Leczenie łojotoku

Łojotok w ostatnich latach stał się bardzo popularnym i dotkliwym schorzeniem. Główna przyczyna to geny i hormony, jednak w ostatnim czasie możemy uznać łojotok za chorobę cywilizacyjną. Jego podstawową przyczyną staje się stres w życiu codziennym, środowisko, w którym żyjemy, żywność, którą na co dzień spożywamy oraz niewłaściwa pielęgnacja. Daletego też dzielimy łojotok na wrodzony (predyspozycje genetyczne) oraz na nabyty (czynniki zewnętrzne). Określenie rodzaju łojotoku w trakcie badania trychologicznego jest niezbędne do ustalenia przebiegu kuracji i wdrożenia wszelkich niezbędnych działań mających na celu przywrócenie naturalnych właściwości skóry oraz możliwości właściwego wzrostu włosa oraz zahamowanie rozwoju innych schorzeń o podłożu łojotokowym. Ważna jest wczesna interwencja, gdyż nieleczony łojotok prowadzi do łysienia.

Z trychologicznego punktu widzenia zawsze eliminujemy łojotok, niezależnie jakiego typu jest przez wprowadzenie wszelkich możliwych czynności od edukacji na temat właściwej pielęgnacji skóry głowy, unikania czynników sprzyjających przez dietę, wizytę u endokrynologa po wdrożenie domowej kuracji trychologicznej, która przynosi zazwyczaj ulgę już po pierwszym zastosowaniu preparatów. Usunięcie łojotoku spowodowanego osobniczymi predyspozycjami jest niemożliwe. Pacjent z tym problem ma praktycznie 24 godziny na dobę zaczopowane ujścia mieszków włosowych, nawet po umyciu skóry głowy zwykłym szamponem, co obserwuje się zawsze podczas trichoskopii. Taki stan uniemożliwia normalny wzrost włosa. Kuracja spowoduje odblokowanie ujść mieszków włosowych, dostarczenie tlenu i normalny odrost włosa nawet, zauważalne wydłużenie czasu kiedy włosy nie są przyklapnięte.

 

Diagnoza

Ważne jest postawienie właściwej diagnozy – określenie z czym mamy do czynienia. Leczenie każdego schorzenia przebiega bowiem inaczej i dobór odpowiedniego pozwala osiągnąć możliwie najwīższy skutek.
W tym przypadku często diagnozę przeprowadzamy w gronie kilku specjalistów – dermatologów, trychologów, endokrynologów.

Po pewnej diagnozie przechodzimy do leczenia.

Nasze leczenie polega na stosowaniu silnych preparatów na bazie składników regulujących pracę gruczołów łojowych, zabiegów, które:

 • usuwają nadmiar sebum, nieprawidłowo złuszczony naskórek,
 • regulują pracę gruczołów łojowych,
 • wnikają do wnętrza mieszka,
 • wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • odblokowują ujścia mieszków włosowych, natleniając je,
 • stymulują podziały mitotyczne w mieszku włosowym co powoduje porost nowych włosów.

Pacjent zauważa zdecydowaną poprawę, głównie w poczuciu świeżości, lekkości i komfortu, już po pierwszym zastosowaniu specjalistycznych preparatów. Po miesiącu zazwyczaj zauważa się 50 % poprawę, a 3 miesiącach sytuację uważa się za opanowaną na wiele lat. W połowie kuracji włosy, które wypadły z powodu łojotoku, odrastają praktycznie w 100%. Sprawdź sam efekty naszego leczenia!

 

Metody leczenia krok po kroku

W zależności od rodzaju łojotoku, przyczyny i jego nasilenia łojotok może mieć różne schematy kuracji. Z pewnością w każdej z nich nie powinno zabraknąć wdrożenia prawidłowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, unikania czynników prowokujących czy zasad prawidłowej pielęgnacji. Są dwie metody leczenia. Podstawową i niezbędną jest wdrożenie domowej kuracji trychologicznej, gdy problem jest zaawansowany można skorzystać z zabiegów gabinetowych.

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w leczeniu łojotoku?

