Łojotok

Spis treści

 

Łojotok to stan, któremu towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju na powierzchnię skóry, najwyraźniej w okolicach z największą ilością gruczołów łojowych jak owłosiona skóra głowy, fałdy nosowo – policzkowe, czoło, nos okolica mostka czy międzyłopatkowa. Łojotok sam w sobie nie jest jednostką zagrażającą życiu, natomiast ma wpływa na walory estetyczne, obniża jakość życia, a jeśli przewlekle występuje na skórze głowy, może doprowadzić do utraty włosów. Występowanie jest bardzo częste, a w 80% dotyczy zwłaszcza ludzi młodych.

Wydzielanie łoju waha się w zależności od wielu, gwałtownie wzrasta w okresie pokwitania, po czym zmniejsza się powoli, wyraźniej u kobiet.

Należy zapamiętać, że łojotok stanowi podłoże do rozwoju chorób owłosionej skóry głowy – łupież łojotokowy, łojotokowe zapalenie skóry, także skóry gładkiej – trądzik i trądzik różowaty.

Łojotok skóry głowy, czyli wzmożona praca gruczołów łojowych jest czymś zupełnie innym niż nadpotliwość – wzmożona praca gruczołów potowych.

 

Przyczyny łojotoku

Część badaczy uważa, iż problem jest związany z nadreaktywnością gruczołów łojowych oraz z niewłaściwym składem łoju wyprodukowanym przez nie. To właśnie przez nadmiar sebum dochodzi do podrażnień oraz nieprawidłowego złuszczania skóry. Łojotok stwarza idealne warunki dla rozwoju drożdżaków.

Łojotok dzielimy na wrodzony, związany z uwarunkowaniami genetycznymi oraz nabyty, wywołany przez niewłaściwą pielęgnację skóry głowy. Czym jest niewłaściwa pielęgnacja?

To wszystkie agresywne działania, które pozbawiają skóry bariery ochronnej, swoich naturalnych właściwości, jak na przykład częste mycie szamponami z wysoką zawartością agresywnie działających środków powierzchniowo czynnych. Dochodzi wtedy do tzw. błędnego koła łojotoku, ponieważ skóra w obronie przeciw wysuszeniu i pozbawieniu jej naturalnych tłuszczy wysyła sygnał gruczołom łojowym by przyspieszyły swoją pracę, ponieważ jest deficyt lipidów. Mimo znacznego zwiększenia ilości łoju przez pobudzenie gruczołów łojowych, co skutkuje pojawieniem się łojotoku, skóra nie zyskuje nawilżenia, jest sucha, pragnie wody. Nazywa się to pozornie przetłuszczona skóry głowy.

Czynniki torujące drogę do łojotoku:

  • skłonności osobnicze
    • wrodzona ilość i rozmieszczenie receptorów androgenowych w obrębie komórek skóry i gruczołów łojowych w danych okolicach skóry, tzw. okolice łojotokowe
    • wpływ funkcji komórek gruczołu łojowego (sebocytów) oraz skłonności do rogowacenia, szczególnie w obrębie mieszków włosowych, na nasilenie łojotoku
  • komponenta immunologiczna – aktywacja prozapalnych cytokin, czego skutkiem jest powstanie stanu zapalnego
  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza hiperandrogenizm i nadprodukcja progesteronu u kobiet (keratynocyty czyli żywe komórki skóry oraz sebocyty – komórki gruczołów łojowych mieszka włosowego mają receptory dla androgenów)
  • obecność enzymu 5 – alfa reduktazy w mieszku włosowym, który odpowiada za przekształcenie hormonu męskiego w jego aktywną formę 5DHT. Powstały w wyniku transformacji pochodnej hormonu męskiego jest najsilniejszym androgenem, który zwielokratnia wydzielanie łoju.
  • niektórych schorzeniach układu nerwowego: parkinsonizm, zapalenie mózgu – wzmożone wydzielanie łoju przy
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, dieta

 

Objawy łojotoku

Nadprodukcja łoju występuje zazwyczaj w miejscach o zwiększonej ilości gruczołów łojowych jak owłosiona skóra głowy, tzw. strefa T na twarzy: czoło, nos również fałdy nosowo – policzkowe czy okolica mostka, międzyłopatkowa i za uszami.

Łojotok skóry głowy objawia się tłustymi, zlepionymi włosami już niedługo po umyciu. Podczas trichoskopii na skórze głowy widać zaczopowane ujścia mieszków włosowych, tzw. czopy rogowe, często puste ujścia mieszków włosowych.

