Witaminy z grupy B

Utworzono: 12 lutego 2016

Witaminy z grupy B, takie jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7) i inozytol (B8) są konieczne do wzrostu zdrowych włosów. Witaminy z tej grupy są odpowiedzialne za wzrost włosów, niedobór tych witamin może spowodować utratę włosów.

Witamina B1 nie jest syntetyzowana w organizmie ludzkim i pochodzi z pożywienia. Brak tej witaminy prowadzi do upośledzenia przewodzenia nerwów i niedoboru ATP, źródła energii komórek.

health-621356_1920Witamina B2 jest wymagana do tworzenia czerwonych krwinek, wytwarzania przeciwciał, regulacji wzrostu włosów i paznokci, skóry i rogowacenia. Reguluje aktywność gruczołu tarczowego. Zewnętrznymi objawami niedoboru ryboflawiny u ludzi są zmiany błony śluzowej jamy ustnej, warg, pęknięcia w kącikach ust. Choroby oka, takie jak zaćma, zapalenie spojówek i rogówki są również częstym wynikiem niedoboru B2. Ponad to w wyniku jej niedoboru może dojść do anemii, osłabienia mięśni i palącego bólu w stopach.

Witamina B3 (witamina PP, niacyna) przekształca się w amid kwasu nikotynowego w organizmie, który bierze udział w metabolizmie tłuszczy, białek, aminokwasów i puryn, jak również w oddychaniu tkanek i procesach biosyntezy. Rozszerza mikronaczynia (w tym naczynia mózgowe), poprawia mikrokrążenie, wywiera łagodne działanie przeciwzakrzepowe (zwiększa fibrynolizy we krwi), poprawia pamięć i koordynację ruchów. Bierze także udział w produkcji melaniny we włosach. Niedobór witaminy B3 powoduje zarówno zaburzenia wzrostu włosów, jak i przedwczesne siwienie.

Witamina B5 (kwas pantotenowy, pantenol, dekspantenol) jest odpowiedzialny za regenerację tkanki, zwłaszcza skóry i błon śluzowych. Dekspantenol jest przekształcany w organizmie do kwasu pantotenowego, który reguluje metabolizm węglowodanów i tłuszczu oraz bierze udział w syntezie acetylocholiny, kortykosteroidów, porfiryny. Przyspiesza mitozę, wzmacnia włókna kolagenu i wywiera działanie regenerujące, metaboliczne i przeciwzapalne.

Witamina B6 (pirydoksyna) umożliwia efektywne wykorzystanie glukozy w komórkach i poprawia metabolizm w tkankach mózgu, ponieważ jest głównym katalizatorem w metabolizmie aminokwasów i syntezy większości neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym. Dlatego, witamina B6 zwiększa wydajność mózgu i przyczynia się do poprawy pamięci i stan umysłu. Jest znany jako „witaminowy-lek przeciwdepresyjny”, ponieważ bierze udział w syntezie hormonów szczęścia: serotoniny, a także jest odpowiedzialny za apetyt i regulacjię snu. Niedobór witaminy B6 może być w wynikiem upośledzenia metabolizmu glutaminy, która wywołuje zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (drgawki, itp). Bierze udział w produkcji czerwonych komórek krwi i wychwytu glukozy przez komórki nerwowe. Niedobór witaminy B6 wywołuje zmęczenie, depresje, utrata włosów, pęknięcia w kącikach ust, zaburzenia przepływu krwi, drętwienie kończyn, zapalenia stawów i osłabienie mięśni. Witamina B6 jest wymagana w walce z łupieżem.

Biotynę (witamina B7) cechuje wysoka aktywność. Ta witamina na włosy działa skutecznie. Jest składnikiem enzymów regulujących białka i tłuszcze. W przypadku niedoboru biotyny, typowymi objawami jest wypadanie włosów, łupież i łojotok, zmiany skórne, blady gładki język, senność, depresja, osłabienie mięśni i tkliwość, hipotonia, wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi, niedokrwistość, utrata apetytu i nudności są również charakterystyczne dla niedoboru biotyny.

Działanie tych witamin na włosy oraz na cały nasz organizm jest zbawienne, dlatego warto dostarczać je w odpowiednich ilościach.

Brak komentarzy do wpisu