Pielęgnacja włosów kręconych

Autor: Hair Medica
Utworzono: 16 lutego 2016

4

Zdrowe czyli pełne witalności, lśniące i grube włosy to bardzo ważna kwestia zarówno dla kobiet i mężczyzn. Takie włosy kojarzą się ze zdrowiem, młodością, siłą oraz urodą dlatego jesteśmy w stanie zrobić wiele aby spełnić nasze marzenia o pięknej fryzurze.
Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe. Dlaczego? Bo mamy kilka rodzajów włosów, które przez odmienność budowy wymagają zupełnie innej pielęgnacji. Bez poznania swojego włosa nie będziemy w stanie odpowiednio mu pomóc ponieważ nie wiemy co lubi, a czego nie.

 

Czym jest włos?

Włos to zrogowaciały wytwór naskórka. Jest zbudowany z keratyny – białka, w którego skład wchodzą aminokwasy, głównie zawierające siarkę jak cysteina i metionina. Składa się z łodygi, części widocznej, czyli to co wystaje ponad skórę (martwa część) oraz mieszka włosowego, jego żywej części wewnątrz skóry. Mamy wpływ zarówno na to co dzieje się z jego żywą oraz martwą częścią. Z żywą – poprzez odżywianie, a więc dostarczanie niezbędnych składników aktywnych do komórki włosa przez skórę oraz z pokarmem by rósł długi, gruby w dużych ilościach. Z martwą dzięki odpowiedniej pielęgnacji, indywidualnym doborze preparatów, zabiegów. Jedynie synergia działania w tych dwóch wymiarach gwarantuje pożądany efekt.

W przekroju poprzecznym włos składa się z rdzenia, kory oraz łuski. Kora jest zbudowana z łańcuchów keratyny i to właśnie w niej znajdują się wiązania dwusiarczkowe, które nadają włosom kształt, siłę, połysk, grubość czy konkretne “zachowania” na różne bodźce. To one są zrywane podczas np. trwałej ondulacji przy trwałej zmianie kształtu czy podczas prostowania. Osłonka jest dachówkowatym tworem, który tworzą nachodzące się na siebie łuski, sklejone spoiwem tłuszczowym, produkowanym przez gruczoły łojowe, która chroni korę. Mimo ścisłego ułożenia łuski niszczą się, otwierają przez co włos traci nawilżenie, elastyczność, połysk, miękkość i staje się bardziej podatny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, elektryzuje się. Dlatego pielęgnacja włosów jest istotna, zwłaszcza pielęgnacja włosów kręconych, które z natury przez swoją budowę są trudne w przeciwieństwie do mniej wymagających włosów prostych.

 

Włosy kręcone, czyli tajemnica zapisana w genach

Od kształtu mieszka włosowego zależy tekstura włosa. Włosy proste mają okrągły mieszek, kręcone owalny. Im bardziej płaski mieszek tym włosy są bardziej kręcone. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na skręt włosa jest sposób w jaki mieszek włosowy jest umieszony w skórze. Im jest pochylony pod większym kątem do skóry właściwej tym skręt jest większy. Zakrzywienie mieszków włosowych pozwala na posiadanie pięknych loków, natomiast niesie ze sobą kilka wad, które doskwierają wszystkim posiadaczom tego rodzaju włosów, mianowicie ich przesuszenie, co nie występuje przy żadnym innym rodzaju włosów. Jest to kwestia genetyki. Dlatego też włosy kręcone są najbardziej wymagające szczególnej pielęgnacji by wyglądały na zdrowe.

 

Włosy kręcone – problematyka

 • tendencja do utraty nawilżenia
 • tendencja do kruchości i łamliwości
 • podatność na uszkodzenia mechaniczne
 • matowe
 • trudne do rozczesania i ułożenia

 