Wytwarzanie sebum zmienia się wraz z wiekiem: duże u noworodków z tendencją do zmniejszania, aż do okresu dojrzewania, gdzie gwałtownie wzrasta, po zakończeniu pokwitania znów spada.

Stanowi podłoże do powstania łupieżu tłustego, z którego z kolei może rozwinąć się łojotokowe zapalenie skóry.
Łojotok ulega stopniowemu zmniejszeniu wraz postępowaniem łysienia, zwłaszcza podczas łysienia androgenowego, któremu może towarzyszyć czy przy łojotokowym zapaleniu skóry, które może być jego następstwem.

Podczas łojotoku z nieprawidłowej pielęgnacji występują cechy suchej skóry, mogą występować zaczerwienienia i odczuwalny dyskomfort i swędzenie.

 

Rozpoznanie

Pierwszą kwestią jest ustalenie charakteru łojotoku, czy jest on stały czy nabyty co umożliwi właściwe dalsze postępowanie i przedstawienie rozwiązań. To kwestia zadania odpowiednich pytań odnośnie codziennej pielęgnacji, stanu zdrowia, współistniejących schorzeń czy analizie badań morfologicznych. Jeśli badania nie były wcześniej wykonywane, należy zlecić podstawowy komplet celem postawienia odpowiedniej diagnozy.

 

Gruczoły łojowe, gruczoły potowe

Czasem łojotok jest mylony z nadpotliwością lub odwrotnie. Najważniejsza kwestią w odróżnieniu jest fakt, że gruczoły potowe są ściśle połączone z układem nerwowym oraz nie występują w okolicy mieszków włosowych, wydziela pot bezpośrednio na skórę przez swój kanał wyprowadzający, nie przez ujście mieszka włosowego. Gruczoły łojowe są ściśle połączone z ujściami mieszków włosowych, dlatego ich praca ma tak ważny wpływ na jakość i ilość włosów, steruje nimi głównie układ hormonalny. Wydzielają sebum przez ujście mieszka włosowego, to jest ich kanał wyprowadzający, dlatego w powiększeniu jesteśmy w stanie bezbłędnie sprawdzić czyjego gruczołu jest to wydzielina.
Wewnętrzna część ludzkich dłoni oraz podeszwy stóp pocą się, a są to miejsce jedynie z gruczołami potowymi, pozbawione gruczołów łojowych. Najczęstszą przyczyną zaburzeń gruczołów potowych jest podłoże emocjonalne. Na nadpotliwość mają również wpływ czynniki atmosferyczne, występuje w przebiegu różnych chorób, np. nadczynność tarczycy, gruźlicy czy cukrzycy.

Pocenie się może być uogólnione lub występować jedynie w konkretnych obszarach jak pachy, dłonie, twarz, stopy. Nie powoduje łysienia skóry głowy.

Wstępne rozróżnienie można przeprowadzić w warunkach domowych. Należy jedynie przyłożyć chusteczkę do badanego miejsca. Przy nadpotliwości na chusteczce ślad będzie niewielki lub żaden, bo pot ma w swoim składzie dużo wody, przy łojotoku, jak sama nazwa wskazuje, zostanie tłusta plama.

 

Wpływ łojotoku na wypadanie włosów

W pierwszej kolejności weryfikujemy jak duży jest nadmiar sebum/łoju u pacjenta i na co ten nadmiar ma wpływ.
W 70% łojotok ma podstawowy wpływ na wypadanie włosów, wręcz powoduje to wypadanie w bardzo ekstremalnym stopniu! Dlatego kupno preparatu przeciw wypadaniu na własna rękę nie rozwiąże tej sytuacji. Schorzenie może usunąć jedynie dobór odpowiednich preparatów z zawartością najlepszej jakości surowców, to powinien być mądry i sprawdzony wybór.
Przy łojotoku dochodzi do silnego zaczopowania mieszków włosowych, przez to brak dostępu krwi, tlenu do cebulki, mieszka, a także mechaniczne wypychanie zdrowego włosa. We wnętrzu mieszka dochodzi do zjawiska krystalizacji zalegającego tam wciąż sebum co czyni wnętrze mieszka niemożliwym do wypuszczenia nowego włosa. Łojotok się pogłębia, proces krystalizacji łoju również wraz z kolejnymi pustymi mieszkami, które nie są w stanie wyprodukować włosa. Bez oczyszczenia skóry głowy, głębokiego detoksu, udrożnienia ujść mieszków włosowych łysienie będzie postępowało. Czas odgrywa ważną rolę, im później włącza się domową kurację trychologiczną czy zabiegi gabinetowe tym odrost nowych włosów może być mniej zadowalający.

