Wpływ testosteronu na wypadanie włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 20 czerwca 2021

Zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie hormonów płciowych może przyczyniać się do wzmożonego tracenia kosmyków. Najczęściej powodem jest nadmiar testosteronu – wypadanie włosów o takim podłożu obserwowane jest głównie u mężczyzn. Problem może jednak dotyczyć także kobiet. W jaki dokładnie sposób hormon ten wpływa na proces łysienia i czym można zapobiec tej przypadłości? Odpowiedzi na pytania znajdziesz poniżej.

Łysienie a testosteron

Paradoksalnie wysoki poziom testosteronu może odpowiadać zarówno za gęste owłosienie na całym ciele, jak i przyczyniać się do nadmiarowej utraty włosów. Od czego to zależy? Otóż testosteron, pod wpływem enzymów zwanych 5α reduktazami, rozkładany jest do jego aktywnej formy – DHT, czyli dihydrotestosteronu. To właśnie DHT bierze udział w rozwoju wielu cech płciowych u mężczyzn. U niektórych osób wyjątkową nadwrażliwość na jego działanie mogą wykazywać mieszki włosowe. Jego nadmiarowe stężenie skutkuje wtedy kurczeniem się mieszków, a nowo wyrastające kosmyki są cieńsze, krótsze i szybciej wypadają.

DHT wpływa też na skrócenie fazy wzrostu włosów, a wydłuża stadium, w którym obumierają. Nadwrażliwość na niego wykazują głównie mieszki rozmieszczone w części skroniowo-czołowej oraz na czubku głowy. Nadmiarowe wypadanie zwykle nie dotyczy części potylicznej.

Testosteron a łysienie androgenowe

Hormon ten jest uznawany za główną przyczynę łysienia androgenowego. Zwykle nadwrażliwość mieszków na DHT uwarunkowane jest genetycznie, a z chorobą zmagają się różni członkowie rodziny. U mężczyzn choroba ta może rozpocząć się już przed 20. rokiem życia. Początkowo dochodzi do tworzenia się tak zwanych zakoli, a następnie do stopniowego cofania się linii włosów w kierunku czubka głowy. Z czasem wszystkie obszary łysienia łączą się ze sobą.

Hormony a łupież

Nadmiar testosteronu może oddziaływać też na gruczoły łojowe znajdujące się na skalpie. Prowadzi do to wzmożonego wydzielania sebum, a w dalszej kolejności – do uporczywego łupieżu. Silna postać tej przypadłości może wpływać na pogorszenia stanu skóry głowy, a przez to do osłabienia i wypadania kosmyków. Objawy te często występują razem.

Wypadanie włosów przez testosteron u kobiet

Chociaż łysienie androgenowe jest problemem głównie występującym u mężczyzn, to zdarza się, że diagnozowane jest również u kobiet. Małe ilości testosteronu produkowane są w nadnerczach i jajnikach. Łysienie androgenowe typu żeńskiego daje inne objawy, jak u mężczyzn i zwykle rozpoczyna się w okresie okołomenopauzalnym. Z reguły nie ma jednak aż tak gwałtownego przebiegu – włosy są przerzedzone i wypadają w nadmiarze głównie przy linii przedziałka i w części czołowej. Nie dochodzi do ich całkowitej utraty.

Problemy z wypadaniem włosów u kobiet mogą też mieć źródło w zaburzonej gospodarce hormonalnej po ciąży. Wtedy jednak przyczyną jest obniżone stężenie estrogenu, który jest hormonem odpowiadającym za dobrą kondycję kosmyków.

Testosteron a wypadanie włosów – czy łysienie da się wyleczyć?

Diagnozowanie łysienia androgenowego jest dosyć proste – choroba ta daje charakterystyczne objawy, więc przeprowadzanie szczegółowych badań endokrynologicznych często nie jest konieczne. Nie ma jednak gwarancji, że uda się ją wyleczyć. Wiele zależy od nasilenia wypadania i stadium zaawansowana schorzenia. W celu zwalczania przyczyn miejscowo stosuje się lek o nazwie minoksydyl. To preparat o działaniu hipotensyjnym, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do lepszego ukrwienia wrażliwych mieszków, tym samym stwarzając warunki do wzrostu nowych kosmyków.

Terapia zwykle ma charakter zewnętrzny. Poza stosowaniem minoksydylu można w niej wykorzystywać różnego rodzaju ampułki, koncentraty i lotiony. Doustnie przyjmuje się na przykład preparaty z finasterydem. W silnych stadiach zaawansowania zadowalające rezultaty mogą przynieść zabiegi medycyny estetycznej: mezoterapia igłowa i z osoczem płytkowym, a także przeszczep.

W ramach uzupełnienia leczenia łysienia androgenowego warto wprowadzić też właściwą pielęgnację. Jeśli wraz z nadmiarowym wypadaniem cierpimy na łupież lub łojotok, konieczne może być stosowanie aptecznych szamponów przeznaczonych do niwelowania właśnie takich objawów.

Brak komentarzy do wpisu