Siwe włosy – czego o nich nie wiesz?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 17 lutego 2016

Spis treści:

W ramach ciekawostek o włosach przedstawiamy Wam 10 rzeczy, których nie wiesz o siwieniu

Co odpowiada za naturalny kolor włosów

1. Za naturalny kolor naszych włosów odpowiedzialne są znajdujące się w korzeniach włosa melanocyty – komórki wytwarzające substancje koloryzujące – melaniny. Są to mikroskopijne cząsteczki, które osiadają na włóknach keratynowych budujących włos.Odcień włosa zależy od liczby i rodzaju cząsteczek w cebulce. Od eumelaniny zależy ton włosów – im więcej, tym włos ciemniejszy. Natomiast feomelanina nadaje naszym włosom odcień – im mniej feomelaniny, tym włos bardziej popielaty, im więcej – tym odcień jest cieplejszy, aż po intensywnie rudy.

Pierwsze siwe włosy

Back_head,_grey_hairs2. Pierwsze „siwe” włosy tak naprawdę wcale nie są siwe – są całkowicie pozbawione barwnika –czupryna w wyniku zaprzestania pracy przez melanocyty ma kolor keratyn, które budują włos, a więc biały, lekko beżowy lub jasnożółty. Siwy kolor to złudzenie, które pojawia się, kiedy porównujemy go z włosami, które mają jeszcze pigment.

Długość życia włosa i kolor

3. Długość życia włosa i jego kolor to dwie odrębne rzeczy. Włosy tworzą komórki aktywnie dzielące się, zwane komórkami macierzystymi. Komórki pigmentowe, czyli melanocyty odpowiedzialne są za pigment, czyli barwę włosa. Zazwyczaj działają jednocześnie, ale może zdarzyć się, że któreś zużywają się przedwcześnie, stąd też częsty widok bujnych, ale „siwych” włosów.

Wyrywanie siwych włosów

4. Wyrwanie siwego włosa nie sprawi, że następny, który wyrośnie z tego miejsca będzie miał barwę. Jeśli zdolność pigmentacji w mieszku włosowym wyczerpuje się, to kolejny włos z tego mieszka włosowego zawsze już będzie siwy.

Siwienie fizjologiczne (starcze)

5. Siwienie fizjologiczne, zwane inaczej starczym, rozpoczyna się zazwyczaj między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Pojawianie się pierwszych włosów bez barwnika w wieku dwudziestu kilku lat to siwienie przedwczesne.
Istnieje tak zwana zasada 50-50-50, która mówi, że 50% osób w wieku 50 lat ma na głowie 50% włosów siwych.

Jaka rasa najszybciej siwieje?

6. Najwcześniej siwieje rasa biała – w tym osoby rude na samym początku, później Azjaci, a na samym końcu Afroamerykanie. Oczywiście jak od każdej zasady, zdarzają się wyjątki.

Utrata koloru włosów

7. Za utratę koloru odpowiedzialne są przede wszystkim geny. To one regulują tak zwany potencjał pigmentowy mieszków włosowych. Naukowcy twierdzą, że możliwe będzie przywracanie barwy włosom siwym poprzez wstawienie odpowiedniego genu do mieszka włosowego. Technika jest obecnie w fazie testów na myszach albinosach. Szef zespołu naukowców zajmujących się badaniami, Robert Hoffman twierdzi, że najłatwiej można zmienić barwę włosów siwych, ale najtrudniej będzie uzyskać kolor blond.

Choroby wywołujące przedwczesne siwienie

8. Istnieje szereg chorób, które wywołują przedwczesne siwienie. Zaliczyć możemy do nich np. anemię złośliwą, genetyczną chorobę Wernera, chorobę Addisona-Biermera, czy cukrzycę. Również choroby nadnerczy, jajników i tarczycy nie pozostają bez znaczenia.

Wpływ stresu na siwienie

9. Duży wpływ ma oczywiście również stres. Układ nerwowy to bardzo skomplikowany twór. Pod wpływem silnego stresu następuje skurcz naczyń krwionośnych, który upośledza dokarmianie ceulek włosowych. Podejrzewa się również, że stres utrudnia przyswajanie pierwiastków niezbędnych do życia włosa.Przyczyną siwienia może być także niedobór miedzi i witaminy B5, jednak nie zostało to jeszcze udowodnione naukowo. Niedobory te wystepują zazwyczaj u osób w podeszłym wieku lub żyjących w napięciu nerwowym i niezbyt radzących sobie ze stresem.

Syndrom Marii Antoniny

10. Historia zna przypadki, w których włosy straciły barwę w tempie ekspresowym. Na pewno słyszeliśmy o „syndromie Marii Antoniny”. Francuska królowa osiwiała ponoć w noc przed swoją egzekucją. Podobnie stało się z Tomasem More podczas czekania w areszcie na wykonanie wyroku. Również polski dziennikarz Wojciech Sumliński twierdzi, że podczas swojego czterodniowego pobytu w areszcie, kompletnie osiwiał.

Brak komentarzy do wpisu