 

Leczenie łojotoku

Łojotok w ostatnich latach stał się bardzo popularnym i dotkliwym schorzeniem. Główna przyczyna to geny i hormony, jednak w ostatnim czasie możemy uznać łojotok za chorobę cywilizacyjną. Jego podstawową przyczyną staje się stres w życiu codziennym, środowisko, w którym żyjemy, żywność, którą na co dzień spożywamy oraz niewłaściwa pielęgnacja. Daletego też dzielimy łojotok na wrodzony (predyspozycje genetyczne) oraz na nabyty (czynniki zewnętrzne). Określenie rodzaju łojotoku w trakcie badania trychologicznego jest niezbędne do ustalenia przebiegu kuracji i wdrożenia wszelkich niezbędnych działań mających na celu przywrócenie naturalnych właściwości skóry oraz możliwości właściwego wzrostu włosa oraz zahamowanie rozwoju innych schorzeń o podłożu łojotokowym. Ważna jest wczesna interwencja, gdyż nieleczony łojotok prowadzi do łysienia.

Z trychologicznego punktu widzenia zawsze eliminujemy łojotok, niezależnie jakiego typu jest przez wprowadzenie wszelkich możliwych czynności od edukacji na temat właściwej pielęgnacji skóry głowy, unikania czynników sprzyjających przez dietę, wizytę u endokrynologa po wdrożenie domowej kuracji trychologicznej, która przynosi zazwyczaj ulgę już po pierwszym zastosowaniu preparatów. Usunięcie łojotoku spowodowanego osobniczymi predyspozycjami jest niemożliwe. Pacjent z tym problem ma praktycznie 24 godziny na dobę zaczopowane ujścia mieszków włosowych, nawet po umyciu skóry głowy zwykłym szamponem, co obserwuje się zawsze podczas trichoskopii. Taki stan uniemożliwia normalny wzrost włosa. Kuracja spowoduje odblokowanie ujść mieszków włosowych, dostarczenie tlenu i normalny odrost włosa nawet, zauważalne wydłużenie czasu kiedy włosy nie są przyklapnięte.

 

Diagnoza

Ważne jest postawienie właściwej diagnozy – określenie z czym mamy do czynienia. Leczenie każdego schorzenia przebiega bowiem inaczej i dobór odpowiedniego pozwala osiągnąć możliwie najwīższy skutek.
W tym przypadku często diagnozę przeprowadzamy w gronie kilku specjalistów – dermatologów, trychologów, endokrynologów.

Po pewnej diagnozie przechodzimy do leczenia.

Nasze leczenie polega na stosowaniu silnych preparatów na bazie składników regulujących pracę gruczołów łojowych, zabiegów, które:
  • usuwają nadmiar sebum, nieprawidłowo złuszczony naskórek,
  • regulują pracę gruczołów łojowych,
  • wnikają do wnętrza mieszka,
  • wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • odblokowują ujścia mieszków włosowych, natleniając je,
  • stymulują podziały mitotyczne w mieszku włosowym co powoduje porost nowych włosów.

Pacjent zauważa zdecydowaną poprawę, głównie w poczuciu świeżości, lekkości i komfortu, już po pierwszym zastosowaniu specjalistycznych preparatów. Po miesiącu zazwyczaj zauważa się 50 % poprawę, a 3 miesiącach sytuację uważa się za opanowaną na wiele lat. W połowie kuracji włosy, które wypadły z powodu łojotoku, odrastają praktycznie w 100%. Sprawdź sam efekty naszego leczenia!

 

Metody leczenia krok po kroku

W zależności od rodzaju łojotoku, przyczyny i jego nasilenia łojotok może mieć różne schematy kuracji. Z pewnością w każdej z nich nie powinno zabraknąć wdrożenia prawidłowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, unikania czynników prowokujących czy zasad prawidłowej pielęgnacji. Są dwie metody leczenia. Podstawową i niezbędną jest wdrożenie domowej kuracji trychologicznej, gdy problem jest zaawansowany można skorzystać z zabiegów gabinetowych.

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w leczeniu łojotoku?

