Pielęgnacja włosów w pigułce

Utworzono: 05 grudnia 2016

1.Pierwszą i niezwykle istotną sprawą pielęgnacji włosów jest ich czesanie.  Najlepiej do tego celu wybierać szczotki z włosia naturalnego. Należy ograniczyć częstość szczotkowania włosów, jeśli są one bardzo suche, cienkie i łamiące się, ponieważ może to przyczynić się do przerzedzenia. W przypadku włosów plączących się i ciężkich do rozczesania zastosuj specjalny spray, który ułatwi sprawę, można też pomóc sobie odrobiną odżywki na bazie olejku, płynnym jedwabiem do włosów itp. preparatami. Włosy na pewno będą bardziej gładkie, miękkie i idealnie rozczesane. Ważne jest też aby nie czesać włosów na mokro, ponieważ włosy są wtedy dużo cięższe i może to doprowadzić do zerwania włókien przez co mogą się łamać. Poza tym włosy czesane na mokro schną właśnie w tej pozycji, w jaką je uczeszesz i na ogół po wyschnięciu są już od razu “ulizane” i mniej puszyste w stosunku do włosów czesanych na sucho.

2.Pamiętaj, że codzienne używanie suszarki z gorącym powietrzem bardzo je niszczy i osłabia oraz otwiera łuski włosów, sprawiając że się rozdwajają i łatwiej wypadają. Są też o wiele bardziej suche i zniszczone. Jeśli już musisz suszyć suszarką, użyj nadmuchu chłodniejszego powietrza.

3.Jeśli codziennie lub kilka razy w tygodniu prostujesz włosy za pomocą prostownicy, warto pamiętać o preparatach ochronnych, które zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Ważny jest również odpowiedni wybór prostownicy, dobrej jakości która nie niszczy włosów.

4.Istotne jest również spinanie i układanie włosów. Zbytnie ściskanie obluzowuje cebulki włosów co przyczynia się do ich osłabienia. Dla lepszej kondycji włosów warto czasami zostawić je rozpuszczone lub tylko lekko spięte.

5.Mycie włosów to czynność przy której tez często popełniane są błędy odbijające się na kondycji włosa. Po pierwsze włosy powinno myć się w odpowiedniej temperaturze, Zbyt gorąca woda wzmaga wydzielanie sebum co prowadzi do nadmiernego przetłuszczania. Włosy najlepiej myć w wodzie letniej a na końcu spłukać je wręcz chłodną wodą. Chłodna woda zamknie łuski włosa dzięki czemu nie będą się kruszyć i łamać. Podczas mycia i suszenia włosów ręcznikiem nie szarp włosów zbyt mocno, takie traktowa nie może tylko spowodować ich większa łamliwość ale tez wypadanie a włosy nie będą wcale lepiej umyte. Zamiast tego masuj skórę głowy delikatnie co pobudzi krążenie skóry głowy. Błędem jest również używanie zbyt dużej ilości szamponu. Wystarczy mała ilość wylana najpierw na dłoń a nie bezpośrednio na włosy. Tak samo jest z odżywką. Zbyt duża jej ilość tylko obciąży włosy i szybciej będą przetłuszczone. W zupełności wystarczy odrobina odżywki na włosy, nie na skórę! Jeśli chodzi o kosmetyki do mycia i stylizacji włosów warto zachować umiar i dać czasem włosom odpocząć od nadmiaru preparatów. Istotne jest również aby dobierać kosmetyki odpowiednio do własnych potrzeb a nie ze względu na polecenie czy reklamę. Co sprawdziło się u kogoś innego nie zawsze musi być odpowiednie dla nas.

6.Nawet najlepsze kosmetyki i odpowiednia pielęgnacja nie przyniosą rezultatów, jeśli Twoje włosy nie będą odżywione “od wewnątrz”. Jeśli brakuje im witamin i minerałów, trudno będzie to ukryć. Niekorzystnie na włosy wpływa alkohol i dym papierosowy, a także nadmiar cukrów i tłuszczy. Aby były mocne i lśniące potrzebują zestawu witamin (między innymi B, E, A, C), minerałów (białko, żelazo, miedź, cynk, selen) i aminokwasów. Wzbogać dietę o owoce, warzywa (zwłaszcza zielone i strączkowe) oraz białe mięso a włosy będą na pewno w lepszej kondycji.

7.Nie można również zapomnieć o regularnym podcinaniu końcówek. Podcięte włosy będą na pewno zdrowsze i bardziej lśniące.

Brak komentarzy do wpisu