Naturalne farby do włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 17 lutego 2016

hair-577540_1280Farby naturalne nie są czymś nowym – stosowane są od ponad 2500 lat. Niestety, na przestrzeni lat zostały wyparte przez farby chemiczne, które posiadają szerszą paletę barw, ale również są najczęstszą przyczyną alergii. Obecnie coraz więcej kobiet w kwestii farbowania włosów chętniej sięga po farby naturalne, pozbawione chemicznych dodatków i barwników.

Barwniki naturalne to najczęściej ekstrakty roślinne, a także sproszkowane liście, kwiaty i kory drzew. Efekt po zastosowaniu barwników naturalnych utrzymuje się bardzo długo, dodatkowo posiadają bardzo dobre właściwości promieniochronne. Największym minusem farb naturalnych jest mała powtarzalność kolorów.
Do najbardziej znanych barwników naturalnych należą: indygo, apigenina, juglon, hematoxylina, lawson.

INDYGO– czyli barwnik niebieski, jego źródłem jest Indigofera tinctoria, której liście zawierają niebieski barwnik indygotynę (indygo). Indygo nadaje kolor ciemnoniebieski, natomiast dodawany do innych barwników modyfikuje kolor. Dodawany do henny pozwala uzyskać ciemny brąz, bardzo ciemny brąz, oraz dwa odcienie czerni (ciepły, i zimny z odcieniem niebieskiego)

JUGLON – czyli barwnik brązowy, jest otrzymywany z orzecha włoskiego (Juglans regia), dzięki niemu można uzyskać kolory od ciemnego blondu, po średni brąz, można go stosować do bardzo siwych włosów, nadając im odcienie brązu,

APIGENINA– barwnik żółty, pozyskiwany jest z rumianku (Chamomilla), najczęściej wykorzystuje się go do rozjaśniania włosów, stopniowo nadaje kolor złocisty,

HEMATOXYLINA – jest to barwnik dający odcienie ciemnoniebieskie, jest pozyskiwany z drzewa kampeszowego (Hematoxylon campechanium). Do barwienia włosów stosuje się formę utlenioną- hemateinę o kolorze niebiesko-purpurowym.

LAWSON – barwnik popularnie znany jako henna, pozyskiwany jest z lawsoni bezbronnej (Lawsonia inermis lub Lawsonia alba). Zdolności barwiące henny zależą od wieku rośliny i miejsca upraw. Rośliny do 5 lat dają najintensywniejsze barwy czerwone i rude, wraz z wiekiem rośliny intensywność barwy słabnie, dając kolory brązowe, ciemnozłote, złote, natomiast rośliny powyżej lat 10 dają hennę bezbarwną. Henna indyjska, pakistańska, irańska i afgańska daje intensywniejsze barwy niż henna z Afryki Północnej. Henna o odcieniach czerwonych najlepiej sprawdzi się do włosów brązowych, włosom rudym poprawi odcień, a czarnym nada czerwone refleksy, henna w odcieniach złotych jest najlepsza do włosów blond.

SENNA – czyli henna neutralna, otrzymywana z Cassia obovata. Zazwyczaj miesza się ją z wodą i stosuje jako odżywkę. Można otrzymać z niej farbę, dodając sok z cytryny i odstawiając na 12 godzin, otrzymana farba świetnie sprawdzi się do włosów blond, nadając im złociste refleksy.

Brak komentarzy do wpisu