Czym różni się preparat trychologiczny od kosmetyku drogeryjnego?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 09 września 2016

   

       Preparat trychologiczny to tzw. „kosmoceutyk”. Kosmoceutyk różni się znacząco od zwykłego kosmetyku tym, że oprócz działania pielęgnacyjnego, wykazuje działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Aktywne składniki zawarte w preparatach kosmoceutycznych, wpływają na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze. Do tworzenia kosmoceutyków wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii i farmakologii oraz składniki aktywne, które dotychczas były stosowane wyłącznie w medycynie. Główne składniki kosmoceutyków to między innymi witaminy, antyoksydanty, zwiazki mineralne, ekstrakty roślinne, fitoestrogeny, związki przeciwzapalne, kwasy owocowe, cytokiny, peptydy biomimetyczne, kwasy owocowe, ceramidy itd. Ważne jest również stężenie składników aktywnych. Kosmoceutyki trychologiczne zawierają wysokie stężenia tych składników, dzięki czemu działanie lecznicze preparatu jest zwiększone.

  W kosmetykach drogeryjnych, głowne miejsce w składzie zajmują środki powierzchniowo czynne, substancje konsystencjotwórcze, wypełniające. Składniki aktywne występują pojedynczo, na końcu składu – co oznacza, że jest ich tam najmniej, często poniżej 1%. Takie produkty nie mają możliwości zadziałać aktywnie czy to na włosy, czy na skórę głowy- w przypadku szamponów, odżywek czy nielicznych lotionów występujących w drogeriach. Wśród produktów drogeryjnych wyróżniamy szereg szamponów o przeróżnym działaniu. Producenci nauczyli nas dobierać szampon do rodzajów włosów. Jednak prawdą jest, że szampon powinnismy dostosowywać do potrzeb naszej skóry – czy to łojotokowej, suchej, normalnej, podrażnionej itd. Szampon dobrany do włosów, zwłaszcza o działaniu odbudowującym, regenerującym czy do włosów farbowanych – bardzo często szkodzi naszej skórze, zatyka ujście mieszka włosowego lub nie domywa skóry dokładnie. Działanie odbudowujące, nawilżające lub regenerujące powinna mieć odżywka.

      Preparaty trychologiczne są bardzo często poddawane badaniom klinicznym. Produkt jest dedykowany na dany problem – nie chodzi wyłącznie o pielęgnacje, jest to produkt leczniczy. Producenci przed wprowadzeniem produktu na rynek, przeprowadzają badania kliniczne oraz testy dermatologiczne.  Kosmetyki drogeryjne poddawane są wyłącznie obowiazkowej ocenie bezpieczeństwa stosowania.

Brak komentarzy do wpisu