Struktura i stopień porowatości włosa

Autor: Hair Medica
Utworzono: 01 lutego 2016

Spis treści:

1Porowatość włosów określa się na podstawie ich stanu. Wszystkie szczegóły dotyczące włosów mają wpływ na ich klasyfikację. Aby dobrać odpowiednią pielęgnację i rozpocząć starania o zregenerowanie włosów, warto na początku dokładnie określić ich porowatość. Wykonaj prosty test, który w łatwy sposób to pomoże w określeniu porowatości włosa.Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą wrzuć swój jeden włos i zostaw go na ok. 5-10 minut. Po upływie tego czasu sprawdź, czy włos nadal znajduje się na powierzchni wody (włosy niskoporowate), czy zanurzył się tylko trochę (włosy średniporowate), a może wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie znajduję się pod wodą (włosy wysokoporowate). Ten eksperyment daje dużo do myślenia. Włosy dzielą się na:

Niskoporowate – Są to włosy uznawane za ogólnie zdrowe. Łuski są ściśle ułożone. Włosy niskoporowate są z reguły odporne na stylizację, nie układają się zbyt dobrze i mają problem z chłonięciem wody. Z drugiej strony, włosy niskoporowate są znacznie mniej odporne na zniszczenia i oporne w oddawaniu właściwości odżywczych. Włosy tego typu uznawane są za najzdrowsze – nie puszą się i nie elektryzują, są lśniące i widać to na pierwszy rzut oka. Włosy niskoporowate trudno zmoczyć, a po zmoczeniu schną bardzo długo.
Wysokoporowate – Włosy tego typu są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate chłoną wszystko jak gąbka, ale równie chętnie to wszystko oddają. Jeśli twoje włosy łatwo zmoczyć, a wysychanie zajmuje im przysłowiową sekundę, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate. Wadą takich włosów jest fakt, że ich kondycja jest bardzo słaba – są suche, zniszczone, puszą się jak u pudla i źle znoszą wszelką stylizację (działanie lokówką, prostownicą i suszarką). Ich zaletą jest to, że z reguły dobrze się układają i są posłuszne.
Średnioporowate – To mieszanka włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Taką mieszankę ma wiele osób z wielu powodów. Włosy w dobrej kondycji można zniszczyć zbyt częstą i agresywną stylizacją lub regularnym farbowaniem. Również niewłaściwa (lub brak) pielęgnacji prowadzi do pogorszenia stanu włosów, a stąd już tylko krok do wysokiej porowatości.

Włosy o niskiej porowatości

Nie wymagają wiele, bo z natury wyglądają dobrze i są zdrowe. Najlepsze będą lekkie konsystencje produktów. Należy unikać składników filmotwórczych, czyli tzw. oblepiaczy (silikonów, polyquaternium) – na to można pozwolić sobie tylko na końcówkach lub w chłodniejszych miesiącach, gdy włosy wymagają ochrony przed ocieraniem o czapkę i szalik.

3Odpowiednie oleje i masła:
• olej kokosowy
• olej palmowy
• olej arganowy
• masło shea
• masło kakaowe
• masło kakaowe

 

Włosy o średniej porowatości

Pielęgnacja powinna być uśredniona, umiarkowana. Trochę bogatych konsystencji, a trochę lekkich. Dobieranie kosmetyków odbywa się metodą prób i błędów, ponieważ nie wiadomo do końca, co będzie im odpowiadać najlepiej. Raczej nie ma składników, które szczególnie by takim włosom szkodziły. Substancje filmotwórcze mogą być mile widziane na końcówkach, raczej omijamy okolice skalpu. Łagodne mycie na co dzień, a co jakiś czas mocniejszy szampon.
Włosy o średniej porowatości mogą lubić różne oleje, zarówno te pasujące porowatości niskiej jak i wysokiej. Warto wypróbować szczególnie:44

• olej kokosowy
• olej macadamia
• olej sezamowy
• olej ze słodkich migdałów
• oliwa z oliwek
• olej z orzechów laskowych
• olej arganowy

