Wypadanie włosów

Miliony ludzi doświadczają problemu utraty włosów. Przyczyny wypadania włosów są różne, podobnie jak również sposoby leczenia tego schorzenia. Najważniejszymi działaniami jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu i podjęcie prawidłowego leczenia. Do postawienia diagnozy konieczne są badania i konsultacje ze specjalistą zajmującym się włosami i skórą głowy – trychologiem.

Wypadanie włosów może powodować stopniowe ich przerzedzanie, jak również w wielu przypadkach zupełne wyłysienie.

 

Przyczyny wypadania włosów


Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Do nagłej utraty przyczynić się mogą:

 • choroba,
 • źle dobrana dieta,
 • stres,
 • stan zapalny organizmu,
 • poród,
 • anomalia skóry głowy.

Jeśli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z każdym rokiem, osoba cierpieć może ze względu na czynniki dziedziczne. Niewłaściwa pielęgnacja oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie mogą również powodować zauważalne przerzedzenia na skórze głowy.

Dlaczego wypadają włosy?

 • Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest najczęstszą przyczyną. Dotyczy mężczyzn i kobiet.
 • Łysienie plackowate – naukowcy uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna, gdzie organizm atakuje sam siebie.
 • Zmniejszanie się objętości fryzury może być pierwszym objawem choroby.. Wypadające włosy mogą być oznaką choroby tarczycy i niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu, łysienie często może być zatrzymane i odwrócone.
 • Znaczącą utratę można często zaobserwować po długotrwałym przeziębieniu. Jej powodem mogą być przedoperacyjna narkoza, wysoka gorączka, zakażenie, a nawet grypa.
 • Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do całkowitego wyłysienie – jest to najczęściej tymczasowa utrata.
 • Trichotilomania – zaburzenie, gdzie najczęściej nieświadomie chory wyrywa swoje włosy.
 • Nieprawidłowości gospodarki hormonalnej.
 • Włosy wypadające po porodzie są oznaką spadającego poziomu estrogenów. Utrata jest najczęściej tymczasowa.
 • Problem ten często nasila się w okresie menopauzy. Włosy regenerują się, rzadko jednak wracają do stanu sprzed przekwitania.
 • Stres, traumatyczne zdarzenia (np. śmierć bliskiej osoby lub rozwód) również mogą być przyczyną.
 • Utrata masy ciała, radykalna dieta. Problem daje się zauważyć często w okresie od 3 do 6 miesięcy po utracie wagi.
 • Nadmiar witaminy A (przyjmowanie zbyt dużej ilości leków/witamin).
 • Wypadające włosy mogą też być wynikiem niedoboru białka w diecie. Mięso, jaja i ryby są bogatym źródłem białka. Wegetarianie mogą uzupełnić niedobory spożywając orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.
 • Problem może pojawić się też przy niskim poziome żelaza – jednego z istotniejszych pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłową kondycję włosów.
 • Zaburzenia jedzenia – anoreksja i bulimia bywają powodem pojawiającego się problemu.
 • Niekorzystny wpływ mają również niektóre leki na receptę, takie jak leki: rozrzedzające krew, o wysokiej zawartości witaminy A, do leczenia zapalenia stawów, depresji, chorób serca i nadciśnienia.
 • Antykoncepcja może przyczynić się do osłabienia włosów.
 • Niewłaściwa pielęgnacja: częste farbowanie i trwała, stosowanie silnych kosmetyków stylizacyjnych, suszenie gorącym strumieniem powietrza, częste używanie prostownicy. Wszystkie te nieprawidłowo wykonywane czynności przyczyniają się do uszkodzenia włókien oraz podrażnień skóry.
 • Wypadające włosy mogą też być konsekwencją mocnych upięć, silnego ściągania pasm gumką, zaplatania ciasnych warkoczyków – naciągnie włókien podrażnia mieszki, co w efekcie może powodować jego spłycenie i przerzedzenie włosów.

 

Co zrobić gdy wypadają włosy?


Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

WAŻNE!

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

 

Prawidłowa diagnoza


Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Na problem wypadania nałożyć się może bardzo wiele czynników, dlatego też specjalista często zleca dodatkowe badania.

