Jak myć włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 01 kwietnia 2015

bath-465577_1280

Mycie głowy i włosów jest dla każdego oczywiste. Robimy to codziennie lub co drugi dzień, przez znaczną cześć naszego życia. Jednak nawet przy tak z pozoru błahej czynności, bardzo często popełniamy błędy, które mają wpływ na wygląd naszych włosów. Sposób, w jaki myjemy głowę, warunkuje jakość naszych włosów. Błędem codzienności jest rutyna. Mycie głowy bardzo szybko staje się czynnością rutynową, tak jak mycie zębów czy obcinanie paznokci. Ale czy oby na pewno wykonujemy je poprawnie? Na co zwrócić uwagę?

Właściwe mycie głowy krok po kroku

  • Przed myciem rozczeszmy włosy. Najlepszy sposób na pozbycie się resztek produktów do stylizacji włosów i pyłków z powietrza.
  • Zanim przystąpisz do higieny głowy, zastanów się, czy szampon którego masz zamiar użyć jest odpowiedni. W dzisiejszych czasach w drogeriach półki uginają się od dziesiątek produktów. Warto na wstępie zastanowić się, jakiego rodzaju jest Twoja skóra głowy, czy się przesusza czy też przetłuszcza, jakie są włosy, suche czy cienkie, itp. W doborze szamponu pomoże fryzjer, kosmetolog czy specjalista od skóry głowy i włosów- trycholog.
  • Właściwy proces mycia głowy: zwilż włosy ciepłą wodą, nanieś na wilgotne włosy odpowiednią ilość szamponu. Im włosy dłuższe tym więcej szamponu. Skórę masuj od czoła do karku, delikatnie odchyl głowę, Wykonuj ruchy półokrągłe, koliste, zgodnie z przepływem krwi i limfy w naszym organizmie. Nie używaj paznokci – masuj opuszkami palców.
  • Spłucz dokładnie pianę, powtórz proces mycia, ale szampon pozostaw na 5-7minut, spłucz.
  • Odżywka – nawilżanie. Odżywka do spłukiwania otuli każdy pojedynczy włos cienkim filtrem ochronnym. To zapewni włosom blask, miękkość i ułatwi rozczesywanie. Nakładamy na wilgotne włosy, uprzednio “odciśnięte” z wody. Po 10-15 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Na koniec polewamy włosy i skórę głowy zimną wodą, która pobudzi krążenie krwi.
  • Suszenie. Mokre włosy są ciężkie, wrażliwe, szybciutko się łamią, kruszą. Lepiej pozwólmy im lekko podeschnąć przed suszeniem. Unikajmy tarcia ręcznikiem. Zamiast tego warto dociskać ręcznik do powierzchni włosów. W ten sposób zbieramy nadmiar wody bez konieczności tarcia włosów. Kosztuje więcej czasu, ale szybko inwestycja zwróci się lśniącymi I gładkimi włosami.

Jak często myć włosy?

W dzisiejszych czasach wiele z nas zastanawia się, jak właściwie pielęgnować włosy, przy czym dodatkowym problemem jest częstotliwość mycia włosów, aby im nie zaszkodzić a czuć się komfortowo w pracy czy szkole. Pytaniu „jak często myć włosy?” towarzyszy odpowiedź: im częściej myjesz włosy, tym bardziej się przetłuszczają.

Podstawową kwestią jest to, że prawidłowa pielęgnacja włosów oraz skóry głowy dotyczy regularnego mycia włosów, celem jest usunięcie zgromadzonego na nich osadu, kurzu, sebum a także zrogowaciałych martwych komórek naskórka.

Częstotliwość mycia włosów ściśle związana jest z naszymi indywidualnymi potrzebami. Tendencją organizmu do wydzielania nadmiernej ilości sebum, rodzajem pracy, klimatem, itp. Kluczem sukcesu jest odpowiedni dobór szamponów do rodzaju skóry głowy. Zarazem zbyt częste I intensywne mycie jak I zbyt rzadkie I powierzchowne mycie, nie wpłynie odpowiednio na jakość naszych włosów. Złymi decyzjami bardzo szybko pogorszymy kondycję włosów.

Zbyt rzadkie mycie włosów

Jeżeli myjemy włosy zbyt rzadko, to zgromadzony na nich łój, kurz oraz osad brud po prostu nie wygląda zbyt kusząco I ładnie. Takie działanie wpływa negatywnie na łodygi włosa, które są obciążone, matowe, osłabione, brzydko pachną. Gromadzące się sebum na skórze głowy wpływa na rozwój flory bakteryjnej, staje się pożywką idealną dla bakterii, drożdży, grzybów. Nadmiar sebum tworzy czopy łojowe dookoła łodyg włosa u ich nasady, to z kolei wpływa na zwiększoną ilość włosów wypadających. Dodatkowo towarzyszący nieprzyjemny zapach, uczucie brudu, nieświeżości, nie są zachęcającymi elementami naszego wyglądu. Lepiej nie przetrzymujmy tłustych włosów zbyt długo. Przerwa między myciami powinna być dobrana indywidualnie, ale pamiętajmy, że 2-3 razy w tyg to minimum!
Jeżeli jednak nasze włosy posiadają tendencję do zbyt szybkiego przetłuszczania się I wymagają mycia codziennego, najważniejszy jest dobór szamponów.

Zbyt częste mycie włosów

Myjąc włosy codziennie również możemy doprowadzić do osłabienia ich kondycji, szczególnie jeżeli nasze szampony codziennego użytku zawierają silne detergenty jak SLS czy SLES. Pamiętajmy, że te składniki świetnie myją skórę głowy, ale są zbyt inwazyjne do codziennego użytku, w związku z czym wysuszają łodygi włosów I podrażniają skórę. W efekcie przesuszona skóra zaczyna się “bronić”. Gruczoły łojowe zwiększają produkcję łoju celem nawilżenia powierzchni skóry głowy, wzrasta ilość sebum, włosy szybciej się przetłuszczają.

Jednakże nie należy tutaj potwierdzać teorii, iż im częściej myjemy włosy tym szybciej się przetłuszczają. Najważniejsze jest dobranie łagodnych szamponów do codziennej pielęgnacji skóry I włosów. Warto dążyć do ideału, starając się myć włosy co drugi dzień.

Pamiętajmy, że kuracje szamponami leczniczymi powinny polegać na tym, że takich szamponów używamy raz lub dwa razy w tygodniu, maksymalnie! Kolejno, stosowanie na co dzień szamponów dziecięcych również nie jest słuszną decyzją, ponieważ takie szampony nie są przeznaczone do skóry głowy osób dojrzałych. Dzieci nie posiadają takiej ilości gruczołów łojowych jak i kanałów potowych co dorośli.

Nie popadajmy w skrajności, wybierajmy mądrze i skutecznie. Skóra głowy dorosłego człowieka ma pH 5.5, szampony najlepszej jakości są na naturalnych składnikach, w formie bezbarwnej (ale mogą być kolorowe ). W dzisiejszych czasach na rynku drogeryjnym czy farmaceutycznym każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba tylko zdobyć wiedzę i zacząć działać! Jeżeli nie jesteśmy pewni jak i czym pielęgnować włosy, warto poświecić chwilę czasu i umówić się na wizytę do Trychologa, który dobierze odpowiednie środki i metody pielęgnacyjne w sposób indywidualny.

Brak komentarzy do wpisu