Porost włosów

Dorosły człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Ich główną funkcją jest ochrona głowy.

Zbudowane są z korzenia zwanego też cebulką, osadzonego w mieszku oraz łodygi będącej ich widoczną na zewnątrz częścią. W mieszku powstają nowe włosy na skutek nagromadzania się keratynocytów – komórek syntetyzujących białko strukturalne, będące ich głównym składnikiem. Wewnątrz mieszka i cebulki znajduje się brodawka, do której naczyniami krwionośnymi dostarczane są tlen, witaminy i substancje odżywcze niezbędne do rozwoju zdrowej łodygi. Nad cebulką rozmieszczone są gruczoły łojowe odpowiedzialne za natłuszczenie włosów i skóry głowy. Łodyga składa się z trzech części – położonego wewnętrznie rdzenia, stanowiącej aż 90% kory i łuski będącej warstwą ochronną.

Cykl życia

Cykl ich wzrostu i wypadania powtarza się średnio 20-30 razy w ciągu życia co około 3-4 lata.

fazy życia włosa

Każde włókno przechodzi z fazy aktywnej, anagenowej do telogenowej fazy spoczynku. Każdy mieszek jest niezależny, dlatego podczas prawidłowej fazy wymiany wzrostu włosa nie ma możliwości utraty ich wszystkich jednocześnie.

Powtarzalne cykle wzrostu składają się z trzech faz: anagenowej, katagenowej i telogenowej.

  1. Anagenowa faza wzrostu
    Najdłuższa z faz – faza wzrostu mogąca trwać od dwóch do nawet ośmiu lat. W jej trakcie komórki namnażają się tworząc widoczną na zewnątrz łodygę, jest to jego nieaktywna część. Odżywianie włosa przebiega w korzeniu, aktywnej części umieszczonej w mieszku. Jego długość zależna jest od długości fazy anagenowej – im dłuższa faza tym bardziej prawdopodobne, że można zapuścić je nawet do znacznej długości. Tempo wzrostu zależne jest również od ciśnienia krwi – im wyższe ciśnienie, tym szybsze tempo wzrostu. Na miesiąc przybywa pomiędzy 1 a 2 cm włókna, mało prawdopodobne jest wyhodowanie włosów dłuższych niż półtora metra.
  2. Katagenowa faza regresji
    Kolejną po anagenowej jest przejściowa faza katagenowa mogąca trwać od dwóch do czterech tygodni. Nie ma ona wpływu na łodygę, oddziałuje jedynie na korzeń obkurczając go i uniemożliwiając wzrost. Korzeń bytuje biernie w mieszku gdzie zaczyna się formować nowa brodawka.
  3. Telogenowa faza spoczynku
    Kolejna z faz może trwać około 2 miesiące, jest to faza spoczynku podczas której korzeń oddziela się od brodawki a ta zaczyna produkować nowy włos. Maksymalnie 15% ze wszystkich znajdujących się na głowie powinno znajdować się w fazie spoczynkowej kończącej cykl życia. Następuje ich naturalny porost, w którym stare zostają wypchnięte z mieszka przez nowe, następowe.

Czy po mechanicznym wyrwaniu włosa z mieszka wyrośnie nowy?

Mechaniczne wyrwanie wraz z cebulką nie oznacza, że w danym mieszku nie odrośnie już nowe włókno. Cykl wymiany wzrostu występuje średnio około 25 razy w ciągu życia. Podczas mechanicznego usunięcia cebulki nie wiemy, w jakiej fazie znajdował się włos w momencie jego wyrwania. Naturalnie fizjologiczna wymiana następuje co około 3-6 lat. Gdy poprzez wyrwanie zaburzony zostaje naturalny cykl, odrost nowego trwa nieco dłużej, natomiast brodawka regeneruje się i rozpoczyna produkowanie nowego włókna.

Istnieje również możliwość, że po mechanicznym usunięciu mieszek zostanie spłycony, co w efekcie spowoduje odrost włókna cieńszego od poprzedniego lub też nastąpi zupełne spłycenie mieszka. Przyczynić się do tego stanu mogą: stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stany zapalne organizmu, zła dieta.

Systematyczne stosowanie kuracji trychologicznych przyspiesza wzrost wpływając pozytywnie na jego grubość i witalność.

Należy stymulować mieszki w których występuje nadmierne wypadanie do intensywnej produkcji nowych włosów

Wskazane a nawet konieczne jest wtedy stosowanie kuracji trychologicznych. Wpływają one zarówno na wyhamowanie wypadania jak i szybki porost w aktywnych mieszkach.

Wiele niekorzystnych czynników wpłynąć może na spłycenie mieszków, systematyczne stosowanie kuracji zewnętrznych jest w stanie wyhamować a nawet odwrócić ten proces. Jeżeli mieszki są zupełnie spłycone już kilka lat nie jest możliwe ich ponowne aktywowanie żadną zewnętrzną ani wewnętrzną kuracją.

Naturalnie włos wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy, następowy, jeżeli cykl ten zostaje zaburzony bardzo istotna jest szybkość reakcji na problem. Jeżeli pojawił się problem nadmiernego wypadania to od tego momentu mamy maksymalnie kilka miesięcy, aby uratować ich jak największą ilość czyli zahamować wypadanie i umożliwić porost nowych z aktywnych mieszków.

Kwestia, aby uratować jak najwięcej mieszków, które obumrzeć mogą z powodu schorzenia.

Odpowiedni masaż skóry z zastosowaniem indywidualnie dobranego preparatu trychologicznego potęguje ukrwienie, zwiększając tym samym dopływ krwi do brodawki. Jest to zewnętrzna kuracja, która w efekcie dostarcza dodatkowy pokarm dla cebulek, pobudzając produkcję włosów i wydłużając fazę ich wzrostu.

“Każdy włos na wagę złota”

Im szybsza reakcja tym też większa szansa na zapobiegnięcie wypadaniom, to też szybkie dostarczenie odpowiednich składników mieszkom. Nie wystarczy jedynie zahamowanie tego procesu, należy wzmacniać każdy z mieszków mogacych przeżyć i produkować nowe włosy.

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777