 • regulujące pracę gruczołów łojowych
 • regulujące proces keratynizacji naskórka
 • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze
 • nawilżające
 • stymulujące porost włosów

 

Kuracja domowa – peelingi i nie tylko

Peelingi, szampony, kremy, maski na bazie glinki, lotiony są głównymi środkami wykorzystywanymi do leczenia łojotoku skóry głowy. Peelingi bazować powinny na enzymach, alfa i beta – hydroksykwasach, kwasach salicylowych oraz ekstraktach roślinnych. Szampony należy stosować naprzemiennie – zapobiega to przyzwyczajeniu się skóry do danego składnika czyszczącego, najlepiej zmieniać szampon co pół miesiąca (stosować 2 szampony naprzemiennie). Do wyregulowania flory bakteryjnej wykorzystywane są antyseptyczne i antybakteryjne właściwości wybranych ekstraktów roślinnych zawartych w lotionach, które nie obciążają skóry, a zapewniają długotrwałe poczucie odświeżenia przez przywrócenie odpowiednich warunków. Skóra łojotokowa charakteryzuje się szybką reakcją na środki aktywne, niestety też szybko się do nich przyzwyczaja. Aby uniknąć wyhamowanej reakcji, środki należy stosować naprzemiennie. Należy pamiętać, że łojotok wywołany kwestiami osobniczymi musi być zawsze kontrolowany. Po skończonej kuracji zawsze powinny być stosowane specjalistyczne preparaty ale ze zmniejszoną częstotliwością, tak aby chociaż dwa razy w tygodniu całkowicie odblokować ujście mieszków włosowych, dając im tlen i przeciwdziałać utracie włosów.

Schemat stosowania preparatów trychologicznych jest zawsze ten sam, a więc około 15 – 20 minut przed myciem należy zaaplikować lotion peelingujący, maskę seboregulującą czy serum na bazie olejów eterycznych. Następnie przejść do procesu mycia. Myć szamponem wtedy kiedy jest potrzeba, nawet codziennie, ale tylko takim przeznaczonym do skóry łojotokowej z dużą ilością olejków, ekstraktów roślinnych wysokiej jakości. Skórę głowy powinno się myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia preparat pozostawić na około 2 – 3 minuty i obficie spłukać wodą. Po delikatnym osuszeniu skóry głowy i włosów należy zaaplikować lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, reguluje pracę gruczołów łojowych, udrażnia mieszek włosowy dzięki czemu włosy na dłużej pozostają puszyste i świeże. To produkt bez spłukiwania. Ważne jest aby nigdy nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.

Styl życia i domowe środki zmniejszające objawy łojotoku:

 • Regularnie myj skórę i dokładnie spłukuj szampon
 • Unikaj szamponów z agresywnymi składnikami myjącymi
 • Unikaj produktów zawierających alkohol
 • Unikaj drapania. Drapanie może zwiększyć podrażnienie i ryzyko infekcji. Zastosuj preparat łagodzący, aby zminimalizować swędzenie.
 • Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, skórę głowy dziecka myj nawet raz dziennie. Kiedy szampon jest na skórze, wykonaj delikatny masaż szczoteczką z miękkim włosiem. Warstwa stopniowo się złuszczy, a skóra pozostanie czysta i świeża.

Zapraszamy na badania osoby o różnym natężeniu problemu. Stosowane przez nas kuracje w szybkim czasie łagodzą i leczą nawet najintensywniejsze stadia choroby. Prawidłowe rozpoznanie i szybka reakcja gwarantują przywrócenie komfortu i dobrego wyglądu.

 

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego usunięcia łojotoku skóry głowy, regulacji pracy gruczołów łojowych, udrożnienia ujść mieszków włosowych, w efekcie zachowanie świeżych i zdrowych włosów na dłużej jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii dzięki wykorzystaniu preparatów o wysokiej zawartości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych, więc najwyższej jakości z czym wiąże się wysoka skuteczność zabiegów trychologicznych. W trakcie zabiegów wykonywany jest zazwyczaj masaż relaksacyjny, który koi zakończenia nerwowe co w połączeniu z unoszącym się zapachem olejków wprawia w błogi relaks. Trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów. Wskazane są zabiegi przypominające raz na 3 miesięce.

Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są wysoce skuteczne. Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trichoskopem specjalista dobiera najlepszą, która z metod będzie najlepsza.

Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu.

Połączenie profesjonalnych zabiegów gabinetowych wraz z intensywną kuracją domową jest gwarancją szybkiego uporania się z problemem i doprowadzenia do odrostu nowych włosów, które wypadły na skutek istniejącego łojotoku.

 

Łojotok i jego wpływ na powstawanie łojotokowego zapalenia skóry

Nieleczony łojotok może się przerodzić w znacznie poważniejsze schorzenia. Nadmiar sebum stwarza idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów. Może doprowadzić do powstania łupieżu tłustego czy w następstwie łojotokowego zapalenia skóry. Zarówno łupież tłusty jak łojotokowe zapalenie skóry prowadzą do trwałego wyłysienia.

 

Znalezienie sposobu na łojotok pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łojotoku poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Do końca listopada badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łojotok Sprawdź >>