 

Włosy wysokoporowate

Najczęściej są wynikiem błędnej pielęgnacji oraz stylizacji wysokimi temperaturami. Włosy są widocznie suche i zniszczone, często się puszą i ciężko je okiełznać. Po przejechaniu po nich, pomiędzy palcami odczuwalna jest ich szorstkość. Włosy szybko schną, ale też szybko przyjmują wodę. Przyspiesza to ich mycie i suszenie, jednocześnie powodując duże puszenie, kiedy na zewnątrz jest wysoka wilgotność. Stosunkowo łatwo jest je ułożyć lub nadać pożądany skręt.
Dobrze działają na nie silnie skoncentrowane, bogate maski zawierające duże ilości składników nawilżających i protein. Godne polecenia są:

55• olej z orzechów włoskich
• olej lniany
• olej sojowy
• olej z pestek dyni
• olej z nasion truskawki
• olej konopny
• olej z pestek winogron
• olej z pestek arbuza
• olej z ogórecznika

Najczęściej stosowane wartościowe składniki w produktach do włosów to proteiny, humektanty i emolienty. To one dbają o zdrowy wygląd Proteiny, humektanty, emolienty włosa, nadają gładkość, blask i regenerują.
Proteiny to cząsteczki białka, które wypełniają ubytki we włosie i otaczają go ochronnym „płaszczykiem”. Proteiny o małych cząsteczkach wnikają pomiędzy łuski, nawilżając i odżywiając włos. Proteiny o dużych cząsteczkach tworzą warstewkę na powierzchni włosa. Popularnie stosowane proteiny to jedwab, keratyna, elastyna, kolagen, proteiny mleka, proteiny sojowe, proteiny pszeniczne. Proteiny są szczególnie lubiane przez włosy o wysokiej porowatości – pozytywnie wpływają na ich elastyczność, wygładzają. Włosy niskoporowate zwykle nie lubią protein i reagują na nie puszeniem i/lub przesuszeniem. Są oczywiście pewne wyjątki.
Humektanty to składniki nawilżające, higroskopijne, skupiające wodę. Składniki takie wiążą wodę we włosie, nawilżając go. Humektantami są na przykład gliceryna , kwas hialuronowy , d-pantenol, aloes , miód, mocznik, mleczan sodu. Również niektóre proteiny mają właściwości higroskopijne. Humektanty wymagają towarzystwa emolientów, ponieważ w suchym otoczeniu zamiast skupiać wodę we włosie, ułatwiają jej ucieczkę.
Emolienty tworzą warstwę okluzyjną chroniąca przed utratą wody. Emolienty zabezpieczą wewnątrz włosa wilgoć związaną przez humektanty. Emolienty wygładzają włosy, nadają im gładkość i ułatwiają rozczesywanie. Emolientami są oleje roślinne, woski, alkohole tłuszczowe (np. Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol), a także parafina, silikony i inne substancje filmotwórcze.
file3731297003230Odpowiednia równowaga pomiędzy nimi jest niezbędna – przesadna pielęgnacja skupiona tylko na jednym składniku nie przyniesie dobrych efektów. Nadmiar protein skutkuje suchymi, sianowatymi włosami, które są bardzo łamliwe i narażone na uszkodzenia. Nadmiar humektantów przy dużej wilgotności powietrza spowoduje obciążenie i oklapnięcie włosów, a gdy powietrze ma niską wilgotność – nadmierne oddawanie wody, czyli przesuszenie. Nadmiar emolientów skutkuje obciążeniem i przetłuszczeniem włosów, staną się strąkowate, matowe i nieprzyjemne w dotyku. Gdy zaobserwujemy przekarmienie włosów proteinami, humektantami lub emolientami, należy umyć włosy szamponem oczyszczającym i nałożyć produkt, w którym zachowana jest równowaga pomiędzy tymi składnikami. Najlepsza będzie prosta odżywka o krótkim składzie.

Brak komentarzy do wpisu