Łysienie

Twierdzenie, że łysienie dotyczy wyłącznie mężczyzn jest błędne. Czterdzieści procent ludzi, którzy doświadczają tymczasowej lub długotrwałej utraty włosów to kobiety. U niektórych łysienie objawia się przerzedzeniem lub utratą włosów na całej powierzchni głowy u innych rozpoczyna się na koronie i rozszerza na pozostałe partie. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet rzadko występują łyse zakola.

Przeciętnie człowiek ma około 100 000 włosów. Każdy mieszek wytwarza włosy, które rosną kilka-kilkanaście milimetrów na miesiąc. Faza wzrostu trwa średnio od dwóch do sześciu lat, na chwilę przed wypadnięciem włos znajduje się w fazie spoczynku. Szybko zastępowany jest nowym włosem i cykl zaczyna się od nowa. W fazie wzrostu powinno znajdować się minimum 85% włosów. Włosy znajdujące się w fazie spoczynku systematycznie wypadają – jest to naturalny, fizjologiczny proces. Większość ludzi obserwuje wypadanie około 50-100 włókien dziennie.

Objawy

Łysienie może objawiać się w różny sposób. Zauważyć można intensywne wypadanie kęp włosów podczas mycia czy stylizacji lub systematyczne osłabienie i wyrastanie coraz cieńszych włosów.

Jeżeli zauważyłeś intensywne zmiany w strukturze i ilości swoich włosów pilnie skontaktuj się ze specjalistą trychologiem – włos to jeden z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek organizmu, często odzwierciedla pierwsze oznaki zaburzeń wewnętrznych.

Jest wiele rodzajów łysienia i związane są one z różnymi czynnikami – tak genetycznymi, jak środowiskowymi. Przypadłość ta dotyka wielu ludzi, stając się często bardzo poważnym problemem.

Najczęstsze przyczyny utraty włosów:

 • Stres – w okresie wzmożonego podenerwowania i stresu wielu osobom doskwiera ogólne osłabienie organizmu.
 • Choroby tarczycy – duże ilości wypadających włosów mogą być symptomem problemów z tarczycą.
 • Niewłaściwa dieta – osłabienie włosów może wynikać z niedoborów witamin i minerałów, takich jak żelazo, witamina H, witamina A, kwas foliowy, krzem, magnez, cynk.
 • Leki – warto sprawdzić, czy leki, które zażywamy, nie powodują skutków ubocznych w postaci m.in. wypadania włosów.
 • Anemia – niedobór żelaza, ale także cynku, może spowodować nadmierne wypadanie włosów. Warto wykonać badania krwi.
 • Hormony – hormon androgenowy, dihydrotestosteron, oddziałuje na mieszki włosowe powodując łysienie androgenowe, czyli występujące w kątach czołowych (u mężczyzn) lub na szczycie głowy (u kobiet).
 • Niewłaściwa pielęgnacja – włosom zdecydowanie nie służy częste farbowanie, rozjaśnianie lub stosowanie silnych preparatów do stylizacji.
 • Choroby skóry – grzybica, łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry itp.
 • Pora roku – jesienią i wiosną ze względu na przesilenie organizmu włosy mogą wypadać bardziej niż zwykle. Warto wówczas zadbać o odpowiednią dietę.

Wyróżnić można następujące rodzaje łysienia:

 • androgenowe

  To zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj łysienia. Wynika z wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli hormon androgenowy. Hormon ten wraz z wiekiem powoduje zmniejszenie mieszków włosowych. Problem ten dotyczy nawet 70% mężczyzn i 40% kobiet. Dobór odpowiedniej terapii pozwala powstrzymać wypadanie włosów.

 • plackowate

  W przypadku łysienia plackowatego mamy do czynienia z chorobą skóry głowy, w której włosy wypadają całymi partiami, pozostawiając całkowicie wyłysiałe miejsca. Charakterystycznym objawem jest ponowne zarastanie tych miejsc włosami. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Organizm sam atakuje własne mieszki włosowe.

 • telogenowe

  Ten typ wypadania włosów nie jest spowodowany zanikiem mieszków włosowych, lecz wydłużoną fazą spoczynku włosa. Do wypadania dochodzi wskutek stosowania niektórych leków, w czasie zaburzeń hormonalnych, zatruć lub infekcji. W tym przypadku po wykryciu przyczyny i podjęciu odpowiednich działań włosy odrastają i regenerują się w okresie 6-12 miesięcy od ich utraty.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% wyleczenie oraz odrost włosów, które wypadły.

Zobacz jak w 100% leczymy łysienie.

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777