Zasady pielęgnacji w domu

Należy pamiętać, że podczas domowej pielęgnacji powinniśmy sugerować się złotą zasadą ochrona i nawilżenie. Nie powinniśmy wybierać szamponów z agresywnymi środkami myjącymi, już podczas procesu mycia musimy zadbać o z natury przesuszoną łodygę włosa. W szamponie muszą znajdować się naturalne olejki i środki zabezpieczające łuskę włosa. Powinniśmy myć skórę głowy delikatnie, nie ciągając, nie szarpiąc włosów, ponieważ to potęguje ich uszkodzenie. Po umyciu delikatnie osuszyć i obowiązkowo nałożyć odpowiednio dobraną maskę lub balsam z pozostawieniem na kilka minut, następnie spłukać chłodną wodą. Rozczesać drewnianym grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Nigdy nie powinno się iść spać z wilgotnymi włosami, gdyż są one wtedy najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. To najczęściej popełniane błędy, które mają dotkliwe skutki. Od razu po zakończonym procesie mycia aplikujemy preparat ochronny bez spłukiwania, szczególnie gdy planujemy poddać nasze włosy działaniu suszarki. Jeśli musimy jej użyć najlepiej żeby posiadała funkcję jonizacji. Powinno się unikać wysokiej temperatury oraz przesadnego zbliżania jej do włosów, a strumień kierować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Kręcone włosy nie lubią alkoholu, unikamy tego składnika w środkach stylizujących. Wszelkie agresywne ruchy, które uszkadzają naturalne ułożenie łuski jak tapirowanie są wręcz zakazane. Tak zaopiekowane włosy kręcone, gdy zapewnimy im maksymalny poziom nawilżenia, nasycimy olejkami i emolientami po wyschnięciu naturalnym lub przy pomocy źródła ciepła, nabiorą witalności, blasku i zdyscyplinowania. Właściwy poziom nawilżenie jest tajemnicą ujarzmienia niesformych kosmyków!

 

Niezbędne preparaty

 • łagodny szampon, najlepiej bogaty w olejki roślinne
 • balsam, maska z dużą zawartością kondycjonujących, ochronnych, nawilżających składników odżywczych
 • produkty bez spłukiwania – olejki, spraye nasycone emolientami, antyoksydantami, które spełnią rolę opatrunku

 

Zabiegi fryzjerskie dla kręconych włosów

Kluczem do sukcesu wydobycia z włosów kręconych maksimum piękna są również właściwie przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Rozpoczynając od strzyżenia fryzjer powinien pamiętać o zachowaniu wypukłych kształtów, nie używaniu degażówek, zwróceniu uwagi na naturalne ułożenie, gęstość loków oraz skręt, unikaniu cieniowania po całości co potęguje puszenie. W strzyżeniu włosów kręconych najlepiej kierować się zasadą im mniej tym więcej. Loki lubią klasyczne, proste cięcia, które podkreślą ich skręt.

Istotne są zabiegi kondycjonujące, regenerujące. W gabinetach trychofryzjerskich czy fryzjerskich mamy szeroki wachlarz profesjonalnych możliwości często z uwzględnieniem przezskórnego przenikania składników aktywnych do komórek włosa. Jest to nowoczesne i najbardziej skuteczne podejście. Warto skorzystać z serii zabiegów keratynowych, które wzmocnią łodygę włosa, zabiegów tzw. “botoks dla włosa” czyli wprowadzenie do włosa cennych składników, które przyniosą natychmiastowy efekt, kuracje olejowe, termoodbudowy kiedy wtłaczamy składniki aktywne przy użyciu ciepła, kończąc na zabiegu keratynowego prostowania w momencie gdy proces układania włosów kręconych jest bardzo ciężki.

 

Rekomendowane składniki aktywne

Włosy kręcone są bardzo wymagające, jednak po zaznajomieniu się z ich potrzebami i wdrożeniu właściwej pielęgnacji wprawiają w zachwyt, nadają kobiecości i elegancji.

 • olejki: arganowy, makadamia, kokosowy, lniany, z pestek moreli
 • wyciągi roślinne zawierające polischarydy – wyciąg z bambusa
 • proteiny (keratyna, jedwab elastyna, kolagen)
 • ceramidy
 • gliceryna
 • silikony, w produktach bez spłukiwania
 • antyoksydanty

 

Umów wizytę u trychologa, specjalisty od włosów żeby skonsultować swoje włosy i dowiedzieć się jak dbać o włosy kręcone

 

Do końca maja badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy

 


 

Komentarze do wpisu zostały wyłączone