Porost włosów

Dorosły człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Ich główną funkcją jest ochrona głowy.

Zbudowane są z korzenia zwanego też cebulką, osadzonego w mieszku oraz łodygi będącej ich widoczną na zewnątrz częścią. W mieszku powstają nowe włosy na skutek nagromadzania się keratynocytów – komórek syntetyzujących białko strukturalne, będące ich głównym składnikiem. Wewnątrz mieszka i cebulki znajduje się brodawka, do której naczyniami krwionośnymi dostarczane są tlen, witaminy i substancje odżywcze niezbędne do rozwoju zdrowej łodygi. Nad cebulką rozmieszczone są gruczoły łojowe odpowiedzialne za natłuszczenie włosów i skóry głowy. Łodyga składa się z trzech części – położonego wewnętrznie rdzenia, stanowiącej aż 90% kory i łuski będącej warstwą ochronną.

 

Cykl życia

Cykl ich wzrostu i wypadania powtarza się średnio 20-30 razy w ciągu życia co około 3-4 lata.

fazy życia włosa

Każde włókno przechodzi z fazy aktywnej, anagenowej do telogenowej fazy spoczynku. Każdy mieszek jest niezależny, dlatego podczas prawidłowej fazy wymiany wzrostu włosa nie ma możliwości utraty ich wszystkich jednocześnie.

Powtarzalne cykle wzrostu składają się z trzech faz: anagenowej, katagenowej i telogenowej.

  1. Anagenowa faza wzrostu
    Najdłuższa z faz – faza wzrostu mogąca trwać od dwóch do nawet ośmiu lat. W jej trakcie komórki namnażają się tworząc widoczną na zewnątrz łodygę, jest to jego nieaktywna część. Odżywianie włosa przebiega w korzeniu, aktywnej części umieszczonej w mieszku. Jego długość zależna jest od długości fazy anagenowej – im dłuższa faza tym bardziej prawdopodobne, że można zapuścić je nawet do znacznej długości. Tempo wzrostu zależne jest również od ciśnienia krwi – im wyższe ciśnienie, tym szybsze tempo wzrostu. Na miesiąc przybywa pomiędzy 1 a 2 cm włókna, mało prawdopodobne jest wyhodowanie włosów dłuższych niż półtora metra.
  2. Katagenowa faza regresji
    Kolejną po anagenowej jest przejściowa faza katagenowa mogąca trwać od dwóch do czterech tygodni. Nie ma ona wpływu na łodygę, oddziałuje jedynie na korzeń obkurczając go i uniemożliwiając wzrost. Korzeń bytuje biernie w mieszku gdzie zaczyna się formować nowa brodawka.
  3. Telogenowa faza spoczynku
    Kolejna z faz może trwać około 2 miesiące, jest to faza spoczynku podczas której korzeń oddziela się od brodawki a ta zaczyna produkować nowy włos. Maksymalnie 15% ze wszystkich znajdujących się na głowie powinno znajdować się w fazie spoczynkowej kończącej cykl życia. Następuje ich naturalny porost, w którym stare zostają wypchnięte z mieszka przez nowe, następowe.

Czy po mechanicznym wyrwaniu włosa z mieszka wyrośnie nowy?

Mechaniczne wyrwanie wraz z cebulką nie oznacza, że w danym mieszku nie odrośnie już nowe włókno. Cykl wymiany wzrostu występuje średnio około 25 razy w ciągu życia. Podczas mechanicznego usunięcia cebulki nie wiemy, w jakiej fazie znajdował się włos w momencie jego wyrwania. Naturalnie fizjologiczna wymiana następuje co około 3-6 lat. Gdy poprzez wyrwanie zaburzony zostaje naturalny cykl, odrost nowego trwa nieco dłużej, natomiast brodawka regeneruje się i rozpoczyna produkowanie nowego włókna.

Istnieje również możliwość, że po mechanicznym usunięciu mieszek zostanie spłycony, co w efekcie spowoduje odrost włókna cieńszego od poprzedniego lub też nastąpi zupełne spłycenie mieszka. Przyczynić się do tego stanu mogą: stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stany zapalne organizmu, zła dieta.

 

Jak przyspieszyć porost włosów?

Wiele kobiet przychodzących do trychologa skarży się na zbyt wolny wzrost włosów. Jak przyspieszyć porost włosów, tak, zeby były zdrowe i mocne? Po pierwsze i najważniejsze należy uzbroić się w cierpliwość, nawet jeśli zastosujemy się do wszystkich rad, włos nie urośnie więcej niż 2 cm w ciągu miesiąca. Faza wzrostu włosa (anagen) to czas kiedy w mieszku włosowym zachodzą liczne podziały komórkowe i włos wydłuża swoją łodygę. Faza trwa około 4 lat i ponad 80% włosów na głowie powinno być właśnie w tej fazie. Średnia dobowa szybkość wzrostu włosa waha się od 0,37 mm/dobę do 0,44 mm/dobę, czyli miesięcznie jest to ok 1-1,5 cm. Szybkość wzrostu włosa jest uwarunkowana genetycznie, ale też waha się w zależności od płci (u mężczyzn włosy rosną szybciej), wieku (najszybciej między 15 a 30 rokiem życia) czy stanu odżywienia, a nawet lokalizacji (u obiet najwolniej rosną na skroniach). Pomijając uwarunkowania genetyczne, płeć i wiek jak więc przyspieszyć wzrost?