 

Leczenie wypadania włosów


Tak jak istnieje wiele przyczyn, wynaleziono również wiele metod leczenia łysienia. Podstawowa zasada to: „Im szybsza reakcja tym większa szansa na efektywne leczenie”. Należy również właściwie zdiagnozować problem wypadania i przyczynę problemu udając się do trychologa

Sposób na wypadające włosy

Podstawowe i najbardziej skuteczne sposoby to zabiegi, produkty do wcierania, metod skuteczniejszego wcierania w celu dotarcia do miejsc wzrostu włosów, witaminy doustnie aż po środki farmaceutyczne jak hormony czy sterydy w zależności od postawionej diagnozy przez trychologa

Zabiegi na skórę głowy i włosy

Zabiegi mezoterapii igłowej witaminowej lub peptydowej w celu dostarczenia bezpośrednio do komórek włosa odpowiednich skoncentrowanych substancji odżywczych. Stosuje się ampułki witaminowe lub peptydowe.

Zabiegi mezoterapii bezigłowej dzięki której fale radiowe rozszerzają pory skóry głowy oraz pobudzają mikrokrążenie skóry głowy a tym samym zapewnienie pokarmu włosom . Stosuje się razem z wcierkami.

Zabiegi mezoterapii tlenowej (infuzji tlenowej) powodujące lepsze krążenie oraz doprowadzenie substancji aktywnej do komórek włosa. Stosuje się razem z wcierkami

Urządzenia laserowe – szczotki i grzebienie emitujące światło lasera mogą stymulować wzrost włókien. Urządzenia te sprawiają, że stają się one grubszy i zdrowszy

Preparaty trychologiczne do wcierania w skórę głowy

Przy ustabilizowanej kondycji organizmu możemy w szybki sposób zadbać o fryzurę i zahamować negatywny proces. Należy stymulować wzrost nowych włókien, tzw. następowych oraz wyhamowywać proces wypadania włosów, które zostały osłabione. Dokonujemy tego poprzez systematyczne wmasowywanie w skórę głowy preparatów na bazie: aminokwasów, peptyd, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin, minerałów czy minoksydylu. Aby składniki te miały możliwość wchłonięcia i dotarcia do brodawki włosa, musimy we właściwy sposób przygotować do tego skórę, oczyszczając ją systematycznie peelingiem oraz odpowiednio dobranym szamponem. Wskazane są również masaż skóry oraz mezoterapia mikroigłowa, którą pacjenci wykonują samodzielnie w domu. Najważniejsze są systematyka i prawidłowa aplikacja, działania te z pewnością wpłyną na porost i jakość nowych włosów.

Kuracja hormonalna lub witaminowa jeśli dany przypadek wymaga

Wyregulowanie gospodarki hormonalnej zgodnie z wynikami badań i zaleceniami endokrynologa lub ginekologa.

Sterydy jeśli dany przypadek wymaga

Finasteryd to z kolei coś na wypadanie włosów u mężczyzn. Występuje w formie tabletek i wyhamowuje proces łysienia. Finasteryd działa poprzez wstrzymanie wytwarzania męskiego hormonu – dihydrotestosteronu (DHT), przyczyniającego się do problemu łysienia. Jest to lek dostępny na receptę.

Witaminy i mikroelementy

Biotyna, witaminy A, B, C, E, cynk, żelazo

 

Sposoby alternatywne

W przypadkach, gdzie mieszki są nieaktywne od wielu lat, nie jest możliwe ponowne ich usprawnienie. W takich przypadkach pomocna jest transplantacja – przenoszenie aktywnych mieszków w obszar łysiny.

Bardzo popularne w takich przypadkach jest niechirurgiczne zagęszczanie.Jest to metoda, w której na miejsce łysiny mocowana jest specjalna mikroskóra, gdzie osadzone są indywidualnie dobrane włosy – metoda ta pozwala na niechirurgiczne przywrócenie dawnej fryzury.

Zalecane przez trychologa leczenie zależne jest od ilości wypadających włosów. Aby uzyskać najlepszy efekt często konieczne jest wykorzystanie więcej niż jednej metody leczenia.

