Trądzik i hormony a wypadanie włosów

Utworzono: 27 stycznia 2023

Bolące grudki i wypryski pojawiają się nie tylko na skórze twarzy – często miejscem ich powstawania jest również skalp. Trądzik na skórze głowy występuje dosyć często i można go wyleczyć. Czasami jednak towarzyszy mu wypadanie włosów. W takich sytuacjach przyczyn upatruje się w zaburzeniach hormonalnych oraz w przyjmowanych lekach. Może być też oznaką dermatozy – konkretnie zapalenia mieszków włosowych. W jakich przypadkach konieczne jest leczenie, a w jakich symptomy nie muszą być źródłem niepokoju?

Wypadanie włosów i trądzik a hormony

Nieprawidłowości w pracy układu hormonalnego są częstą przyczyną ciężkich postaci trądziku. Jeśli razem z krostkami na skórze głowy zauważamy też nadmierną utratę kosmyków, to powodem może być jego różowata odmiana. Podejrzewa się, że ten rodzaj trądziku ma podłoże hormonalne, ale dokładne przyczyny wciąż są badane. Typowe dla niego zaczerwienie i swędzenie występują nie tylko na twarzy, ale przenosi się też na głowę.

Leki przeciwtrądzikowe i ich skutki uboczne

Zarówno przy trądziku pospolitym, jak i różowatym za utratę kosmyków mogą też być odpowiedzialne leki, jaki stosuje pacjent w celu wyleczenia schorzenia. Mówiąc dokładniej, takie skutki uboczne bywają wynikiem doustnego przyjmowania retinoidów – pochodnych witaminy A. Przypuszcza się, że substancje te (a w szczególności najpopularniejsza spośród nich izotretynoina) mogą prowadzić do wydłużenia się fazy telogenowej. Po zakończeniu kuracji i odstawieniu leków wszystko powinno jednak wrócić do normy.

Trądzik i wypadanie włosów – czy mogą być symptomami choroby?

Pospolitą, młodzieńczą lub dorosłą odmianę trądziku można pomylić z objawami choroby, jaką jest zapalenie mieszków włosowych. Dochodzi do niej w wyniku nieprawidłowej higieny skóry głowy. Gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać nadmiarowe ilości sebum. Stanowi ono pożywkę dla bytujących na skalpie bakterii, które mogą się dzięki temu rozwijać i rozmnażać. Drobnoustroje (na przykład gronkowiec złocisty) wnikają w szczelinę znajdującą się przy mieszkach, w następstwie czego wokół kosmyków powstają wypełnione ropą krosty.

Z takimi objawami należy udać się do gabinetu dermatologicznego. Są bowiem oznaką infekcji bakteryjnej, która powinna być leczona za pomocą antybiotyków. Jeśli tego zaniechamy, choroba będzie się rozwijać. Z czasem zaobserwujemy też inne nieprzyjemne objawy, jak rumień i swędzenie.

Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?

Jeśli na skalpie doszło do rozwoju krostek i grudek z ropną zawartością, to nie należy ich rozdrapywać ani wyciskać – tylko pogorszy to problem. Zamiast tego warto wprowadzić łagodne środki pielęgnacyjne, na przykład szampony, które pomogą w przywróceniu równowagi pracy gruczołów łojowych, wzmocnią kondycję kosmyków i zapobiegną wypadaniu. Przyczyn zatkania porów i zwiększonego poziomu sebum można też upatrywać w stosowaniu odżywek ze składnikami emolientującymi, nakładanych na skalp olejów oraz produktów do stylizacji. Warto sprawdzić, czy wyeliminowanie ich z codziennej pielęgnacji przyniesie złagodzenie objawów. W aptece lub gabinecie lekarskim możemy też zapytać o odpowiednie dermokosmetyki.

Wpływ hormonów na wypadanie włosów

Nieprawidłowe działanie układu hormonalnego nie zawsze musi przejawiać się i obecnością trądziku, i wzmożonym wypadaniem włosów. Drugi z objawów nierzadko występuje samoistnie. Często przyczyną łysienia są hormony androgenowe. Podwyższone stężenie dihydrotestosteronu (DHT), który jest najaktywniejszą formą testosteronu, oddziałuje na mieszki włosowe i przyspiesza przejście w fazę telogenową, co w rezultacie prowadzi do łysienia androgenowego. Jest to najczęściej spotykany typ łysienia u mężczyzn, ale podwyższone stężenie DHT obserwowane jest też u kobiet. Zwykle rozwija się po skończeniu 40. roku życia.

U kobiet zaś wypadanie włosów może być powodowane obniżeniem poziomem estrogenu. Hormon ten odpowiada za dobrą kondycję kosmyków. Jego stężenie gwałtownie spada jednak po ciąży, co może prowadzić do ich osłabienia, zmatowienia i na końcu – utraty. Gospodarka hormonalna stabilizuje się jednak samodzielnie w przeciągu kilku miesięcy po porodzie, a objawy ustępują.

Hormony tarczycy a wypadanie włosów

Przełożenie na stan naszych kosmyków może też mieć nieprawidłowo pracująca tarczycy. Gruczoł ten odpowiada za wydzielanie takich hormonów, jak m.in. kalcytonina, trójjodotyronina oraz tyroksyna. Niedoczynność tarczycy i związany z nią ich niedobór, spowalniają różne przemiany metaboliczne, co z kolei wpływa na częstsze wypadanie włosów, ich zwiększoną łamliwość oraz opóźnienie prostu nowych kosmyków. Tutaj leczenie powinno przebiegać w gabinecie endokrynologicznym.

Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Czasem związane są z obecnością typowych dla trądziku ropnych wykwitów, innym razem powodem jest zaburzona gospodarka hormonalna. W przypadku nieustępowania lub nasilenia objawów zawsze warto udać się na konsultację do specjalisty. Oceni on, czy symptomy z czasem ustaną same, czy może konieczne będzie wprowadzenie leczenia.

Brak komentarzy do wpisu