Metale ciężkie a włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 18 września 2015

Spis treści:

SplitShire-1759Żyjemy w pełnym toksyn świecie, w którym metale ciężkie są obecne niemal wszędzie i nie sposób ich uniknąć. Zatrucie organizmu metalami ciężkimi może powodować wiele groźnych, ostrych i przewlekłych chorób układu krążenia, a także układu nerwowego, nerek i chorób nowotworowych. Niestety najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że to nadmiar metali ciężkich jest odpowiedzialny za nasze dolegliwości. Wywołują zatrucia, alergie, defekty skóry, wypadanie włosów a w skrajnych sytuacjach. Twój organizm broniąc się przed nimi, wytwarza torbiele i zmiany rakowe.

Obciążenie metalami ciężkimi może powodować, np.: zatrucia pokarmowe, bóle głowy czy bóle mięśni. Toksyczne substancje kumulują się w naszym organizmie. U przeciętnego człowieka może odłożyć się w ciągu jednego roku nawet 8 kilogramów trucizn.
Wśród metali występują mikroelementy, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmów żywych (np. miedź, cynk, chrom, żelazo) oraz takie, które są dla nich zbyteczne (m.in. kadm, ołów, rtęć). Jednakże ich wspólną cechą jest to, iż po przekroczeniu pewnej granicy stają się toksyczne i są bardzo niebezpieczne dla roślin, zwierząt i człowieka . Ich obecność w organizmie może prowadzić między innymi do pogorszenia stanu włosów ich zmatowienia, suchości, łamliwości i wypadania.

Wpływ metali ciężkich na włosy

Włosy o wiele bardziej niż jakakolwiek inna cześć ciała ludzkiego zdradzają stan naszego zdrowia. Analiza składników mineralnych włosów to procedura coraz częściej stosowana w celu zdiagnozowania przeróżnych schorzeń. Żelazo, cynk, miedź i mangan, są to metale odżywcze niezbędne do życia. Gdy któregoś z nich brakuje nasze ciało przestaje prawidłowo funkcjonować i zaczynają się choroby. Zaburzenia składu minerałów i ich większe niedobory są powodem między innymi: bóle głowy, zaburzenia pracy serca, obniżenie wydolności, bóle mięśni, depresje, skurcze mięśni łydek, alergie, zaburzenia metabolizmu a także wypadanie włosów.

Brak żelaza

powoduje przesuszenie, łamliwość i wypadanie włosów. Niedobór tego mikroelementu uzupełniają czerwone mięso, tłuste ryby, zielone warzywa, suszone owoce. Trzeba pamiętać, że kawa i herbata utrudniają wchłanianie żelaza.

Niedobór cynku

prowadzi do masowego wypadania włosów, matowości, przesuszenia i łamliwości. Cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych i skóry, wpływa bezpośrednio na tworzenie się keratyny, reguluje pracę gruczołów łojowych. Cynk znajdziemy w takich produktach jak – małże, ostrygi, wędzone i surowe, zarodki pszenne, wątroba wieprzowa, pieczeń wołowa, fasola, wątróbka kurza, migdały, chleb pełnoziarnisty żytni, węgorz, groszek zielony

Niedobór miedzi

powoduje odbarwienie i wypadanie włosów. Produkty bogate w miedź to kasza gryczana, czerwone mięso, zielone warzywa liściaste, wątroba, jajka, ryby, banany, soja.

Niedobór manganu

spowolnienia tempo wzrostu włosów. Brak tego pierwiastka w organizmie uzupełnią: orzechy laskowe i włoskie, orzechy ziemne i migdały, ziarno słonecznika, szpinak, groch, ziemniaki.

Toksyczność metali ciężkich

Poważne zagrożenie dla zdrowia stanowią metale ciężkie: rtęć, ołów, kadm, tal, bar. Ich obecność w organizmie może prowadzić do pogorszenia stanu włosów ich zmatowienia, suchości, łamliwości i wypadania. Związki te wykrywane są w organizmie dzięki analizie pierwiastkowej włosa.

Toksyczność metali ciężkich zależy przede wszystkim od stopnia skażenia, ale także od gatunku i wieku organizmu, drogi wprowadzenia ich do organizmu, postaci chemicznej, rodzaju oddziaływania z innymi metalami, czy stanu fizjologicznego organizmu. Metale wnikają do organizmu przez drogi oddechowe lub przewód pokarmowy, a następnie wraz z krwią transportowane do tkanek i organów, gdzie są koncentrowane i magazynowane.

Brak komentarzy do wpisu