Jakich witamin brakuje gdy wypadają włosy?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 17 sierpnia 2022

Spis treści:

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest dostarczanie mu różnorodnych składników odżywczych. Niedobór witamin może przejawiać się na wiele sposobów – również poprzez nadmierne wypadanie włosów. Kruche i łamliwe kosmyki, matowy kolor, rozdwajające się końcówki – wszystkie te oznaki sygnalizują, że organizmowi brakuje potrzebnych mu składników. Co powinno więc znaleźć się w naszej diecie, by cieszyć się piękną, lśniącą i bujną fryzurą?

Wypadanie włosów – witaminy wpływające na stan kosmyków

Najważniejszą rolę w zapobieganiu wypadania włosów i dbaniu o zdrowy stan kosmyków odgrywają witaminy z grupy B, w tym między innymi B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B7 (biotyna) oraz B12 (kobalamina). Jakie jest ich działanie?

  • Ryboflawina (B2) oddziałuje na cebulki włosa, przyczynia się do ich wzrostu, zwiększa odporność na czynniki zewnętrzne i zapobiega wypadaniu.
  • Kwas pantotenowy (B5) wpływa na pigmentację i może przyczynić się do spowolnienia procesu siwienia.
  • Biotyna (B7) wzmacnia mieszki włosowe, a jako że jest to związek chemiczny bogaty w niezbędną do powstawania keratyny siarkę, hamuje też wypadanie kosmyków.
  • Kobalamina (B12) również zapobiega wypadaniu kosmyków, a także zmniejsza ich przetłuszczanie się.

Poza tymi z grupy B, jakich jeszcze witamin brakuje, gdy wypadają włosy? W dążeniu do dobrej kondycji kosmyków ważną rolę odgrywają witaminy A i E. Pierwsza z nich wspiera działanie kreatyny (budulca), natomiast druga poprawia krążenie, pobudzając tym samym cebulki do wzrostu. Poza nimi do walki o silne i zdrowe kosmyki swoją „cegiełkę” dokładają też składniki mineralne: cynk, żelazo, selen i krzem.

Dostarcz swojemu organizmowi tego, czego potrzebuje

W pogodni za pięknymi i lśniącymi włosami korzystamy z różnego rodzaju masek, odżywek i szamponów. O ich stan warto jednak zadbać również od wewnątrz. W pierwszej kolejności powinniśmy spojrzeć na naszą dietę i zastanowić się, czy spożywane przez nas posiłki rzeczywiście są pełnowartościowe. W jakim pożywieniu szukać wymienionych wcześniej składników, aby nie dopuścić do ich braków? Witaminę B2 znajdziemy między innymi w produktach pełnoziarnistych, warzywach liściastych i mięsie wieprzowym, B5 – w wątróbce, rybach morskich, orzechach i pestkach słonecznika. Źródłami biotyny są z kolei żółtka jaj, szpinak, a także ponownie – wyroby pełnoziarniste, orzechy oraz wątróbka. W celu uzupełnienia braków witaminy A i E sięgajmy na przykład po marchew, szpinak, oliwę z oliwek i oleje roślinne.

Jeśli zaś chodzi o kapsułki i witaminowe suplementy, które możemy kupić w aptekach i sklepach, to nie należy „na ślepo” uzupełniać nimi braków w diecie. Taka decyzję najlepiej poprzedzić konsultacją z lekarzem.

Jak widać, walka o piękną fryzurę jest jednocześnie dbaniem o zdrowie ogólne naszego organizmu. O ile nie mamy do czynienia z poważnymi chorobami o podłożu wirusowym, bakteryjnym, genetycznym lub hormonalnym, to z problemem wypadających i łamliwych włosów możemy walczyć z domu, wybierając zdrowe, pełnowartościowe pokarmy.

Brak komentarzy do wpisu