Systematyczne stosowanie kuracji trychologicznych przyspiesza wzrost wpływając pozytywnie na jego grubość i witalność.

Należy stymulować mieszki w których występuje nadmierne wypadanie do intensywnej produkcji nowych włosów

Wskazane a nawet konieczne jest wtedy stosowanie kuracji trychologicznych. Wpływają one zarówno na wyhamowanie wypadania jak i szybki porost w aktywnych mieszkach.

Wiele niekorzystnych czynników wpłynąć może na spłycenie mieszków, systematyczne stosowanie kuracji zewnętrznych jest w stanie wyhamować a nawet odwrócić ten proces. Jeżeli mieszki są zupełnie spłycone już kilka lat nie jest możliwe ich ponowne aktywowanie żadną zewnętrzną ani wewnętrzną kuracją.

Naturalnie włos wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy, następowy, jeżeli cykl ten zostaje zaburzony bardzo istotna jest szybkość reakcji na problem. Jeżeli pojawił się problem nadmiernego wypadania to od tego momentu mamy maksymalnie kilka miesięcy, aby uratować ich jak największą ilość czyli zahamować wypadanie i umożliwić porost nowych z aktywnych mieszków.

Kwestia, aby uratować jak najwięcej mieszków, które obumrzeć mogą z powodu schorzenia.

Odpowiedni masaż skóry

Zastosowanie indywidualnie dobranego preparatu trychologicznego potęguje ukrwienie, zwiększając tym samym dopływ krwi do brodawki. Jest to zewnętrzna kuracja, która w efekcie dostarcza dodatkowy pokarm dla cebulek, pobudzając produkcję włosów i wydłużając fazę ich wzrostu.

Odpowiednia pielęgnacja

Będziemy powtarzać wielokrotnie dobrze dobrany szampon, pozwoli zadbać o zdrową i czystą skórę a to podstawa mocnych włosów. Odpowiednia odżywka zadba o bezpieczeństwo i wygląd łodygi włosa, dzięki temu włosy nie będą się łamać i dawać złudnego wrażenia, że włos za wolno lub wcale nie rośnie. Rady jak dobierać szampon, jak oczyszczać i jak dobrać odżywkę, znajdziecie w poprzednich artykułach. Oczywiście ważne jest również odpowiednie używanie, suszarek, lokówek, prostownic itd.

“Każdy włos na wagę złota”

Im szybsza reakcja tym też większa szansa na zapobiegnięcie wypadaniom, to też szybkie dostarczenie odpowiednich składników mieszkom. Nie wystarczy jedynie zahamowanie tego procesu, należy wzmacniać każdy z mieszków mogacych przeżyć i produkować nowe włosy.

 

Co na porost włosów?

Poniżej wszystko co należy zastosować na porost włosów od produktów do wcierania w skórę głowy , przez intensywne zabiegi trychologiczne aż do codziennej diety i suplementacji.

Preparaty do wcierania

Bardzo ważny punkt w stymulacji wzrostu włosów, preparaty do wcierania w skórę głowy. Nie chodzi tylko o te produkty, które stymulują wzrost włosów ale również hamują wypadanie. Dlaczego? Bo im dłużej włos żyje czyli trwa w fazie wzrostu (anagenu) tym większą długość osiąga. Bardzo często preparty mają podwójne działanie stymulują wzrost poprzez pobudzanie komórek macierzy włosa, poprawiają mikrokrążenie, odżywiają cebulki, zwiększają siłę włosa i hamują wypadanie.

Mezoterapia igłowa

Zabieg znany od dawna ze swojej skuteczności. Połączenie zabiegów z kuracją domową pozwala uzyskać dużo lepsze efekty w dużo krótszym czasie. Warto więc rozpocząć go jak najszybciej. Trycholog doradzi jaka ilość zabiegów i z jaką częstotliwością będzie potrzebna do uzyskania zadowalających efektów indywidualnie.

Dieta /suplementacja

Zmiana diety wprowadzenie więcej warzyw, owoców, orzechów i ziół jest najlepszym rozwiązaniem żeby mieć zdrowe i piękne włosy. Wprowadzenie suplementacji jak najbardziej może pomóc w walce o zdrowe włosy, ale zmiany powinniśmy rozpocząć od diety.

 

Sprawdź wszystkie możliwe metody zagęszczania, porostu włosów

 

lub umów wizytę u trychologa, specjalisty od włosów żeby skonsultować swoje włosy i ich porost

 

Do końca marca badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy