Zioła na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 10 sierpnia 2015

Niesamowite właściwości roślin są w stanie przywrócić naszym włosom siłę i witalność, dlatego są bardzo pomocne w pielęgnacji włosów. Biologicznie aktywne składniki są dla nich silnym bodźcem, mogą przyspieszyć wzrost nawet do 3 cm. Płukanki na włosy to jeden z punktów walki o mocne i zdrowe włosy. Już nasze babcie i prababcie wiedziały, że płukanie włosy pokrzywą, skrzypem i innymi ziołami w wspaniały sposób je wzmacnia, likwiduje wypadanie, daje efekt błyszczących włosów. Mamy do wyboru bogatą ilość ziół – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Zioła potrafią wyeliminować wiele problemów z włosami w związku z tym śmiało mogą konkurować z różnymi kosmetykami, ponieważ zawierają naturalne olejki eteryczne i witaminy, Napary z ziół gotujemy w emaliowanym naczyniu. Napary muszą być przechowywane w zamkniętym naczyniu, w lodówce, nie więcej niż trzy dni.

 
stinging-nettle-765409_1280Pokrzywa

Napar z pokrzywy wypadanie włosów

100 g suszonej pokrzywy wrzucić do wrzącej wody i gotować przez pół godziny. Stosowana systematycznie płukanka na włosy z pokrzywy (po każdym myciu) zmniejsza ich wypadanie. Włosy stają się wzmocnione, zregenerowane, ładnie błyszczą. Pokrzywa zmniejsza przetłuszczanie włosów, jest pomocna w walce z łupieżem i łojotokiem. Ciekawostka jest to, że pokrzywa blokuje produkcję DHT, głownego sprawcę łysienia androgenowego. Płukanka nie nadaje się dla blondynek, przyciemnia włosy – dla brunetek/brunetów – jak najbardziej! Nie można też używać do płukanki świeżych pokrzyw, ponieważ mogą barwić włosy na …zielono.

Skrzyp

Napar ze skrzypu na wypadanie włosów

Kuracja ze skrzypu polnego należy do kuracji odżywiających włosy. Skrzyp polny odżywia zniszczone włosy oraz nawilża ich suche końcówki. Oprócz pielęgnacyjnych walorów zabieg wzmacnia ochronną strukturę włosa i broni go przed dalszym niszczeniem oraz pomaga zapobiegać przenikaniu szkodliwych substancji we włosy. 5 łyżek suszonego ziela skrzypu gotować na wolnym ogniu w litrze wody przez 30 minut. Systematyczne wcieranie w skóre głowy zmniejsza wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost, wzmacnia i regeneruje nawet bardzo zniszczone wlosy.

Napar na ogólne wzmocnienie włosów: Po jednej łyżce rozmarynu, rumianku, lawendy, dodać do tego cztery liście laurowe, a wszystko zalać litrem wrzącej wody i gotować przez 10 minut. Naparu używamy do ostatniego płukania włosów

Wywar na przetłuszczające się włosy: Najczęstszą postacią leku jest wywar z kory dębowej. Kora dębu ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako składnik w preparatach do pielęgnacji przetłuszczających się włosów.

Wywar z kory dębowej: Korę rozdrobnić. 1 łyżkę zalać szklanką wody i gotować 15 minut. Pozostawić pod przykryciem 15 minut, potem przecedzić. Stosowanie odwaru z kory dębowej do płukania ciemnych włosów pomaga w ich pielęgnacji, zapewnia kolor, przyciemnia także siwiznę.Włosy wyglądają na zdrowsze i jak wspomniałam wyżej są bardziej podatne na układnie, bo płukanka sprawia, że są sztywniejsze.

Green tea concept

Napar z liści brzozy na porost włosów: Liście brzozy posiadają działanie odkażające, regulujące pracę gruczołów łojowych ograniczając przetłuszczanie się włosów, ograniczają powstawanie łupieżu, zmniejszają wypadanie włosów, łagodzą stany zapalne skóry głowy. Ekstrakt ma także działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i oczyszczające. Dzięki zawartym w nim garbnikom i olejkom eterycznym działa pobudzająco na porost włosów.

Płukanka z liści brzozy: 2 łyżki stołowe suszonych liści brzozy zalewamy litrem wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie napar przecedzam, a gdy ostygnie używam do ostatniego płukania włosów.Po zastosowaniu płukanki brzozowej włosy stają się bardzo miękkie, lekkie i puszyste.Przy systematycznym stosowaniu płukanki włosy staną się mocniejsze, będą szybciej rosły.

Wcierka z kozieradki: W kozieradce znajdują się alkaloidy, steroidalne saponiny, cholina, lecytyna, witaminy A, B i C oraz sole mineralne i substancje śluzowe. Wpływa ona pozytywnie na pobudzenie stref rozrodczych włosów poprzez zdolność pobudzania syntezy białek, zwiększenie stężenia hemoglobiny oraz liczby erytrocytów we krwi, a tym samym powstrzymuje wypadanie włosów. Wcierkę przygotowuję poprzez zalanie pełnej łyżeczki nasion kozieradki wrzącą wodą (3/4 szklanki). Całość parzę pod przykryciem. Po wystudzeniu zlewam napar do zamkniętej buteleczki najlepiej z aplikatorem. Preparat wcieramy codziennie wieczorem.

Zioła mają działanie zdrowotne dla całego organizmu. Wszystkie zioła powinny być przepisywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Pamiętajmy by kupować je w aptekach lub sklepach zielarskich.

Brak komentarzy do wpisu