 

Profilaktyka wypadania włosów


 1. Wiele osób dziwi się, że fryzura, a nawet sposób mycia i suszenia miały wpływ na wypadanie włosów. Dzięki wskazówkom, które dają swoim pacjentom trycholodzy, można dowiedzieć się jak zatrzymać uszkodzenia włókien i skóry głowy.
 2. Problemy z łysieniem mogą być wywołane również niektóre czynniki życiowe. Należą do nich choroby, poród, stres. W bardzo stresującym czasie, organizm może reagować nadmierną utratą – zbyt duża ilość włosów przechodzi w telogenową fazę spoczynku. Podczas łysienia telogenowego organizm odrzuca ogromne ilości włosów. Są to często tymczasowe problemy, a fryzura z czasem powraca do dawnego stanu. Regenerację przyspieszyć możemy jednak dzięki stosowaniu wzmacniających kuracji trychologicznych.
 3. Problem może powstać w wyniku stosowania niektórych leków. Lekarze ostrzegają, że nie należy przerywać przyjmowania przepisanego lekarstwa, jeśli zaobserwowaliśmy nadmiernie wypadające włosy. Nagłe odstawienie niektórych leków może spowodować poważne skutki uboczne.
 4. Warto skonsultować się z trychologiem. Na problem łysienia wpływa bardzo wiele czynników. Jeśli dotyczy on Ciebie, badanie i konsultacja są bardzo istotne. Trycholog może znaleźć przyczynę i poinformować czego możesz się spodziewać.

Znalezienie sposobu na wypadanie włosów pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Ich utrata, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

 

Jak powstrzymać wypadanie włosów?


Jeżeli zastanawiacie się Państwo co na wypadanie włosów zakupić w aptece, podpowiadamy – pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty, który dzięki badaniom dobierze odpowiednią metodę leczenia. W zależności od skali zdiagnozowanego problemu, w Hair Medica proponujemy:

 • specjalne preparaty, które przygotowywane są w pełni indywidualnie dla każdego Pacjenta,
 • całe kuracje, które mają powstrzymać wypadanie włosów.

W zakres kuracji wchodzić może wiele elementów, bowiem łysienie może mieć różne podłoża, dlatego też niewykluczone jest leczenie hormonalne lub psychologiczne. Części naszych Pacjentów odradzamy stosowania środków antykoncepcyjnych albo doradzamy powrót do ich przyjmowania, a dzięki współpracy z wykwalifikowanymi endokrynologami oraz psychologami, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu odpowiednią opiekę oraz efekty naszego leczenia.

Wypadające włosy to powszechny problem. Jeżeli proces ten utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Skuteczne działanie powinno odbywać się w dwóch kierunkach: wewnętrznym (ustalenie przyczyny i zmiana diety) oraz zewnętrznym (właściwa pielęgnacja). Pamiętajmy, że żaden suplement nie zastąpi odpowiedniego odżywiania. W odpowiedni na pytanie, dlaczego wypadają włosy z pewnością pomoże też wykonanie podstawowych badań krwi, zwłaszcza w kierunku anemii i aktywności tarczycy. W codziennej diecie powinny znaleźć się ryby, pestki słonecznika, siemię lniane, warzywa surowe i w postaci koktajli, herbata z pokrzywy oraz drożdże. Wiele osób zastanawia się, jak powstrzymać wypadanie włosów. Można spróbować kuracji drożdżowej. Raz dziennie można wypijać miksturę sporządzoną z ¼ kostki drożdży piekarskich rozpuszczonych w szklance wrzątku. Szampony i odżywki mogą pomóc, jednak ich kontakt ze skórą jest krótki, dlatego sama zmiana środków do mycia głowy nie rozwiąże problemu. Trzeba działać kompleksowo, stosując odpowiednią dietę, masaż skóry głowy i przyjazne kosmetyki. W przypadku zauważenia objawów stanu zapalnego, to jest swędzenia, łuszczenia, krostek czy nadmiernego łojotoku, należy jak najprędzej zgłosić się do trychologa lub lekarza dermatologa.

 

„NIE” dla domowych metod


Stanowczo odradzamy podejście typu „z pewnością znajdę coś na wypadanie włosów w aptece”. Jak się okazuje, wybranie niewłaściwego preparatu może prowadzić do jeszcze większego problemu, podobnie jak w przypadku stosowania metod domowych – szansa, że któryś pomoże, a nie zaszkodzi jest bardzo niewielka. Decydując się na wizytę w naszej klinice, macie Państwo pewność, że nie tylko problem zostanie odpowiednio zdiagnozowany, ale również wyeliminowany w stu procentach. Pamiętajmy, że im szybsza jest reakcja i im szybciej zgłosicie się Państwo na terapię, tym łatwiej będzie powstrzymać dalsze wypadanie. Do każdego Pacjenta podchodzimy w pełni indywidualnie!

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777

Finansowane usługi z programu Zdrowe Włosy SPRAWDŹ >>
fff