żyć dłużej, ale w odpowiedniej jakości z zadowalającą sprawnością, w skrócie: w zdrowiu, sile i z zachowaniem urody możliwie jak najdłużej. Trychologia jest właśnie tym brakującym dotąd ogniwem, o czym świadczy stały wzrost zapotrzebowania i zainteresowania nią.

Nauka ta obejmuje badanie chorób owłosionej skóry głowy, jak również przyczyn ich występowania, a następnie leczenie. Do najczęściej występujących schorzeń zalicza się: każdego rodzaju łupież oraz łysienie, łojotok, podrażniona, wrażliwa skóra głowy. Podczas wizyty przeprowadzane są trichoskopia, trichogram (jeśli jest taka konieczność) oraz szczegółowy wywiad medyczny z analizą wyników morfologii, po czym stawiana jest diagnoza i przedstawiony szczegółowy plan dalszego leczenia i wszelkie możliwości terapeutyczne.

Oczywistym jest, że włosy są ważnym elementem kształtowania wizerunku, a każda zmiana ich liczby oraz struktury jest powodem do zakłopotania i szukania pomocy. Trychologię można podzielić na trychologię medyczną, kosmetologiczną oraz fryzjerką, ponieważ na każdym szczeblu istnieje potrzeba kontroli, właściwej opieki i prewencji, a szybka ingerencja jest zazwyczaj kluczowa. Takie działanie i możliwości bycia w otoczeniu wielu specjalistów w swojej dziedzinie pozwoli na oszczędność czasu, pieniędzy oraz przyniesie radość, spokój dla wielu z nas.

 

O historii…

Jest stosunkowo nową nauką, zwłaszcza w Polsce, natomiast obserwuję się jej bardzo szybki rozwój. Ma na to wpływ z pewnością globalny rozwój cywilizacji (chemizacja rolnictwa, zanieczyszczenie środowiska, wzrost tempa życia – stres) co przyczynia się do powstawania wielu schorzeń ogólnoustrojowych, nie tylko owłosionej skóry głowy, ale także wzrost świadomości społeczeństwa wraz ze wzrostem rozwoju nauki i łatwości korzystania z niej.

 

Skąd wywodzi się trychologia?

Za kolebkę trychologii uważa się Londyn, XIX w., kiedy to zwrócono uwagę na problem wypadania włosów, gdzie powstał pierwszy gabinet fryzjerski pod opieką Professora Wheeler’a, specjalizujący się w tej tematyce. Od tego czasu termin trychologia stał się specyficzną dyscypliną para-medyczną na pograniczu medycyny i kosmetologii. Następstwem tego było stworzenie w 1902 roku Kolegium Badań Chorób Włosów, które następnie przekształcono w Instytut Trychologii.

 

Trychologia a dermatologia

Trycholodzy i dermatolodzy to najczęściej poszukiwani specjaliści, którzy mają pomóc potencjalnym pacjentom z problemami skóry głowy i włosów. Często zastanawiamy się kogo powinniśmy wybrać. Warto wskazać różnice między jedną a drugą specjalizacją.

