Łojotokowe zapalenie skóry głowy

4

Spis treści

 

Łojotokowe zapalenie jest chronicznym i uporczywym stanem cechującym się złuszczaniem skóry zlokalizowanym głównie w obrębie skóry owłosionej oraz miejscach bogatych w gruczoły łojowe. Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechnie występujące, przewlekłe schorzenie, które dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej swój początek ma w okresie dojrzewania z największym nasileniem u młodych dorosłych. Szacuje się, że do 3% naszej populacji, a do 5% spośród dzieci dotyka ten problem. Jest to stan zapalny skóry charakteryzujący się nawrotowym przebiegiem, z zaostrzeniami w okresie jesienno – zimowym, w obrębie owłosionej skóry głowy, w okolicach łojotokowych. Ta uporczywa choroba przedstawia się zmianami złuszczającymi o podłożu rumieniowym wraz z wysiękami. Może zajmować skórę całego ciała, na co również należy zwracać uwagę podczas różnicowania i stawiania diagnozy. Najczęstsze występowanie zmian: fałdy nosowo-wargowe, policzki, powięki, w obrębie brwi, małżowiny uszne, klatka piersiowa, okolicę międzyłopatkowa.

 

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Bardzo ważną informacją jest, że schorzenie to nie zawsze występuje u osób z problemem łojotoku. Jest to bardzo ważne ponieważ łojotokowe zapalenie skóry jest błędnie rozpoznawane przez brak łojotoku, zapewne przez nazwę schorzenia, która wskazuje, że łojotok jest niezbędnym elementem. Patogeneza jest wieloaspektowa. Za główne czynniki uważa się zaburzenie pracy gruczołów łojowych, ich wzmożoną pracę wraz ze zmodyfikowanym składem sebum, wzrost kolonizacji Malassezia spp., czynniki środowiskowe i immunologiczne.

Istotna jest interwencja już przy stwierdzeniu łupieżu tłustego, ponieważ jest on uważany jako wczesne stadium łojotokowego zapalenia skóry.

Oprócz nadmiernej produkcji łoju przy ŁZS obserwuje się także nadprodukcje cholesterolu, redukcję wolnych kwasów tłuszczowych oraz skwalenu. Na zaburzenia pracy gruczołów wpływają też androgeny. Potwierdza to między innymi fakt, że ŁZS rzadko pojawia się przed okresem dojrzewania.

 

Czym jest niewłaściwy skład sebum?

Wielu ekspertów twierdzi, że nadprodukcja sebum i jego niewłaściwy skład to główne przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry. Zamiast skwalenu i wolnych kwasów tłuszczowych obserwuje się wzrost cholesterolu i triglicerydów. Ważnym aspektem jest również oddziaływanie androgenów na zaburzenie pracy gruczołów łojowych.

 

Malassezia – lipofilny drożdżak

Rola tego drobnoustroju przy ŁZS jest niepodważalna. Grzyb ten występuje u każdego w składzie mikroflory jednak u osób z ŁZS obserwuje się jego znaczy wzrost.

Malassezia jest lipofilnym drożdżakiem, którego wzmożona kolonizacja jest odpowiedzialna za nasilenie zmian podczas nawrotów, co powoduje nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego komórek organizmu gospodarza na obecność komórek drożdżaka.

Malessezia wykazuje właściwości toksyczne i zapalne.

 

Czynniki nasilające zmiany skórne

  • nieprawidłowa dieta
  • nieprawidłowa higiena osobista
  • stres
  • zanieczyszczone środowisko
  • obniżona odporność
  • zaburzenia neurologiczne
  • alkoholizm

 

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy i przebieg

Charakterystyczne są koliste ogniska rumieniowe często pokryte żółtymi strupami, którym silne towarzyszy złuszczanie naskórka, wysięki wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Przez to, że zmianom towarzyszy świąd nierzadko pojawiają się przeczosy, nadżerki i strupy. Łojotokowe zapalenie skóry cechuje sezonowość, nasilenie zmian występuje jesienią i zimą z zajęciem skóry twarzy: małżowiny uszne, fałdy nosowo – wargowe, brwi oraz okolicy mostowej i przykręgosłupowej. Podczas długo utrzymujących się zmian w obrębie skóry głowy dochodzi do przerzedzenia włosów, dlatego tak ważna jest szybka reakcja dla zachowania dużej ilości zdrowych włosów. Całkowita remisja zmian jest niemożliwa ze względu na przewlekłość schorzenia.

 

Rozpoznanie

W rozpoznaniu łojotokowego zapaleniu skóry pomocne będzie wykonanie badania mikologicznego oraz biopsji skóry.

 

W diagnostyce różnicowej uwzględnić należy:

  • dermatozy o podłożu alergicznym
  • łuszczycę
  • grzybicę

 

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

 

Choroba może być mylona z innymi schorzeniami, dlatego ważne jest postawienie właściwej diagnozy, bez tego nie będzie możliwe osiągnięcie pożądanego efektu w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Leczenie tej choroby ma charakter miejscowy i w głównej mierze powinno opierać się na stosowaniu preparatów wykazujących działanie keratolityczne, cytostatyczne i przeciwgrzybicze. Zawarcie tych trzech elementów w recepturze produktu ma za zadanie natychmiast zredukować zalegającą na skórze łuskę, wyregulować proces regeneracji naskórka oraz zahamować rozwój bakterii i grzybów. Bardzo ważne jest szybkie działanie, ponieważ nieleczone łojotokowe zapalenie skóry głowy niekiedy prowadzi do trwałego łysienia.

Usunięcie objawów choroby z trychologicznego punktu widzenia nie jest trudnym zadaniem. To kwestia właściwego rozpoznania, doboru odpowiedniej kuracji, odstawienie innych preparatów oraz systematyczność pacjenta. Efekty widać już po pierwszym zastosowaniu indywidualnie dobranych produktów dostosowanych do obecnego stanu. Leczenie łojotowego zapalenia skóry głowy u każdego przebiega bowiem inaczej. Jedynie spersonalizowana kuracja pozwala osiągnąć odpowiedni skutek. W tym przypadku często diagnozę przeprowadzamy w gronie kilku specjalistów – dermatologów i trychologów.

Następnie przechodzimy do dobrania odpowiedniej kuracji, aby wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy. Prawidłowa metodyka oraz preparaty bazujące na naturalnych, niewywołujących skutków ubocznych substancjach będą regulować pracę gruczołów i usuwać nagromadzoną łuskę, przywracając komfort skórze.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy wykorzystujące kuracje trychologiczne można przeprowadzać w domu lub w przypadku nasilenia problemów – dodatkowo w gabinecie. Główną zasadą działania będzie usunięcie nagromadzonej łuski odpowiednim preparatem jak np. lotion peelingujący na bazie kwasu salicylowego, azelainowego, mlekowego lub peeling zawierający olejki i ekstrakty roślinne. Bez tej czynności żadna substancja aktywna nie przedostanie się do skóry, a więc złuszczanie specjalnymi peelingami umożliwia absorpcję preparatu leczniczego bez wywołania podrażnień. Zapewnia też odpowiednie nawilżenie, co jest odczuwalne od pierwszego zastosowania.

Preparaty stosowane w kolejnym kroku, które wykazują działanie kompatybilne, służą do wyeliminowania stanów zapalnych. Przywracają skórze gładkość, właściwy proces keratynizacji i florę bakteryjną. Zabiegi i intensywne kuracje domowe mogą wyeliminować objawy w ciągu kilku tygodni.

 

Schemat postępowania

Sposób działania w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy jest bardzo podobny do tego stosowanego przy łupieżu tłustym. Celem szybkiego i skutecznego usunięcia objawów – łuski oraz stanu zapalnego, oprócz peelingów niezbędne jest stosowanie specjalistycznych szamponów. Zawierają one najwyższej jakości składniki aktywne w odpowiednich ilościach i stężeniach.

Szampon powinien być stosowany codziennie lub co drugi dzień, z podwójnym myciem skóry głowy za każdym razem, przy czym drugie mycie musi trwać 2 – 3 minuty. Środek złuszczający – peeling – należy aplikować przed myciem w ramach leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy. Ważne, aby składniki aktywne zawarte w tego typu preparatach wykazywały następujące działanie:

  • keratolityczne – usuwanie łuski (siarka, kwas salicylowy, mocznik) jest podstawą w leczeniu łojotokowego zapalenia
    skóry głowy
  • – cytostatyczne – regulacja procesu regeneracji komórek naskórka, działanie antyproliferacyjne (siarczek selenu, dziegcie
    mineralne),
  • przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne – hamowanie rozwoju bakterii i grzybów (siarczek selenu, pirytionian cynku,
    siarczek selenu).

Najskuteczniejsze składniki aktywne:

Do leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy najczęściej stosowane składniki aktywne to:

  • piroctone olamine
  • kwas salicylowy
  • ekstrakt z tymianku
  • ekstrakt łopianu
  • ekstrakt i olejek z lawendy
  • ekstrakt z aloesu
  • ekstrakt z brzozy
  • ekstrakt z pokrzywy
  • ekstrakt z rozmarynu
  • olejek eukaliptusowy
  • olejek szałwiowy
  • olejek z mięty pieprzowej
  • mentol
  • siarczek selenu
  • pirytionian cynku
  • siarka

Inne produktu wykorzystywane w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy obejmują:

  • kremy zawierające pochodne witaminy D3
  • inhibitory kalcyneuryny
  • fototerapia
  • terapia PUVA
  • retinoidy
  • antybiotyki
  • prepararty imidazolowe
  • glikokortykosteroidy
  • ketokonazol, flukonazol, intrakonazol, terbinafina
  • pochodne witaminy A

Należy pamiętać, że w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy ważna jest systematyczność i stosowanie się do zaleceń trychologa oraz przeprowadzenie pełnej około 3-miesięcznej kuracji. Nie należy zaprzestać procedury zbyt szybko, nawet jeśli widoczna jest poprawa. Konieczne jest używanie preparatów o wysokiej jakości, sprawdzonym składzie i bez sztucznych dodatków. Formuła tych preparatów musi być skuteczna i mocna, jeśli chodzi o usunięcie grubej, tłustej łuski, a jednocześnie bardzo łagodna i nawilżająca, by zagwarantować właściwy płaszcz hydrolipidowy oraz pH.

Stworzenie takiej receptury jest trudne, dlatego pacjenci długo borykają się z problemem, stosując wciąż nowe, nieskuteczne produkty, podczas gdy w rzeczywistości leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy jest jednym z łatwiejszych schorzeń do usunięcia w gabinecie trychologicznym.

 

Peelingi i nie tylko

Lecznicze peelingi, szampony, kremy, lotiony oraz ampułki są to główne preparaty wykorzystywane, aby wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy. Peelingi, które mogą być wodne lub tłuszczowe, są dobrane specjalnie do potrzeb pacjenta zależnie od stanu jego skóry głowy. Zazwyczaj bazują na kwasach salicylowych, owocowych, a także ekstraktach i olejkach roślinnych. Szampony należy stosować naprzemiennie, najlepiej zmieniać co pół miesiąca, stosując dwa różne produkty w cyklu, co sprzyja leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Do wyregulowania flory bakteryjnej i pracy gruczołów łojowych służą płyny wykazujące działanie antyseptyczne i antybakteryjne, które nie obciążają skóry, lecz mocno ją odświeżają.

 

Oto kilka porad, które mogą pomóc zmniejszyć objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy:

  1. Regularnie myj skórę głowy i dokładnie spłukuj szampon, aby zapobiegać nawrotom łojotokowego zapalenia skóry
    głowy.
  2. Unikaj agresywnych środków myjących, które mogą nasilać objawy choroby.
  3. Unikaj produktów zawierających alkohol.
  4. Unikaj drapania, które może zwiększyć podrażnienie i ryzyko infekcji, szczególnie przy łojotokowym zapaleniu skóry
    głowy. W przypadku świądu zastosuj specjalistyczny preparat, który wykazuje natychmiastowe działanie łagodzące.
  5. W przypadku ciemieniuchy u dziecka, związanej z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, myj skórę głowy nawet raz
    dziennie, zawsze masując.
  6. Unikaj stresu i używek, które mogą pogarszać stan skóry głowy.
  7. Prowadź zdrowy tryb życia, który sprzyja ogólnemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

 

Leczenie – krok po kroku

 

Kuracja domowa

Podstawowym elementem w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy jest kuracja domowa, oparta na indywidualnie dobranych preparatach trychologicznych. Bez wdrożenia odpowiednich działań na co dzień, trudno mówić o sukcesie.

Należy postępować według ustalonego schematu leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy: oczyszczanie, czyli wstępne usunięcie łuski, mycie z użyciem szamponu oraz aktywizacja – działanie zapobiegające nawrotom. W ramach azelainowego o płynnej formule lub serum, emulsji na bazie olejków i ekstraktów roślinnych. Po wstępnym zmiękczeniu łuski można przystąpić do kolejnych etapów leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Proces mycia, w zależności od ilości, jakości łuski oraz istniejących stanów zapalnych i stopnia podrażnienia, należy przeprowadzać przy użyciu olejowego preparatu roślinnego lub klasycznego szamponu pozbawionego substancji podrażniających. Skórę głowy myjemy zawsze wtedy, gdy tego wymaga, codziennie lub co drugi dzień. Częstsze mycie bezpiecznymi produktami nie doprowadzi do powstania żadnych szkód.

Skórę głowy powinniśmy myć dwukrotnie, zawsze delikatnie masując. Podczas drugiego mycia warto pozostawić preparat na około 2 – 3 minuty, a następnie obficie spłukać wodą. Na delikatnie osuszoną skórę głowy należy zakraplać i wmasowywać preparat o formule bez spłukiwania. Jest to bardzo ważne, aby substancje aktywne o działaniu keratolitycznym, antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym, regulującym pracę gruczołów łojowych pozostały na skórze głowy i przeciwdziałały pojawieniu się świądu oraz łuski.

Już po pierwszym użyciu tłusta łuska zostaje w znacznym stopniu usunięta, co poprawia walory estetyczne i hamuje proces łysienia. Kuracja domowa powinna trwać około 3 miesięcy, co jest istotne dla skuteczności leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy.

 

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Celem szybszego usunięcia objawów choroby jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Poza ich leczniczym charakterem stanowią również świetną formę aromaterapii dzięki zawartości wysokiej jakości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych. Połączenie tego z masażem relaksacyjnym koi zakończenia nerwowe i wprawia w błogi relaks, co wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy. Zabiegi trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut i można je przeprowadzać raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów, do pełnej regulacji naturalnych właściwości skóry.

Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu oraz oczekiwań czy upodobań pacjenta. Można je realizować z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Podczas obrazowego badania skóry oraz jej oględzin pod trychoskopem, specjalista dobiera najlepszą metodę leczenia.

Gabinetowe zabiegi trychologiczne muszą być zawsze połączone z kuracją domową, aby skutecznie wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy

 

Czas leczenia

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy obejmuje zarówno kurację domową, jak i profesjonalne zabiegi w gabinecie trychologicznym, które trwają zazwyczaj od 1 do 3 miesięcy. Czas trwania całego procesu jest uzależniony od skali problemu. Ta metoda pozwala na efektywne zarządzanie objawami i przyspieszenie procesu regeneracji skóry głowy.

 

Efekty leczenia

Pierwsze rezultaty leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy mogą być widoczne już po jednorazowym zabiegu w gabinecie trychologicznym lub po zastosowaniu dedykowanych preparatów w domu. Jednak całkowity proces przywrócenia naturalnych właściwości skóry trwa dłużej, przez co ostateczne efekty są zauważalne po zakończonej 1 – 3 miesięcznej pełnej kuracji.

Po zastosowaniu kompleksowego leczenia skóra głowy jest przede wszystkim pozbawiona łuski i podrażnień, właściwie nawilżona, posiada odpowiedni płaszcz hydrolipidowy i barierę ochronną. Dodatkowo nie występuje swędzenie, a gruczoły łojowe są wyregulowane, co stanowi ważne cele leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy.

 

Czy łojotokowe zapalenie skóry powraca?

Z uwagi na przewlekły charakter choroby łojotokowe zapalenie skóry głowy może nawracać. Warto więc jest mieć pod ręką sprawdzone preparaty i używać natychmiast po pojawieniu zmian.

 

Co może powodować nieleczone łojotokowe zapalenie skóry?

Niezbędnym elementem dla wzrostu zdrowych włosów w dużej ilości jest zdrowa skóra. Wszelkie anomalia na niej występujące jak sucha czy tłusta łuska, łojotok, zaczopowane ujścia mieszków włosowych, istniejący stan zapalny to elementy zakłócające prawidłowy wzrost włosa. Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry może być czynnikiem sprzyjającym powstaniu łysienia, nie należy bagatelizować tego problemu czy liczyć, że objawy same znikną, a mogą zniknąć również włosy.

 

Zapraszamy na badania osoby o różnym natężeniu problemu. Stosowane przez nas kuracje w szybkim czasie łagodzą i leczą nawet najintensywniejsze stadia choroby. Prawidłowe rozpoznanie i szybka reakcja gwarantują przywrócenie komfortu i dobrego wyglądu.

 

Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa

Do końca lipca badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy

 

lub sprawdź nasze zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry głowy Sprawdź >>