Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące jest to łysienie nieodwracalne, w którym dochodzi do niszczenia mieszka włosowego w miejsce którego pojawia się „bliznopodobna” tkanka włóknisto-bliznowata. Łysienie bliznowaciejące jest rzadko występująca chorobą i jednocześnie nie jest łatwa w leczeniu. Choroba ta częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn szczególnie między 30 a 50 rokiem życia. Zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy ciemieniowej i nie daje objawów podmiotowych. Ogniska poszerzają się bardzo powoli a skóra w ich obrębie staje się błyszcząca, cienka bez widocznych mieszków włosowych. Miejscami widoczne są pojedyncze kępki włosów. Przebieg choroby może być gwałtowny lub stopniowy. Często chorobie tej towarzyszą objawy takie jak świąd, pieczenie, łuszczenie skóry lub pojawienie się innych stanów zapalnych.

W łysieniu bliznowaciejącym dochodzi do trwałego niszczenia mieszków włosowych w wyniku czego włosy nie są w stanie wyrastać. Choroba ta może być wrodzona i związana z wadami skóry (np. nietrzymania barwnika, choroby Dariera, pęcherzowego oddzielania się naskórka) lub nabyta, wynikająca z czynników zewnętrznych (np. oparzenia termiczne, odmrożenia, urazy lub promieniowanie jonizujące) lub wewnętrznych (toczeń rumieniowaty, liszaj płaski, twardziny skóry, zaburzenia metabolizmu, itd.)
Aby zdiagnozować łysienie bliznowaciejące konieczna jest profesjonalna diagnostyka. Podstawowymi badaniami jest Trichoskopia oraz Trichogram, dzięki którym możliwa jest dokładna analiza skóry głowy oraz mieszków włosowych. Dodatkowo wykonuje się badania krwi w celu potwierdzenia przyczyny wystąpienia łysienia.

Finansowane usługi z programu Zdrowe Włosy SPRAWDŹ >>
fff