Dermatologia jest szeroką dziedziną zajmującą się badaniem schorzeń skóry na całym ciele, a także chorób ogólnoustrojowych, które ujawniają się głównie na skórze. Dermatologie dzieli się na dwie specjalności: kliniczna i doświadczalna. Pierwsza z nich skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry głowy. Druga zaś koncentruje się na badaniu struktury i funkcji skóry. Dermatolog może wysłuchać pacjenta pod kątem objawów, ale nie zawsze może przeprowadzić dokładne badanie skóry głowy, podczas gdy trycholog uzyska pełną historię włosów i sprawdzi skórę głowy pod kątem zmian, wyprysków, oznak zapalenia, uszkodzonych mieszków włosowych, a także użyje trichoskopu do badania skóry głowy. Dermatolog często w procesie leczenia wdraża leki doustne, które jak wiadomo działają od wewnątrz organizmu. Co na pewno sprawdza się w problemach, które wymagają np. antybiotykoterapii przy infekcyjnym zapaleniu mieszków włosowych czy grzybicy skóry głowy. Przy problemach skórnych typu łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry często zapisywane są również maści sterydowe, które niestety na dłuższą metę działają niekorzystnie na skórę głowy, ponieważ spowalniają procesy podziałów komórek macierzystych oraz ścieńczają naskórek. Takie działanie zazwyczaj przynosi uczucie komfortu tylko na krótką chwilę, po zaprzestaniu działania zazwyczaj problem powraca. To co odróżnia dermatologię od trychologii to fakt, iż trychologia zajmuje się wyłącznie skórą głowy i włosami. Trychologia jest zdecydowanie węższą dziedziną dzięki czemu specjalista trycholog posiada bardzo dogłębną wiedzę w zakresie chorób skóry głowy i schorzeniami związanymi z utratą włosów. Większość trychologów spędza co najmniej pół godziny z pacjentem podczas pierwszej wizyty, podczas gdy dermatolog spędza z pacjentem około 5 minut podczas oceny. Poza tym jego zadaniem jest też dobór odpowiedniej pielęgnacji skóry – co jest bardzo istotnym elementem podnoszącym jakość życia pacjenta, kondycję skóry i włosów. Trycholog do badania wykorzystuje trichoskop dzięki czemu widzi dokładnie co dzieje się na skórze głowy i może dobrać odpowiednią metodę leczenia. Większość problemów trychologicznych tak naprawdę ma swoje korzenie w błędnej pielęgnacji, więc nie wymagają leczenia farmakologicznego. Odpowiedni dobór szamponów oraz wcierek ze składnikami aktywnymi rozwiązuje większość schorzeń związanych ze skórą głowy. Pierwsze co należy zrobić to sprawdzić stan skóry głowy w badaniu zwanym trichoskopią oraz zrobić badania krwi i przeanalizować je pod kątem włosów. Następnie trycholog dobierze odpowiednią kurację i wyznaczy taką pielęgnację skóry i włosów, która utrzyma długofalowe efekty.

Dodatkowo trycholog to osoba, która może udzielić porady osobom wymagającym przeszczepu włosów. Przyjdzie z pomocą również tym, którzy chcą zyskać nowe włosy w postaci peruk, czy systemów zagęszczających włosy. Udzieli odpowiednich wskazówek i porad jak dbać o włosy po przebytej chemioterapii.

 

Trycholog

Trycholog jest specjalistą w zakresie chorób włosów i skóry głowy. Wykwalifikowany znawca trychologii może zidentyfikować i leczyć wszystkie formy zaburzeń wypadania włosów, uszkodzeń łodygi włosa i skóry głowy. Zna, rozumie i biegle porusza się w tematyce medycznej wielu specjalności jak np. dermatologia, endokrynologia, patofizjologia oraz kosmetologia, dietetyka. Gwarantuje szeroką wiedzę, umiejętności różnicowania obrazów klinicznych z ogólną analizą na podstawie wywiadu medycznego oraz wsparcie psychologiczne.

Włos to najwrażliwszy miniorgan i jedna z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek organizmu, często odzwierciedla pierwsze oznaki zaburzeń wewnętrznych. W ogólnej ocenie stanu zdrowia włosy i skóra głowy są tak samo ważne jak inne części ciała.

Dzięki włączeniu tego obszaru do badań w ocenie ogólnej, wiele schorzeń może być wykrytych i leczonych znacznie wcześniej. Nauka, jaką jest trychologia, posiada duże znaczenie, które mocno wzrasta w miejscach ceniących ochronę zdrowia i urody.

 

Czym się zajmujemy?

 

Dziedzina ta ma na celu diagnozowanie i leczenie chorób włosów oraz skóry głowy takich jak:

  • wypadanie włosów
  • łysienie
    • łysienie plackowate
    • łysienie androgenowe
    • łysienie telogenowe
    • łysienie łojotokowe
    • inne.
  • łojotok
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • wszelkiego rodzaju zapalenia skóry głowy
  • swędzenie głowy
  • łupież
    • łupież tłusty
    • łupież pstry
    • łupież suchy
    • łupież kosmetyczny
    • łuszczyca
  • grzybica skóry głowy
  • zaburzenia struktury łodygi włosa
  • sucha łodyga włosa
  • zniszczona, sucha, łodyga włosa
  • zagęszczanie włosów
    • naturalne trychologiczne zagęszczanie włosów
    • technologia nano – włókien
    • niechirurgiczne zagęszczanie włosów
    • mikropigmentacja skóry głowy
    • chirurgiczny przeszczep włosów

 

Usługi trychologiczne

Badanie trychologiczne

Polega na szczegółowej weryfikacji stanu skóry głowy, stanu włosów, mieszków włosowych, faz wzrostu włosów, cebulek. Pozwala na postawienie diagnozy problemu z włosami czy skóra głowy..Więcej