  • regulujące pracę gruczołów łojowych
  • regulujące proces keratynizacji naskórka
  • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze
  • nawilżające
  • stymulujące porost włosów

 

Kuracja domowa – peelingi i nie tylko

Peelingi, szampony, kremy, maski na bazie glinki, lotiony są głównymi środkami wykorzystywanymi do leczenia łojotoku skóry głowy. Peelingi bazować powinny na enzymach, alfa i beta – hydroksykwasach, kwasach salicylowych oraz ekstraktach roślinnych. Szampony należy stosować naprzemiennie – zapobiega to przyzwyczajeniu się skóry do danego składnika czyszczącego, najlepiej zmieniać szampon co pół miesiąca (stosować 2 szampony naprzemiennie). Do wyregulowania flory bakteryjnej wykorzystywane są antyseptyczne i antybakteryjne właściwości wybranych ekstraktów roślinnych zawartych w lotionach, które nie obciążają skóry, a zapewniają długotrwałe poczucie odświeżenia przez przywrócenie odpowiednich warunków. Skóra łojotokowa charakteryzuje się szybką reakcją na środki aktywne, niestety też szybko się do nich przyzwyczaja. Aby uniknąć wyhamowanej reakcji, środki należy stosować naprzemiennie. Należy pamiętać, że łojotok wywołany kwestiami osobniczymi musi być zawsze kontrolowany. Po skończonej kuracji zawsze powinny być stosowane specjalistyczne preparaty ale ze zmniejszoną częstotliwością, tak aby chociaż dwa razy w tygodniu całkowicie odblokować ujście mieszków włosowych, dając im tlen i przeciwdziałać utracie włosów.

Schemat stosowania preparatów trychologicznych jest zawsze ten sam, a więc około 15 – 20 minut przed myciem należy zaaplikować lotion peelingujący, maskę seboregulującą czy serum na bazie olejów eterycznych. Następnie przejść do procesu mycia. Myć szamponem wtedy kiedy jest potrzeba, nawet codziennie, ale tylko takim przeznaczonym do skóry łojotokowej z dużą ilością olejków, ekstraktów roślinnych wysokiej jakości. Skórę głowy powinno się myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia preparat pozostawić na około 2 – 3 minuty i obficie spłukać wodą. Po delikatnym osuszeniu skóry głowy i włosów należy zaaplikować lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, reguluje pracę gruczołów łojowych, udrażnia mieszek włosowy dzięki czemu włosy na dłużej pozostają puszyste i świeże. To produkt bez spłukiwania. Ważne jest aby nigdy nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.

Styl życia i domowe środki zmniejszające objawy łojotoku:

  • Regularnie myj skórę i dokładnie spłukuj szampon
  • Unikaj szamponów z agresywnymi składnikami myjącymi
  • Unikaj produktów zawierających alkohol
  • Unikaj drapania. Drapanie może zwiększyć podrażnienie i ryzyko infekcji. Zastosuj preparat łagodzący, aby zminimalizować swędzenie.
  • Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, skórę głowy dziecka myj nawet raz dziennie. Kiedy szampon jest na skórze, wykonaj delikatny masaż szczoteczką z miękkim włosiem. Warstwa stopniowo się złuszczy, a skóra pozostanie czysta i świeża.

Zapraszamy na badania osoby o różnym natężeniu problemu. Stosowane przez nas kuracje w szybkim czasie łagodzą i leczą nawet najintensywniejsze stadia choroby. Prawidłowe rozpoznanie i szybka reakcja gwarantują przywrócenie komfortu i dobrego wyglądu.

 

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego usunięcia łojotoku skóry głowy, regulacji pracy gruczołów łojowych, udrożnienia ujść mieszków włosowych, w efekcie zachowanie świeżych i zdrowych włosów na dłużej jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii dzięki wykorzystaniu preparatów o wysokiej zawartości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych, więc najwyższej jakości z czym wiąże się wysoka skuteczność zabiegów trychologicznych. W trakcie zabiegów wykonywany jest zazwyczaj masaż relaksacyjny, który koi zakończenia nerwowe co w połączeniu z unoszącym się zapachem olejków wprawia w błogi relaks. Trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów. Wskazane są zabiegi przypominające raz na 3 miesięce.

Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są wysoce skuteczne. Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trichoskopem specjalista dobiera najlepszą, która z metod będzie najlepsza.

Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu.

Połączenie profesjonalnych zabiegów gabinetowych wraz z intensywną kuracją domową jest gwarancją szybkiego uporania się z problemem i doprowadzenia do odrostu nowych włosów, które wypadły na skutek istniejącego łojotoku.

 

Znalezienie sposobu na łojotok pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łojotoku poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

 

Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa

Do końca marca badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łojotok Sprawdź >>