Czy farbowanie włosów szkodzi?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 19 stycznia 2015

Wiele z nas włosy farbuje latami, wciąż zadając sobie pytanie, czy to szkodzi

Regularność farbowania
Czas trzymania farby
Składniki chemiczne

Hipokryzją byłoby sądzić, iż farba dodaje urody włosom. Oczywiście dobrze dobrany kolor, idealnie podkreśli walory kobiecej urody, ale niestety same łodygi z czasem staną się bardziej matowe, ze skłonnością do kruszenia się. Należy pamiętać, że
regularne farbowanie z czasem oddziałuje na włosy średnio korzystnie
. Włosy farbowane nigdy nie będą tak zdrowe, jak te naturalne. Pod wpływem farby struktura włosa zmienia się, włosy całkowicie inaczej zachowują się przy modelowaniu, czesaniu, myciu. Każde farbowanie powoduje zwiększoną utratę kosmków tego dnia. Wzrastają także wymagania co do jakości i częstotliwości stosowania wszelakich preparatów nawilżających. Szczególnie włosy rozjaśniane – one proszą się o najintensywniejszą opiekę pielęgnacyjną.

Jak farbowanie wpływa na włosy?

hair-834573_960_720Współczesne Kobiety przywykły już do farbowania swoich włosów. Nawyk ten jest tak silny, że regularne, comiesięczne sesje z farbą na głowie to po prostu rytuał niemal każdej kobiety dbającej o wygląd. Po farbę sięgają dla poprawienia urody, zamaskowania siwizny czy poprawy nastroju. Wiele się mówi o szkodliwości farbowania, jednakże prawda jest taka – ile głów, tyle rodzajów farbowania. Pamiętajmy, że niektóre kobiety lubią nosić stale ten sam kolor włosów, inne z kolei bawią się kolorami, nowościami, są również takie, które z czarnego pragną zrobić blond. Każda taka zmiana silnie obciąża łodygi włosa.

Farbowanie samo w sobie nie jest złe – włosy farbowane lśnią, błyszczą się. Problemem staje się dopiero częstotliwość nakładania farby ( bo odrosty ) i upływ czasu, po każdym farbowaniu włosy bardziej się wysuszają. Istotny również jest wybór farby, jej marka. Chodzi o jakość i w miarę bezpieczny preparat. Ze strony prawnej, wspomnijmy, że od maja 2011 na mocy przepisów Unii Europejskiej, producenci farb muszą umieszczać ostrzeżenia na produktach do farbowania włosów. Oczywiście również zwróćmy uwagę, że na każdym pudełku odnajdziemy informację, że należy przed farbowaniem wykonać próbę uczuleniową. Niestety, zdaniem lekarzy ostrzeżenia te są zbyt mało widoczne. Zdarzyły się bowiem w historii, zgony kobiet silnie uczulonych na zawarte w farbach składniki chemiczne. Ku przestrodze farbujących – zawsze należy wykonać próbę uczuleniową, nawet jeżeli nie zmieniamy rodzaju farby!!!

Idealna koloryzacja włosów

Kolejna kwestia – gdzie wykonać koloryzację włosów,  żeby było bezpieczniej? W domu, czy u fryzjera? Samodzielnie a może z pomocą koleżanki?

Każda ewentualność jest dobra. Wiadomo, jak ktoś nam będzie pomagał, dokładniej nałoży farbę na odrosty, co uchroni przed nadmiernym wysuszeniem pozostałe włosy. W koloryzacji włosów mają znaczenie użyte środki. W zależności, jaką chcemy utrzymać trwałość koloru, tymczasowy czy stały, sięgamy po trwałe farby, szampony koloryzujące, szamponetki, płukanki, maseczki farbujące. Kolejną możliwością jest henna. To jedyny środek, który nie zniszczy nam włosów, ponieważ henna nie wpływa na obklejanie włosa warstwą nieprzepuszczającą składników odżywczych.

Każde farbowanie wpływa negatywnie na jakość włosów, ale dzięki dostępnemu szerokiemu wachlarzowi specyfików, zakładów fryzjerskich i naszej wiedzy, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować negatywne efekty procesu farbowania, a nawet wzmocnić włosy odpowiednio dobraną pielęgnacją.

Brak komentarzy do wpisu