Diagnozowanie chorób włosów i skóry głowy

Diagnoza jest najważniejsza. Chorób związanych z włosami i skórą głowy jest bardzo wiele, tak jak i przyczyn odpowiedzialnych za wypadanie włosów. Stosowanie dostępnych w aptece preparatów najczęściej bywa mało skuteczne…Więcej

Leczenie wypadania włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zależności od wielu czynników…Więcej

Leczenie łysienia

Obecnie istnieje wiele możliwości radzenia sobie z łysieniem. W zależności od jego rodzaju, stopnia utraty włosa po konsultacji ze specjalistą można wybrać coś dla siebie…Więcej

Lecznie łojotoku

Łojotok w ostatnich latach stał się bardzo popularnym schorzeniem. Główna przyczyna to geny i hormony, jednak w ostatnim czasie możemy uznać łojotok za chorobę cywilizacyjną. Jego podstawową przyczyną staje się stres w życiu codziennym, a także środowisko, w którym żyjemy czy żywność, która na co dzień spożywamy…Więcej

Odrost włosów które wypadły

Wydając właściwą diagnozę przyczyny wypadania włosów, stosujemy preparaty i zabiegi natychmiast hamujące wypadanie oraz równolegle aplikujemy silne środki i zabiegi na odrost włosów.
Gwarantujemy natychmiastową skuteczność…Więcej

Leczenie łupieżu

Łupież to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w gabinecie trychologicznym. Jest niebolesnym, nie zaraźliwym zjawiskiem o przewlekłym i sezonowym przebiegu…Więcej

Leczenie przetłuszczających się włosów

Włosy przetłuszczają się z powodu łojotoku, czyli tendencji gruczołów łojowych do produkcji nadmiaru łoju/sebum. Wyeliminowanie łojotoku eliminuje przetłuszczanie się włosów…Więcej

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Głównym objawem łojotokowego zapalenia skóry jest pojawienie się na powierzchni skóry rumieniowatych, łuszczących ognisk. Schorzeniu towarzyszy często przetłuszczanie, świąd skóry, nieprzyjemny zapach, wypryski. Najczęściej choroba dotyczy głowy i zwana jest także ciemieniuchą (u dzieci)…Więcej

Leczenie łuszczycy

Choroba ta objawia się zaczerwienionymi, samorzutnie odpadającymi wykwitami na skórze. Łuszczyca skóry głowy może mieć podłoże genetyczne, bardzo często jest wynikiem osłabienia układu odpornościowego pod wpływem życiowej traumy czy przewlekłego stresu…Więcej

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest stanem, który powoduje zaczerwienienie i swędzenie skóry. Jest powszechne u dzieci, ale występować może w każdym wieku. Jest ono długotrwałe (przewlekłe) i ma tendencję do okresowych nasileń. Schorzeniu często towarzyszą astma czy katar sienny…Więcej

Leczenie ciemieniuchy

Delikatnie objawiająca się ciemieniucha nie wymaga specjalnego leczenia. Jeżeli pomimo systematycznego oczyszczania skóry szamponem dla dzieci problem nie ustępuje, należy wprowadzić dodatkową pielęgnację…Więcej

Oczyszczanie skóry głowy

Stosujemy głębokie oczyszczanie skóry głowy, która jest zanieczyszczona codzienną stylizacją włosów, brudem, kurzem, łojem i osadem. Szampon i codzienne mycie nie wystarczy żeby mieć piękne zadbane, lśniące, gęste włosy…Więcej

Badanie skóry głowy

Badanie skóry głowy, jest bardzo istotnym elementem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia leczenia. Aby specjalista mógł określić stan hydro-lipidowej warstwy na skórze, nie należy jej myć na około dobę a włosów nie farbować na około miesiąc przed badaniem…Więcej

Zagęszczanie włosów

Zagęszczanie włosów jest metodą, z której chętnie korzystają osoby mające problem z ich nadmiernym wypadaniem, prowadzącym do widocznych zmian na skórze głowy. Mocne przerzedzenia najczęściej wywołują u pacjentów dyskomfort, jednak można rozwiązać ten problem za pomocą zabiegów oferowanych przez trychologa….Więcej

 

Sprawdź jak wygląda badanie trychologiczne

 

lub umów wizytę u trychologa, specjalisty od włosów, który zbada Twoje włosy i doradzi właściwe rozwiązanie

 

Do końca września badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy