Basen a pielęgnacja włosów

Utworzono: 29 lutego 2016

Q0SGO81GMTKąpiel w wodzie z chlorem może szkodzić włosom. Sam chlor nie jest szkodliwy i jest dodawany do wody w celu jej dezynfekcji, ponieważ zabija bakterie i niszczy substancje organiczne zawarte w wodzie. Dopiero po połączeniu z ludzkim potem, włosami i innymi substancjami organicznymi wytwarza się chloramin, który może działać drażniąco na skórę, włosy i cały organizm. Chlor z jednej strony niszczy bakterie, ale jednocześnie posiada niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Między innymi narusza równowagę flory jelitowej, podwyższa ryzyko zachorowania na raka prostaty i jelita grubego. Odpowiada też za bóle głowy i wysypki. Może też doprowadzić do zniszczenia włosów.

Wpływ chloru na włosy
Często pod jego działaniem cebulki włosowe się osłabiają, co może być przyczyną ich wzmożonego wypadania. Chlor, wnikając we włókna włosów, zmienia ich strukturę, a w połączeniu ze słońcem i wysokim promieniowaniem UV podrażnia skórę, która staje się zaczerwieniona i nieprzyjemnie swędzi. Poza tym nie zapominajmy o tym, że chlor jest wybielaczem, pod jego wpływem kolor włosów może płowieć. Chlor, który znajduje się w wodzie na basenie, może wchodzić w reakcję ze składnikami, które zostały zastosowane w niektórych farbach do włosów. Szczególnie chodzi tu o farby sporządzone na bazie odcienia niebieskiego, niebiesko-fioletowego lub fioletowego. W ich przypadku włosy w kontakcie z chlorem mogą przybierać barwę odcienia zieleni. Chlor może też być powodem rozdwajania się końcówek włosów. Czy w związku z tym trzeba rezygnować z kąpieli?
Oczywiście, że nie. Pamiętajmy jednak, aby się odpowiednio do niej przygotować.

Jak chronić włosy przed szkodliwym wpływem chloru?
Musimy więc chronić włosy przed szkodliwym działaniem chloru, zwłaszcza jeżeli chcemy, aby nadal były piękne i lśniące. Odpowiednia pielęgnacja włosów i zabiegi pozwolą na długo utrzymać je w dobrej kondycji. Idąc na basen, najlepiej użyć specjalnego olejku ochronnego do włosów. Olejek posiada tłustą konsystencję, która chroni włosy przed wchłonięciem chlorowanej wody. Kosmetyk możesz stosować zarówno na włosy suche, jak i mokre. Nakłada się go tuż przed kąpielą. Po wyjściu z basenu należy spłukać włosy ciepłą, niechlorowaną wodą, a następnie jeszcze raz wetrzeć we włosy olejek. Ważne jest, aby włosów nie suszyć suszarką ani nie pocierać ręcznikiem, ponieważ tarcie uszkadza łuskę włosa.

Jakie kosmetyki zastosować?
Do pielęgnacji i ochrony najlepiej takich kosmetyków, które najlepiej zabezpieczają przed utratą wilgotności, a jednocześnie skutecznie potrafią usunąć chlor z włosów. W tym wypadku nie warto jest oszczędzać, ponieważ najczęściej droższe kosmetyki znanych firm są nie tylko lepsze, ale również wydajniejsze. Produkty te nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, ponieważ ten dodatkowo obciąża włosy.

Brak komentarzy do wpisu